Indie – Bhútán – Nepál
Délka zájezdu: 19dní
Termíny a ceny naleznete zde.
1. den: Odlet z Prahy
2. den: Přílet do Díllí
Přelet do Bagdogry, odjezd do Darjeelingu, přenocování.
3. den: Darjeeling – Pemayangtse
Ráno návštěva himálajské ZOO – himálajská fauna v přirozeném prostředí, panda červená, černý medvěd, jakové a známá leopardí show; Institut himálajského horolezectví a muzeum everestské expedice; Obchodní středisko řemesel Tibetu. Odpoledne přejezd do Pemayangste v západním Sikkimu (102 km / 4,5 hod).
4. den: Pemayangtse – Gangtok (2085 m)
Ráno návštěva pemayangtského kláštera – první klášter Sikkimu postavený v 17. století. Odpoledne krátká procházka do Sangobhholingského kláštera (2 km/45 min), umístěného na návrší nad hotelem. Za jasného dne je krásný výhled na pohoří. Později přejezd částečně lesy, kardamonskými plantážemi a malými vesničkami do Gangtoku (5 hodin). Přenocování v Gangtoku.
5. den: Gangtok
Celodenní prohlídka zahrnující Centrum řemesel a ručního tkalcovství, klášter Enchey, Výzkumný ústav tibetologie, chortenu, rezervace orchidejí a světově proslulého kláštera Rumtek. Přenocování v Gangtoku.
6. den: Gangtok – Jaldapara
Ráno po snídani přesun do Jaldapary a ubytování v hotelu. Volný večer. Přenocování v Jaldapaře.
7. den: Jaldapara – Phuentsholing
Ráno safari do džungle, poté odjezd přes hranice do Bhútánského Phunentsohlingu. Phuentsholing "Brána do Bhútánu", na jihozápadě Bhútánu je jediná pozemní hranice, která umožňuje přístup do země. Váš zástupce vás přivítá po příjezdu na hranici a po dokončení imigračních formalit, vás odveze do hotelu, kde budete ubytováni. Přenocování v Phuentsholing.
8. den: Phuentsholing – Thimphu
Ráno odjezd do hlavního města Thimphu. Silnice stoupá od Phuentsholingu směrem k hlavnímu městu Thimphu. Cestou uvidíte nejúchvatnější výhledy na Himaláje a budete pozorovat širokou škálu živočichů a rostlin podél silnice. Přenocování v Thimphu.
9. den: Thimphu
Ráno návštěva víkendového trhu – davy lidí oblečených v zářivých barvách se mačkají u stánků, smlouvají, směňují, podobně jako na pouličních trzích v Londýně. Později navštívíte klášter Cheri (zahrnuje svatyně Dodina a Jigme Dorji). Následuje návštěva Muzea lidového dědictví a ženského kláštera Thangtong Dewachen. Později si vychutnáte procházku po městě, uvidíte, jak místní žijí a nakoupíte suvenýry.
Papírna – výroba ručního papíru v Bhútánu vychází ze staré tradice, která vznikla v 8. století bhútánské historie. Ruční papír představuje cenné národní dědictví; Mini ZOO – zde si můžete prohlédnout pouze jedno zvíře – Bhútánské národní zvíře – Takina, druh kozy žijící ve vysokých nadmořských výškách živí se trávou a bambusem. Sangaygangská vyhlídka – ideální místo, z kterého je opravdu nádherný výhled na celé město Thimpu a také Kuenselcholingské hory; PevnostTashichho Dzong. Později následuje procházka po městě. Přenocování v Thimphu.
10. den: Thimphu – Trongsa
Ráno cesta k Památníku Čhortenu: Byl postaven v roce 1974 jako památník třetího krále země, krále Jigme Dorji Wangchucka, který je všeobecně považován za otce moderního Bhútánu. Později jedeme směrem k Trongsa, cestou projedeme Dochula (3140 m.n.mořem, kde je nádherný panoramatický výhled na himalájské pohoří. Krása tohoto místa umocňuje Druk Wangyal Chortens – 108 stúp postavených královnou Ashi Dorji Wangmo Wangchuck. Přenocování v Trongsa.
