To nejlepší z Aljašky

Zeptat se nebo rezervovat 19denní skvělé putování po těch nejkrásnějších místech největšího státu USA zvaného Aljaška. Zažijete tu pravou aljašskou divočinu s dechberoucí přírodou - národní parky, vysoké hory, divoké řeky, ledovce v horách i padající do moře. Uvidíte medvědy, losy, soby a v okolí zlatokopeckého Fairbanks s velkou pravděpodobností i magickou polární zář.

Cena za program se může lišit dle termínu a ceny letenek.

Slavný a spektakulární aljašský ropovod uvidíte na několika místech po cestě Okolí NP Denali Okolí NP Denali Okolí NP Denali Okolí NP Denali Okolí NP Denali Výhled na Mt. McKinley z NP Denali Ledovec u Kennicott v NP Wrangell-St.Elias Ledovec padající do moře uvidíte na výletu lodí

Délka zájezdu: 19dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Praha - Anchorage

Odlet z Prahy. Přílet na letiště v Anchorage. Půjčení auta na letišti a ubytování , aklimatizace, procházka po městě či nákupy.

 2. den: Anchorage - Denali

Dnes Vás čeká cesta do národního parku Denali. Po cestě doporučujeme zastávku v Iditarod centru ve Wasille, věnovanému psím musherům. Kromě návštěvy muzea a obchůdků se zde můžete projet na psím spřežení.

3. - 4. den: Denali

Čekají vás 2 celé dny v parku Denali a máte na výběr z mnoha aktivit, které park nabízí: let nad Mt. McKinley (možnost i s přistáním na ledovci), rafting, výlet do nitra parku autobusem anebo treking. Národní park Denali je nádhernou ukázkou pravé aljašské divočiny, tak si pobyt zde náležitě užijte!

5. den: Denali - Fairbanks

Dnes vás čeká přejezd z Denali do Fairbanks. Po cca půl hodině dojedete k přejezdu přes řeku Tanana poblíž malého městečka Nenana, které se proslavilo svým tipovacím závodem „Nenana Ice Classic“ – sází se na to, kdy přesně se na jaře rozlomí led na řece. Vítěz (tedy ten, kdo nejpřesněji odhadne moment rozlomení ledu) vyhrává desetitisíce dolarů. Následuje průjezd krásným údolím Tanana Valley a od něj už je to cca 45min do Fairbanks. Pokud přijedete do Fairbank už na odpoledne, doporučujeme návštěvu Chena River Recreation Area (po cestě jsou velmi často k vidění losi). Zde můžete nejdříve navštívit muzeum Ledu (Aurora Ice Museum), kde můžete obdivovat opravdu zajímavá díla a stavby z ledu a potom se jít ohřát do horkých pramenů v Chena Hot Springs.

6. den: Fairbanks

Fairbanks je pro většinu návštěvníků Aljašky nejsevernějším bodem jejich cesty. Právě zde máte největší šanci spatřit magickou polární zář – nezaspěte ji! Co se týče programu ve Faribanks, můžete si vybrat z mnoha aktivit, jako jsou například: Alaskan Trail of The Trail with Mary Shields (vodič psího spřežení). Její 2h prohlídka vás seznámí nejen s jejími aljašskými psi husky. Fountainhead Antique Auto Museum - museum historických amerických aut. Polární kruh - výlet k polárnímu kruhu hodnotí mnoho lidí jako tzv. „must see“, určitě to ale záleží na vašich preferencích. Je to jistě autentická zkušenost, ale ne pro každého - po cestě uvidíte zvěř, drsnou severskou krajinu, cestu bude lemovat aljašský ropovod a míjet vás budou obrovské náklaďáky z ropných plošin v Prudhoe Bay.

7. den: Fairbanks - Glennallen

Dnes vás čeká delší cesta z Fairbanks do Glennallenu. Uvidíte nádherné scenérie tak typické pro Aljašku – Richardson a Glenn  Highways patří mezi ti nejkrásnější na Aljašce. Čekají vás výhledy na horská panormata, hluboké lesy, řeky a jezera. North Pole asi 20 min od Fairbanks – město proslavené tím, že se tu nachází údajný dům Santa Clause (můžete zakoupit suvenýry anebo poslat pohled ze „Severního pólu“). Doporučujeme si zajet na Denali Hwy, jednu z nejméně turistických cest a možná by se dalo říct, že co se týče panoramat, tak vůbec nejhezčí cesta na Aljašce.

