
Namibie - Windhoek
Odlet: Mnichov
Pro tento zájezd v tuto chvíli nemáme žádné volné termíny, ale rádi se je pokusíme dodatečně zajistit a případně vám najdeme vhodnout alternativu. Kontaktujte nás, prosím.
Mnoho lidí Namíbii považuje za řídce osídlenou, pustou zemi severně od Jihoafrické republiky, jižně od Angoly a západně od Botswany. Zaměříme-li se na přírodu, Namibie překvapí svou krásou a rozmanitostí. Z klimatického hlediska se namibie nachází v subtropickém pásu.
Historie
Území bylo objeveno v 15. století portugalskými mořeplavci. Poté se ho snažili kolonizovat Britové a Nizozemci, nakonec ho však ovládli Němci na konci 19. století. Po 1. světové válce byla země jako mandátní území Společnosti národů ve správě dnešní Jihoafrické republiky a nesla název Jihozápadní Afrika. Po mnoha letech občanské války přijala Jihoafrická republika v roce 1990 rozhodnutí OSN a vyhlásila nezávislost spravované země. Namibie je však stále na Jihoafrické republice ekonomicky závislá.
Kdy a jak
Do Namibie se jezdí především za poznáváním divoké africké přírody, ale existují tu i krásné písečné pláže. Nejlepší dobou návštěvy Namibie je období sucha od března do října, kdy vládne slunné počasí a téměř nikdy neprší. Horkým měsícům od prosince do konce února se raději vyhněte, protože vedro je opravdu nesnesitelné. To platí především pro poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie. Pobřeží bývá příjemnější, protože chladnější mořské větry nedávají nesnesitelným teplotám šanci cestovatele umořit.
V Namibii je poměrně rozvinutý turistický ruch. Tomu odpovídají i ceny, které jsou vyšší než v jiných afrických zemích. Přesto Namibie nepatří mezi drahé destinace. Pokud budete bydlet v obyčejných hotelech, nakupovat jídlo v obchodech a využívat hromadnou dopravu, postačí vám asi 15 USD denně. Pokud budete nocovat v lepších hotelech, stravovat se v restauracích a jezdit taxíkem, připravte si asi 50 USD denně. Pokud se ubytujete v renomovaném hotelu, jíst budete v hotelové restauraci a půjčíte si terénní vůz, sáhněte do kapsy pro 100 USD denně. Oficiální měnou je namibijský dolar, ale používat můžete i jihoafrický rand. Kreditní kartou je možné platit ve velkých městech, v hotelech a lepších obchodech. Ubytovacích kapacit je v Namibii dostatek. Největší výběr hotelů je samozřejmě ve velkých městech, zejména ve Windhoeku a Swakopmundu. Další možnost ubytování nabízejí kempy, které najdete ve větších městech. Restaurací a stravovacích zařízení je dostatek zejména ve velkých městech. Podniky připomínají doby, kdy byla Namibie v područí Německa, a proto na jídelních lístcích najdete i typicky evropská jídla. Mezi speciality patří sušené maso biltong a uzené maso rauchfleisch.
Doprava, čas
Pro řízení osobního vozu je třeba náš i mezinárodní řidičský průkaz. V Namibii se stejně jako v Jihoafrické republice jezdí vlevo. Nejvyšší povolená rychlost je 120 km/h, pokud místní úpravy nestanoví jinak. Povinné jsou bezpečnostní pásy na všech sedadlech. S ohledem na velkou rozlohu je při cestách autem nutno vozit zásobu pohonných hmot, protože čerpací stanice jsou pouze u hlavních silnic. Při cestách do vnitrozemí je také bezpodmínečně nutné mít dostatečnou zásobu pitné vody. Pro návštěvu pouští a písečných oblastí na pobřeží je lepší použít auto s pohonem všech čtyř kol. Vozový park určený k pronájmu je obvykle perfektní.
Oproti našemu času je v Namibii plus jedna hodina, zavádí se letní čas.
Nebezpečí
Koupání v řekách se nedoporučuje s ohledem na možnost střetu s krokodýly a hrochy. Ve většině řek je nebezpečí nákazy bilharzií. Rizikovou oblastí je sever Namibie, ovládaný teroristickými skupinami. Výjimkou nejsou ani útoky na turisty, například v lednu 2000 tu byla postřílena pětičlenná skupina francouzských cestovatelů. Jejich vozy byly na cestě z neklidného pásma Caprivi v severovýchodním cípu této jihoafrické země.
Většina turistů se zaměřuje na místní pouště nebo pláže a pouze kolem pěti procent se vydává na sever, do neklidné oblasti Kavango a Caprivi u hranic s Angolou. Často si neuvědomují reálnost nebezpečí, které jim tam hrozí.