11. den: Trongsy – Gangtey Goenpa / Phobjikha:
Ráno návštěva Trongsa Dzong – největší dzong (dzong-speciální tibetský stavební sloh) pevnost v Bhútánu byla postavena v roce 1644 a dominuje celému horizontu, protože převyšuje okolní budovy. První i druhý král Bhútanu odsud vládli celé zemi. Navštívíme také Trongsa muzeum. Později se vydáme do gangteyského údolí. Přenocování v Gangtey.
12. den: Gangtey – Punakha
Ráno návštěva centra Phobjikha – informační centrum, kde se návštěvníci seznámí se zásadami chování v památkové rezervaci. Později půjdeme na půldenní stezku přírody Gangtey – Toto je jedna z nejkrásnějších a nejkratších stávajících naučných stezek. Na této cestě máte možnost navštívit nádherný klášter Goemba, dále vede zelenými svahy, lemovanými borovým lesem na obou stranách. Budete míjet také nějaké vesnice, řeky, hnízdiště jeřábů. Později odjezd do údolí Punakha. Přenocování v Punakha.
13. den: z Punakhy do Paro
Ráno návštěva tvrze Punakha Dzong – byla postavena v roce 1637 a nachází se mezi řekami Mo (Žena) Chu (řeka) a Pho (Muž). Chimi Lhakhang (chrám plodnosti) – je asi půl hodiny pěšky poli a vesnicemi, cestou můžete vidět dřevěné falusy, neboli symboly plodnosti, často visí ve čtyřech rozích domů a také jsou namalované na zdech domů. Místní věří, že pomáhají od zlých duchů. Později odjezd do údolí Paro a návštěva Ta Dzong, která sloužila v průběhu 17. století k ochraně oblasti před invazí Tibeťanů. Byla přeměněna na Národní muzeum v roce 1968. Rimpung Dzong; Klášter Kichu Lhakhang – jeden ze dvou nejposvátnějších a nejstarších chrámů v Bhútánu. Přenocování v Paro.
14. den: Paro
3hodinový pěší výlet do kláštera Taktshang (Tygří hnízdo) – bhútánská nejznámější kulturní ikona posazená do zdánlivě nekonečného útesu. Ačkoli byl tragicky a tajemně v dubnu 1998 zničen ohněm, abyl obnoven do své bývalé slávy.
Návštěva statku: večeře, koupel a nocleh na místní farmě – uvidíte bhútánskou domácnost a pestře zdobené budovy. Později procházka po městě, kde uvidíte, jak žijí místní obyvatelé Přenocování v Paro.
15. den: Odlet z Paro do Káthmándú
Časná snídaně v hotelu a potom cesta na letiště. Po příletu na letiště v Káthmándú, vás uvítá tradičním nepálským způsobem zástupce místní CK a budete pokračovat do Nagarkotu. Nagarkot je velmi malebné místo, kde je k vidění Mount Everest a spousta dalších zasněžených vrcholků Himalájí. Přenocování v Nagarkotu.
16. den: Nagarkot – Pokhara
Brzo ráno pozorování východu slunce nad Himálajemi. Snídaně a přesun do Pokhary.
Pokhara je často nazývána okouzlujícím himálajským údolím uprostřed krásně zasněžených vrcholků hor, s nádherným jezerem Phewa s křišťálově jasně čistou himálajskou vodou, celoročně příjemným počasím a přátelskými lidmi. V Pokhara navštívíte Santi Stupa, masivní buddhistickou stavbu, která se nachází na kopci na jižním břehu jezera Phewa. Přenocování v Pokhaře.
17. den: Pokhara – Káthmándú
Ráno přelet do Káthmandú. Návštěva Káthmandú Durbar Square – kde můžete vidět umělecké památky, najdete dům, kde žila bohyně Kumari, prohlédnete si chrám Kal Bhairam a stovky erotických řezeb ze dřeva. Kastmandap – zbytek domu se o kterém se říká, že byl vytvořen z jediného stromu. Od tohoto domu dostalo Údolí bohů své jméno.