8. den: Glennallen – McCarthy (Wrangell-St. Elias NP)

Tato cesta vám zabere 3,5 - 5,5h dle tempa a zastávek. Ačkoliv je to do McCarthy pouhých 127 mil, cesta trvá tak dlouho kvůli špatnému stavu její druhé poloviny. Uvidíte řeku McCarthy a historickou železnici se zchátralými mosty podél cesty, ledovce i nádherné hory v nitru parku.

9. - 10. den: Wrangell-St. Elias NP

Na prozkoumání parku Wrangell-St Elias máte 2 celé dny, což by mělo stačit na poznání těch nejpřístupnějších míst. Z vlastní zkušenosti určitě doporučujeme nevynechat návštěvu historického důlního městečka Kennicott a jeho nádherného okolí .

11. den: Wrangell-St. Elias NP - Valdez

Tento den bude asi trochu náročnější na přesuny – od McCarthy se musíte přepravit až k moři do města Valdez. Čeká vás zhruba 6h jízdy. Po cestě můžete navštívit ledovec Worthington Glacier, nejpřístupnější ledovec na Aljašce a vodopády The Horsetail and Bridalveil Waterfalls.

12. den: Valdez

Dnešek můžete pojmout jako relaxační den, udělat si procházku přístavem. Možno využít rybařením, výletem na kajaku, či výletem do okolí města.  

13. den: Valdez - Seward

Dopoledne se vydáte na trajekt směr Whittier. Z Whittieru do Sewardu je to asi 2h jízdy. Po cestě do Sewardu při napojení se na Seward Hwy se můžete zastavit u Alaska Wildlife Conservation centre.

14. den: Seward

Dnes Vás čeká plavba na lodi s pozorováním velryb, tuleňů, papuchalků, orlů, vyder, padajících kusů ledovců, a to vše v národním parku Kenai Fjords. Plavba trvá 6 hodin.

15. den: Seward - Homer

Ráno po snídani si můžete zajít do Alaska SeaLife Center (mořská akvária) přímo ve městě. Poté vyrazíte na cestu. Můžete se vydat na kratší procházku k ledovci, jehož mohutný jazyk nelze přehlédnout již po cestě autem. Je možné absolvovat i náročnější trek až k ledovcovému poli, vřele doporučujeme!

16. den: Homer

Pokud bude ošklivé počasí, můžete se zajít podívat do Center for Alaskan Coastal Studies – malé sympatické „muzeum“ o aljašské přírodě, film o ptácích, značená procházka mokřinami. Dále můžete navštívit Alaska Islands and Ocean Visitor Center – výstavy, filmy o přírodě, audio přednášky. Pokud budete mít pěkné počasí, můžete si udělat výlet přes záliv do zátoky Kachemak Bay. Homer skýtá mnoho volnočasových aktivit – lov ryb, výlety na kajacích, letecké výlety za medvědy, treky atd.

17. den: Homer - Anchorage

Dnes se přesouváte do Anchorage. Po cestě možnost zastávky u Russian River (medvědi, tahy lososů), ve Wildlife Conservation Center (zvířata ve volném výběhu) a ve zlatokopecké vesničce Girdwood, kde si můžete vyzkoušet rýžovat zlato.

18. den: Odlet z Anchorage

Vrácení auta před odletem. Odlet do ČR.

19. den: Přílet do Prahy

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta bez průvodce (individuálně)

Termín
flexibilní
Počet dní
19
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
107 300 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • leteckou dopravu Praha - Anchorage - Praha v ekonomické třídě, vč. odbavených zavazadel a letištních poplatků
 • ubytování na 17 nocí ve dvoulůžkových pokojích po trase ve 2-3* hotelech/motelech
 • trajekt Valdez - Whittier
 • výlet na Kanai Fjords
 • pronájem vozu kategorie COMPACT (větší vůz nebo SUV vůz možný za příplatek) včetně havarijného pojištění a povinného ručení bez spoluúčasti
 • podrobný popis cesty, informace
 • pojištění CK proti úpadku
   