Zkušenosti
Mezi tradiční suvenýry z Namibie patří dřevěné masky, diamanty a drahé kameny, pletené houně či čokoládové likéry z Windhoeku. Suvenýry pořídíte ve specializovaných obchodech ve Windhoeku nebo na zdejším pouličním trhu, který se koná v centru města každou druhou sobotu.
Cena zájezdu zahrnuje:
- leteckou dopravu
- letištní a palivové příplatky
- transfer letiště – ubytování – letiště
- ubytování s uvedenou stravou
- asistenci partnerské CK
- pojištění CK proti úpadku
Cena zájezdu nezahrnuje:
- pojištění léčebných výloh
- komplexní pojištění včetně pojištění storna
- vízum do Namibie cca 1900 Kč/ osoba (vyřízení víza trvá 14 dní – zajistí naše CK – kopie pasu + 3x foto)
- dopravu do Mnichova a zpět
Namibie
Úvod:
Namibie je země s mnoha přírodními krásami a světoznámými národními parky, kterými jsou např. Etosha, Namib-Naukluft, Skeleton Coast a dalšími. Na území státu se nachází rozlehlé pouště Kalahari a Namib s překrásnými písečnými dunami, dále zde najdete hluboké kaňony a vysoké hory. Města zde mají starou koloniální architekturu nebo naopak vesnice jsou zde tradiční africká, v některých místech příliš nepoznamenané civilizací. Namibie, dříve Německá jihozápadní Afrika, získala nezávislost v roce 1990 jako jedna z posledních afrických zemí.
Počasí:
Namibie se nachází v subtropickém pásmu. Vnitrozemní poušť Kalahari, která zabírá velkou část Namibie, je oblastí s velmi vysokými teplotami a v době od listopadu do března se jí cestovatelé často vyhýbají. Pouště na pobřeží a v centrální oblasti jsou díky mořských větrům mnohem příjemnější.
léto: od října do dubna, průměrné denní teploty 20 – 34 °C, často i přes 40 °C
zima: od května do září, denní teploty se pohybují mezi 18 – 25 °C
období dešťů: od října do prosince slabé, od ledna do dubna silné
sucha: od dubna do září
Kdy nejlépe jet:
Nejvhodnější dobou pro návštěvu Namibie je období od dubna do října, kdy vládne slunné počasí a je zde nejpříjemněji. Teploty jsou kolem 25°C.
Časový posun oproti ČR:
Při zimním čase žádný časový posun není a čas je shodný s Českou republikou. Při letním čase je zde o hodinu víc+1 hod.
Očkování:
Povinná nejsou žádná očkování, pouze při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) se vyžaduje záznam o očkování proti žluté zimnici. Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.
Doporučená očkování: žloutenka A + B, břišní tyfus
Měna:
namibijský dolar (NAD), aktuální kurs: 1NAD=1,77CZK (ke dni 19.12.2015)
Upozornění:
Atlantik při pobřeží Namibie není pro koupání úplně ideální. Vodu ochlazuje studený Benguelský proud a teplota vody často nepřesahuje 16 °C. Kromě nízkých teplot vody jsou zde obvykle větší vlny a zrádné spodní proudy. „Skeleton coast“ (Pobřeží koster) je pruh pouště podél pobřeží Atlantského oceánu v severozápadní části Namibie, kde v bouřích a mlze ztroskotalo nespočet lodí. Pro koupání jsou bezpečnější hotelové bazény.
Zajímavosti:
Kolmanskop je tajuplné město duchů. Pozůstatky osídlení pocházejí z roku 1908. V tomto období se Namibie stala velkým těžištěm diamantů. Kolmanskop se nachází v poušti Namib, 10 km od přístavního města Lüderitz.
Vízová povinnost:
K cestě do Namibie potřebují držitelé cestovního pasu ČR vízum. Víza vydávají zastupitelské úřady Namibie v zahraničí. Vízum nelze získat na pozemních hraničních přechodech ani na letišti. Naše CK vám s vyřízením víz ráda pomůže.
Důležité kontakty:
Velvyslanectví Namibijské republiky (ve Vídni)
Ungargasse 33/5
Vienna
A-1030
Tel.: 00431–402 93 71
Fax: 00431–402 93 70
Velvyslanectví České republiky v Jihoafrické republice
Embassy of the Czech Republic
936 Pretorius Street, Arcadia
Pretoria
0083
P.O.Box 13671
Tel.: 0027124312380
Fax: 002712–4302033
Říkají o nás