Patan Durbar Square -je plné buddhistických monumentů a hinduistických chrámů s bronzovými bránami, strážnými božstvy a krásnými řezbářskými pracemi. Je známé díky řemeslníkům a kovářům jako město umělců. Patan je nejstarší ze tří starověkých městských království v káthmándském údolí, které kdysi vládali mallaové.
Přenocování v Káthmándú.
18. den: Káthmándú
Prohlídka města Káthmándú s návštěvou buddhistické stúpy na Swayambunath a Boudhanath i Pashupatinath chrám, velmi posvátné hinduistické poutní místo. Všechna místa, která navštívíme jsou místa světového kulturního dědictví. Boudhanath Stupa: (nebo Bodnath Stupa) je největší stúpa v Nepálu; Swayambunath: je kathmandská nejdůležitější buddhistické svatyně. Ospalé, vševidoucí oči Buddhy z vrcholu této svatyně se staly typickým symbolem Nepálu. Pashupatinath – se nachází v Deopatanu, což je městečko 3 km severozápadně od Káthmándú. Je to hinduistický chrám, zasvěcený projevu Shiva tzv. Pashupati (Pán zvířat). Přenocování v Káthmándú.
19. den: Odlet z Káthmándú
Časná snídaně v hotelu a pak cesta na letiště a odlet přes Dillí do Prahy.
Cena je platná pro skupinu 10osob, pro individuální kalkulaci nás prosím kontaktujte.
Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.
varianta s anglicky mluvícím průvodcem
Termín
flexibilní |
Počet dní 19 |
Min. počet osob:
2 |
Cena za osobu od*
118 700 Kč |
|
*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín
varianta s anglicky mluvícím průvodcem
Termín
flexibilní |
Počet dní 19 |
Min. počet osob:
10 |
Cena za osobu od*
94 100 Kč |
|
*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín
Cena zájezdu zahrnuje:
- mezinárodní i vnitrostátní letenky vč. tax
- ubytování s transfery dle programu
- plnou penzi v Bhútánu, snídani v Nepálu a Sikkimu
- anglicky mluvící průvodce
- vstupy do památek
- asistenci partnerské CK
Cena zájezdu nezahrnuje:
- víza (zajistíme za 4.300,-/osobu)
- strava jinde neuvedená
- spropitné a místní poplatky
- komplexní pojištění včetně pojištění storna
Bhútán
Úvod:
Bhútán nazývaný také „Země hřmícího draka“ je dodnes tajemné buddhistické království. Patří mezi vnitrozemské státy jižní Asie. Místní kultura upřednostňuje harmonii a rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Patří mezi nejtajemnější země a pro svoji jinakost se od zbytku světa záměrně izoluje. Velmi dobrých výsledků dosahuje v hodnotách „hrubého národního štěstí“.
Počasí:
Na severu a ve střední části převládá chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu vlhké subtropické monzunové klima.
léto/zima: červen – srpen / listopad – březen, v létě místy teploty dosahují až 40 °C. Centrální část má teplá léta a chladné zimy, sever země je celoročně pokryt vrstvou sněhu.
období dešťů: duben – září/říjen
Kdy nejlépe jet:
Nejvhodnější pro návštěvu je září, říjen a duben a květen, ale ani zima (např. listopad či únor) není špatná. Příliš se nedoporučuje léto. Mezi červnem a srpnem je největší výskyt monzunů.
Časový posun oproti ČR:
+5 hodin v době zimního a +4 hodin v době letního času.
Očkování:
Doporučuje se proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.
Měna:
Bhutan ngultrum, aktualní kurz : 1BTN = 0.37 Kč (k 9.12.2015)
Upozornění:
Platební karty: v Bhútánu existují bankomaty, ale neakceptují evropské platební karty. Ty se dají použít pouze v hotelech nebo v turistických obchodech.
Elektřina: napětí je 230 V, kmitočet sítě 50 Hz
Voda: doporučuje se pít vodu z uzavřených lahvích
Mobilní telefony: čeští mobilní operátoři nemají roaming s místními operátory, pro volání je třeba si koupit místní SIM kartu.