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • povolení pro vstup do USA – ESTA - lze zajistit za poplatek 600,- CZK na osobu (je potřeba mít biometrický pas)
 • pojištění léčebných výloh a proti stornu zájezdu - lze zajistit za poplatek 895,-Kč/ osobu
 • mýtné poplatky, benzín a poplatky za parkování (tyto služby jsou zahrnuty pouze pro osoby ve voze)
 • navigaci
 • vstupné a další osobní výdaje
 • poplatky za řidiče pod 25 let
 • transfer z/na letiště v Praze

USA

Úvod:

USA neboli Spojené státy americké patří k rozlehlým zemím a nacházejí se ve střední a jižní části Severní Ameriky, na Aljašce a na Hawajských ostrovech a zabírají zhruba 40% plochy Severní Ameriky. Hraničí s Kanadou na severu, s Mexikem na jihu a jsou omývány Atlantským oceánem na východě, Mexickým zálivem na jihu a Tichým oceánem na západě. USA jsou třetí největší zemí světa. Hospodářsky a z hlediska politického a kulturního vlivu jsou USA prvním státem světa. Za toto postavení vděčí velkému přírodnímu bohatství, dlouhé tradici demokratické společnosti, pestrému národnostnímu složení a silné národní identitě.

Rozloha:                                 9,8 mil km²

Obyvatelstvo:                        328,2 milionu obyvatel (k 2019)

Hlavní město:                        Washington D. C.

Měna:                                     1 americký dolar (USD) = 100 centů

Jazyk:                                    angličtina

Počasí:

V USA můžeme nalézt téměř všechny druhy klimat. Většina území se ale nachází v mírně podnebném pásu s kontinentálním klimatem, které se vyznačuje studenou zimou a horkým létem.

Sever: USA spadá do mírného pásu. Je zde chladno a vlhko díky studenému Labradorskému proudu ze Severního oceánu. Na Havaji a jižní Floriděje podnebí tropické, na Aljašce zase polární. Centrální část USA může někdy překvapit svými extrémními teplotními výkyvy. Zimy jsou zde opravdu mrazivé a léta zase velmi teplá. V centrální oblasti se často vyskytují tornáda. Pro oblast prérií na západ od řeky Mississippi jsou typické polopouští a stepní podmínky, na jihozápadě USA jsou podmínky pouštní a na jihovýchodě se v létě zase často vyskytují tropické bouře, ze kterých vznikají hurikány.

Kdy nejlépe jet:

Západ USA: Od poloviny dubna do poloviny června a od poloviny září do poloviny října.
Východ USA: Nejpopulárnější je léto (červen – září), ale to také cestuje nejvíce lidí, takže vhodnější je spíš podzim a jaro.
Aljaška: Obecně od června do září, vysoká sezona je od července do poloviny srpna. Měsíce květen a září nabízí většinou příznivé počasí, ale jsou považovány za mimosezonu.
Havaj: Počasí je teplé a příjemné po celý rok, teploty na pobřeží se pohybují mezi 20 – 28°C. Léto a podzim jsou suché, zima deštivá.

Časový posun oproti ČR:

4 časová pásma – rozdíly jsou proto v rozmezí -6 až -11 hodin vůči středoevropskému času a -7 až -12 hodin v období letního času.

Eastern (východní část) – časový posun je -6 hodin
Central (centrální část) – časový posun je -7 hodin
Mountain (horská část) – časový posun je -8 hodin
Pacific (pacifická část) – časový posun je -9 hodin

Mezinárodní telefonní předvolba:

 001 nebo +1

Důležitá telefonní čísla:

záchranná služba, hasiči, policie: 911 (na celém území USA)

Vízová povinnost:

Doklady: Platný cestovní pas ČR opatřený platným vízem USA či biometrický pas a k tomu povolení ke vstupu do USA ESTA. Doba platnosti cestovního pasu musí přesahovat povolenou dobu pobytu o 6 měsíců.

S účinností od 17. listopadu 2008 je Česká republika zařazena do bezvízového programu, který mají Spojené státy americké pro některé země (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP"). Od tohoto data mohou občané ČR přijet do USA buď bez víza nebo mohou jako doposud cestovat za dosavadních podmínek a použít platné vízum. Bezvízový program se vztahuje pouze na krátkodobé turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů pobytu. Pro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA. Naše CK Vám ráda s vyřízením pomůže.

