Destinace: Itálie
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.
Úvod:
Itálie se nachází na Apeninském poloostrově v jižní Evropě. Ze severozápadu sousedí země s Francií, ze severu se Švýcarskem a Rakouskem, z východu se Slovinskem. Oficiální název země je Italská republika. Italské břehy omývá Jaderské, Jónské, Tyrhénské a Ligurské moře.
Itálie je turisticky velmi atraktivní zemí. Na své si zde přijdou milovníci dovolené u moře, lyžařských zájezdů v Alpách, fanoušci turistiky v přírodě i nadšenci do architektury a poznávání měst. Itálie je zkrátka zemí, která nabízí vhodnou dovolenou úplně pro každého. Jedinečná italská kultura, temperament místních obyvatel a výtečná kuchyně navíc dodávají další přidanou hodnotu dovolené v této unikátní zemi.
Rozloha: 301 338 km²
Obyvatelstvo: 60,36 milionů obyvatel (k roku 2019)
Hlavní město: Řím
Jazyk: italština
Měna: 1 Euro (EUR) = 100 centů
Počasí:
Počasí se mění v závislosti na regionu, vzdálenosti od hor a moře a v závislosti na nadmořské výšce. Teploty v Římě klesají v zimě k pěti stupňům, v létě můžou dosahovat až 30°C. V jižní Itálii se setkáte se středomořským podnebím, pro něž jsou charakteristická horká suchá léta a mírné deštivé zimy. Na Sicílii a Sardinii je podobné podnebí jako v jižních části Itálie.
léto: červen- září
zima: listopad- březen
období dešťů/sucha: Nejvíce srážek je v horských oblastech, nejméně srážek je zaznamenáno na Sicílii. Nejvíce srážek spadne v Itálii na podzim a na jaře. Podzim je však úplně nejdeštivějším obdobím. V Itálii sněží pouze na severu země.
Kdy nejlépe jet:
Itálii lze navštívit kdykoliv, záleží, jestli míříte do hor, do velkoměst nebo k moři za koupáním. Pro hory je ideální zimní období a naopak na Sicílii a Sardinii je největší sezóna v létě.
Časový posun oproti ČR:
není
Mezinárodní telefonní předvolba:
0039 nebo +39
Důležitá telefonní čísla:
Policie - Polizia |
112 (karabiníci), 113 (policie) |
První pomoc - Pronto soccorso |
118 |
Hasiči - Pompieri |
115 |
Odtahová služba - Autosoccorso |
116 |
Vízová povinnost:
Občané ČR nepotřebují při cestách do zemí EU vízum.
Elektřina:
V Itálii se používá střídavé napětí 230 V a 400 V o frekvenci 50 Hz, stejně jako u nás. Zásuvky mají odlišný tvar než české, je třeba pořídit redukci. Typicky se používají zásuvky bez kolíku; některé zásuvky ovšem mají tři zdířky.
Telefon:
Využití českého telefonu je v Itálii bez problémů. V rámci EU můžete využívat služby svého operátora za stejných podmínek jako u nás.
Internet:
Internet je v Itálii naprosto běžný. Přístup k internetu lze využít v internetových kavárnách či se zeptat v turistických informačních centrech.
Očkování:
Žádné očkování do Itálie není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.
Italské velvyslanectví v ČR:
Nerudova 20
118 00 Praha 1
tel.: +420 233 080 111
fax: +420 257 531 522
e-mail: ambasciata.praga@esteri.it
Web: www.ambpraga.esteri.it
České velvyslanectví v Itálii:
Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322, 00192 Roma
Telefon: 0039 06 360 95 71-3
Nouzová linka: 0039 335 310 450
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rome
V Itálii funguje řada honorárních konzulátů (v Miláně, Anconě, Cagliari, Florencii, Janově, Neapoli, Palermu a v Udine) – bližší informace jsou k nalezení na webu MZV: https://www.mzv.cz/jnp/
Strava:
Italská kuchyně bývá v nejrůznějších žebříčcích řazena mezi nejlepší kuchyně světa, s francouzskou kuchyní často soupeří dokonce o první místo. Italské jídlo se neuvěřitelně rozšířilo po světě, ostatně i počet pizzerií v České republice je toho důkazem. Italská kuchyně zároveň patří k nejstarším na světě, protože původ řady pokrmů je možné vystopovat až k Etruskům, Řekům a Římanům. Vliv na ní měly arabská a židovská kuchyně, samozřejmě také francouzská a další.
Dnešní italská kuchyně je známá velkými regionálními rozdíly, kuchyně na Sicílii se může dost podstatně lišit od kuchyně Toskánska nebo Lombardie. Přesto mají všechny společné prvky. Jídlo připravené na Apeninském poloostrově je, podobně jako u jiných kuchyní Středozemí, velmi často zdravé, Italové mají k dispozici mnoho kvalitních a čerstvých ingrediencí. Italská kuchyně je ceněna také pro nenáročnou přípravu mnoha jídel.
K nejpoužívanějším surovinám pro přípravu zdejších pokrmů patří těstoviny, rýže, stovky druhů vynikajících sýrů, maso, ryby a mořské plody, sušená šunka prosciutto, rajčata, papriky, kukuřice, cukety, lilek, artyčoky, olivy a hojně používaný olivový olej, kapary, pomeranče, česnek, bazalka a jiné bylinky… Nechybí ani klobásy a salámy, slovo salám dokonce pochází z italského „salame“ (solená uzenina, maso) – původně latinsky „salare“ - solit. Nejznámějším salámem je mortadella. Široce rozšířené je pití vína a také kávy (samozřejmě italského espressa a z něj odvozených kávových nápojů). Vyhlášená je také pravá italská zmrzlina.
Zajímavosti:
Gubbio je nejkrásnější z umbrijských středověkých městeček nacházejících se na kopci. Protéká jím řeka Carmignano, bylo centrem bohaté umbrijské kultury, jak o tom svědčí 7 bronzových eugubinských desek.
Capella degli Scrovegni je kaple nacházející se v Padově. Fresky ve zdejší kapli pocházejí z dílny samotného Giotta a tvoří jedno z největších děl evropského umění
Lanýže jsou specialitou regionu v okolí městečka Alba v Piemontu. Jsou neskutečně drahé, ale dobré, v tenkých plátcích se krájejí na těstoviny a zapíjejí zdejším vínem značky Barolo nebo Barbaresco.