Zajímavosti:
Bhútán jako jediná země na světě prosazuje lámaistický buddhismus. Ostatní buddhisté, kteří nejsou obyvateli Bhútánu musí pro vstup do lámaistických klášterů dostat zvláštní povolení. Cizincům je vstup do praktikujících buddhistických klášterů zakázán.
Vízová povinnost:
Pro vstup do Bhútánu je nutné mít povolení, které je možné obdržet pouze přes místní CK za poplatek min 250 USD/den. Platí se tím celkové služby CK, ubytování, průvodce, po celou dobu pobytu. Individuálním cestovatelům není vstup do země umožněn. Naše CK je specialistou na Bhútán a rádi vám vyřídíme vízum-tedy i celý pobyt.
Důležité kontakty:
Bhútán nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR.
Nejbližší diplomatické zastoupení je v Ženevě:
17-19 Chemin du champ d´Anier, Geneva
Tel.: (+41/22) 799 08 90
Fax: (+41/22) 799 08 99
Indie
Úvod:
Indie je jedna z kolébek lidské kultury. Je to magické místo plné kontrastů, které přitahuje miliony lidí. Indie je kolébka několika světových náboženství. V žebříčku je druhou nejlidnatější zemí světa hned po Číně. Na jednu stranu je neuvěřitelně bohatá, na druhou katastrofálně chudá.
Počasí:
Díky své rozlehlosti je počasí v Indii velmi rozdílné.
V Indii se rozlišuje období horka, období monzunů a chladné období. Velmi záleží, do které části Indie se chystáte. Obecně se ale za hlavní sezónu považuje listopad až březen, kdy je příjemné počasí po celé Indii, kromě horských oblastí na severu – Himaláje.
období horka: Na severu země začíná v únoru a vrcholí v červnu, kdy je v hlavním městě Delhi kolem 40°C. V tomto období je velice sucho, velmi příjemně je v této době v oblasti Himalájí.
období monzunů: Začíná na jihozápadě země počátkem června, horka vystřídají prudké deště. Monzun se přesouvá přes celou Indii až směrem na sever, kde však deště nebývají tolik silné. V tomto období není moc vhodné cestovat.
zimní období: Začíná v říjnu, kdy jsou teploty velice příjemné- kolem 25°C. V tomto období začíná hlavní turistická sezóna, je možné cestovat prakticky po celé Indii kromě hor na severu. V průběhu února začínají teploty opět pozvolna stoupat
Kdy nejlépe jet:
Příjemné počasí po celé Indii je listopad až březen, kromě horských oblastí na severu. Kdy je nejlepší Indii navštívit záleží na tom, kam plánujete jet.
Pro Himaláje je příjemná teplota duben – říjen. Delhi, Mumbai a pláže na jihu je nejlepší navštívit v hlavní sezóně, což je listopad až březen.
Časový posun oproti ČR:
+4,5 hodin, (+3,5 hodin v době letního času)
Očkování:
Před odjezdem do Indie se doporučuje nechat se očkovat proti hepatitidě typ A , virové hepatitidě typu B a břišnímu tyfu.
Měna:
indická rupie
aktualní kurz: 100 INR= 37,16 CZK (9.12.2015)
Upozornění:
Doprava: Jezdí se vlevo. Dopravní infrastruktura je na nižší úrovni. Silnice neodpovídají standardům obvyklým v Evropě. Nejrychlejší je železniční doprava, ale podobně jako silniční nehodovost celkem vysokou.
Platební karty: Ve větších městech lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech je lepší mít u sebe dostatečnou zásobu hotovosti.
Zajímavosti:
Jako jedna z mála zemí světa Indie stále udržuje kastovní systém. Lidé podle svého původu a podle svých předků náleží do určité kasty, která má svá vlastní pravidla.
Vízová povinnost:
Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Je možné vyřídit si online eTV - elektronická turistická víza, vyřízení trvá asi 5 dní. Zažádat je možné nejdříve 34 dní před cestou. S vyřízením vám rádi pomůžeme.