Elektřina:

V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí – 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Při cestě do USA je třeba adaptér.

Telefon:

Mobilní telefony v Evropě pracují na frekvencích 900 MHz a 1800 MHz. Síť pro mobilní telefony v USA používá frekvenci 1900 MHz. Dnes již téměř všechny typy mobilů bez problémů zvládají jak evropskou síť, tak i síť v USA.

Pokud si nejste jistí, že váš mobil bude v USA fungovat, podívejte se do návodu k použití, kde v části technických parametrů najdete údaj v jaké frekvenčním pásmu váš mobil funguje. Pokud najdete údaj “900/1800/1900 MHz“, tak je to v pořádku. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011a následně pak kód ČR 420 + číslo volané osoby (Například: 
011 420 123456789. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.

Internet:

Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu.

Očkování:

Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.

Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR:


Tržiště 15, 118 01 Praha 1
Telefon: 257 022 000, 257 022 352

Velvyslanectví České republiky v USA:


Embassy of the Czech Republic
3900 Spring of Freedom St., N.W., Washington, D.C.
Telefon: +1 (202) 274-9123

Strava:

V podstatě je dnešní americká kuchyně unikátní kombinací starých tradic, nových internacionálních vlivů a přirozeným sklonem Američanů k bezpracně a nekomplikovaně připravovanému jídlu. Snad právě proto, že dnešní americká kuchyně má tak mnohostranný původ, zdomácněla v ní jídla ze všech koutů světa. Mezi nejoblíbenější dnes v USA patří pizza (Itálie), taccos (Mexico), cibulová polévka (Francie), sushi (Japonsko), tvarohový koláč (Belgie) a mimochodem i ten neodmyslitelný americký sendvič je původně vynálezem Angličana, sira Sandwiche.

Zajímavosti:

 AMERICA THE BEAUTIFUL ANNUAL PASS

America the Beautiful Annual Pass je v podstatě permanentka umožňující neomezenou návštěvu parků. Platnost pasu je 12 měsíců následujících po měsíci, ve kterém jste si permanentku koupili.Cestovat na jeden průkaz může celá posádka auta. Pokud se v parku platí vstupné za osobu (a nikoliv za auto), mohou pas spolu s majitelem využít další tři osoby ve věku 16 let a více. Mladší mají vstup zdarma. V praxi se často na limit tří osob nehledí a na pas může do parku vstoupit celá posádka vozu. Při vjezdu do parku se kromě pasu ukazuje ještě cestovní pas, nebo řidičák.

Při koupi America the Beatiful Passu získáte plastovou kartičku – pas, informační brožurku a visačku do auta (hangtag). Ta slouží k identifikaci a je třeba ji umístit na viditelné místo za předním oknem. Na kartičce jsou dvě kolonky pro vepsání jména držitele fixou.

Roční permanentka America the Beautiful Annual Pass kryje pouze vstupy do národních parků. Parkovné, kempování nebo půjčení lodiček platíte zvlášť.

Cena + detailní výčet parků, kde můžete pas využít: https://www.nps.gov/planyourvisit/passes.htm

 

Říkají o nás

„Obrátili jsme se na CK JEDU.cz s přáním naplánovat netradiční svatební cestu. Nechtěli jsme jen ležet na pláži v hotelovém komplexu, ale užít si i aktivní dovolenou. Měli jsme vybraný termín a pan Zíka nám doporučil pro tuto roční dobu kombinaci ostrovů Reunion a Mauricius. Můžeme jen chválit. Př...“ (více)
„Obrátili jsme se na CK JEDU.cz s přáním naplánovat netradiční svatební cestu. Nechtěli jsme jen ležet na pláži v hotelovém komplexu, ale užít si i aktivní dovolenou. Měli jsme vybraný termín a pan Zíka nám doporučil pro tuto roční dobu kombinaci ostrovů Reunion a Mauricius. Můžeme jen chválit. Přesně vystihl naše představy. Dovolená opravdu šitá na míru. Všechno bylo perfektně zajištěné od letetenek, přes půjčení auta po ubytování a výběr lokalit. Užásné celodenní výšlapy v horách Reunionu po týdnu vystřídal relax v malém klidném hotelu na Mauriciu. Domů jsme odjížděli odpočatí s mnoha zážitky. Děkujeme! “
– Manželé Hronovi
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.