Důležité kontakty:
Indické velvyslanectví v ČR
Milady Horákové 60/93, Praha 7
Telefon: +420 257 533 490
Web: http://www.india.cz
Velvyslanectví České republiky v Indii
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, INDIA (budova se nachází blízko orientačních bodů "Railway Museum" a "Yashwant Place")
Telefon: +91-11-24155200
Fax: +91-11-24155270
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz , commerce_delhi@mzv.cz
Nepál
Úvod:
Nepál, oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, leží ve vnitrozemí Asie, rozkládá se ve středu Himálaje a sousedí s Čínou a Indií. Povrch Nepálu je rozmanitý. Na jeho území najdeme vlhké nížiny řeky Gangy a zároveň vrcholky osmitisícovek. Nepál je rájem milovníků hor, nalezneme zde i nejvyšší horu světa – Mount Everest. Mount Everest se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou (s Tibetskou autonomní oblastí). Na nepálské straně je součástí národního parku Sagarmatha, který je součástí světového dědictví UNESCO. Úředním jazykem je nepálština a převažujícím náboženstvím hinduismus.
Počasí:
V Nepálu převažuje monzunové počasí, ale hodně záleží na konkrétní oblasti. Velký vliv mají také nadmořské výšky – obecně se vzrůstající nadmořskou výškou se teploty snižují.
Léto: V období od března do dubna a od října do listopadu jsou dny povětšinou teplé, teploty dosahují 24-28°C.
Období dešťů: V období od května do září je největší úhrnnost srážek, prší téměř každý den.
Kdy nejlépe jet:
Nejvhodnějšími měsíci pro vysokohorskou turistiku jsou říjen a listopad. Poznávacím cestám přeje březen, duben a říjen. Monzunové deště padají od června do září. V prosinci a lednu může být v Nepálu dost zima, naopak v květnu až červnu příliš velké horko.
Časový posun oproti ČR:
+ 4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času.
Očkování:
Při cestování do Nepálu není žádné povinné očkování, pouze doporučené např. virová hepatitida A,B, břišní tyfus, tetanus.
Měna:
Nepálská rupie (NPR)
Kurz 1CZK = 4,19NPR (k 19.12.2015)
Upozornění:
Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička.
Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu není vhodné.
Zajímavosti:
Freak Street v Káthmandú (její skutečné jméno – Jochne) je takovou zajímavou perličkou. Je to nejznámější ulice z období hnutí hippies. Dříve byla ulice slavná pro své levné hotely, rušné restaurace, hašišové obchůdky a potulující se podivíny. Nyní je spíše turistickou atrakcí.
V Nepálu se dá velmi výhodně nakoupit turistické vybavení od nejrůznějších světových značek, jak originály, tak padělky. Člověk také musí umět dobře smlouvat – říká se, že reálná cena se pohybuje někde na 1/3 první požadované ceny!
Vízová povinnost:
Držitelé pasů ČR potřebují pro vstup do Nepálu víza. Naše CK vám s vyřízením víz ráda pomůže.
Důležité kontakty:
Konzulát Nepálského království v ČR
Heydukova 1589/6, Praha 8 180 00
tel: 266 312 945, fax: 272 705 710
e-mail: shrestha@quick.cz
titulář: Pan Rajendra Bahadur SHRESTHA
Provozní hodiny úřadu: 16.00 – 18.00 (Po, St, Pá)
Velvyslanectví Nepálského království v Německu (nejbližší nepálská ambasáda s působností pro ČR)
Guerickestrasse 27, Berlin 10587
tel: 004930-3435 9920, fax: 004930-3435 9906
web: http://www.nepalembassy-germany.de/
provozní hodiny úřadu: 09.00 – 13.00, 14.00 – 16.00 (Po-Pá)
Honorární konzulát České republiky v Nepálu
3/487, Jawalakhel; G.P.O. Box 3664
tel.: +977-1-552 4741, 552 1730
e-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
po-pá 14.00-17.00 hod.