Odlet: Praha
Pro tento zájezd v tuto chvíli nemáme žádné volné termíny, ale rádi se je pokusíme dodatečně zajistit a případně vám najdeme vhodnout alternativu. Kontaktujte nás, prosím.
Bulharsko se nachází v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově. Nekonečné možnosti zábavy pro děti i dospělé plus ubytování v hotelech, které tvoří nejmodernější hotelovou síť v Evropě. A to vše za nízké ceny, to je dovolená Bulharsko. Kromě dlouhých písečných pláží, kvalitního ubytování a dobrých cen však Bulharská riviéra zaujme i dalšími lákadly, pro českého turistu neméně důležitými při výběru dovolenkové destinace. Ano, mluvíme o jídle a pití. Bulharsko totiž nabízí jak vynikající víno a dobré pivo, tak skvělé zážitky kulinářské. Rozhodujícím faktorem, který z Bulharska činí jeden z nejvyhledávanějších cílů po moři bažících turistů, jsou ale samozřejmě nekonečně dlouhé a přitom úžasně široké pláže se zlatým pískem, to je Bulharsko – skvělá dovolená u moře.
CAREVO (cca 6000 obyvatel) je přímořské městečko, které se nachází 66 km jižně od Burgasu, na úpatí pohoří Strandža. Rozkládá se na dvou malých poloostrovech, které lemují nádherné zátoky s písečnými plážemi. Vrcholek Papija, který je 502 m vysoký a na němž jsou pozůstatky staré pevnosti, vyčnívá na jih od města a je jednou ze zajímavostí Careva. V pradávných dobách na tomto místě stála řecká kolonie Vasiliko. V roce 1948 bylo městečko přejmenováno na Mičurin (na počest ruského botanika) a pod tímto jménem jej stále ještě zná mnoho návštěvníků, a to i přesto, že se oficiálně vrátilo ke svému původnímu předválečnému jménu. Dnes je město příjemným a dobře udržovaným letoviskem s pěší zónou, parkem a přístavem pro malé osobní lodě. Jsou tu i typické restaurace, obchody a tržiště. Návštěvníkům Careva jistě stojí za to vypravit se hluboko do pohoří Strandža, které bylo prohlášeno národním parkem v roce 1995. Je jednou z nejméně objevených oblastí Bulharska, jež bohatě oplývá divokou zvěří. V horách je mnoho jeskyní a stop po dávných civilizacích. Horské vesničky jsou velmi rázovité. Pohoří Strandža je vhodné k pořádání výletů, houbaření a lovu. Carevo je optimální místo pro příjemnou a pohodovou dovolenou. Proto jsme se rozhodli postavit zde náš druhý hotel Hermes Club Hotel & Apartments. O jeho vysoké kvalitě svědčí i to, že si v Hermesu koupili své letní byty populární moderátor Leoš Mareš a půvabná herečka Alice Bendová. I v tomto středisku jsou vám k dispozici naši delegáti a stejně jako na ostatních místech Černomoří je zde pro vás připravena široká nabídka fakultativních výletů do Sozopolu, Nesebru, Istanbulu a jiných atraktivních míst bulharského černomořského pobřeží, rybolov, potápění, cykloturistika.
Poznámka: možnost odletu z: Pardubice, Brno, Ostrava
Cena zájezdu zahrnuje:
- leteckou dopravu
- letištní a palivové příplatky
- transfer letiště – ubytování – letiště
- ubytování s uvedenou stravou
- služby delegáta partnerské CK
- pojištění CK proti úpadku
Cena zájezdu nezahrnuje:
- pojštění léčebných výloh
- pojištění storna
Bulharsko
Úvod:
Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě. Sousedními státy jsou Rumunsko, Srbsko, Makedonie, Řecko a Turecko. Další přírodní hranicí tvoří Černé moře na východě a na severu řeka Dunaj. Bulharsko je spíše hornatá země. Ve střední části najdeme pohoří zvané Stará Planina. Dalšími horskými celky jsou Vitoša, Rila, Rodopi nebo Pirin. Kromě hornatých oblastí najdeme v Bulharsku Dolnodunajskou a Hornotráckou nížinu.
Rozloha: 110 994 km²
Obyvatelstvo: 7 milionů obyvatel (k roku 2019)
Hlavní město: Sofie
Jazyk: bulharština
Měna: 1Bulharský lev (BGL) = 100 stotinek
Počasí:
V severní části země je mírné kontinentální klima, na jihu a černomořském pobřeží je klima spíše středomořské. Letní průměrné teploty vzduchu dosahují až 30°C
léto: Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen s průměrnou teplotou 29ºC.
zima: Nejchladnější období je mezi prosincem a únorem, kdy se teploty pohybují kolem 7°C.
období dešťů: jaro, léto
období sucha: leden, únor, září a v říjen
Kdy nejlépe jet:
Do Bulharska je nejlepší se vydat od půlky června do půlky října, kdy je největší teplo.
Časový posun oproti ČR:
+ 1 hodina
Mezinárodní telefonní předvolba:
00359 nebo +359
Důležitá telefonní čísla:
Tísňové volání: 112
Záchranná služba: 150
Hasiči: 160
Policie: 166
Vízová povinnost:
Od 1. 1. 2007 je ze strany Bulharska uplatňován volný pohyb občanů EU. Při vstupu do Bulharska není již na občanech EU požadováno prokazování dostatečného množství peněžních prostředků pro pobyt.
Elektřina:
Střídavý proud o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou standardní dvoukolíkové, adaptér není třeba.
Telefon:
Pro mezinárodní hovory zvolte předčíslí 00, dále kód volané země (pro ČR 420) a nakonec číslo volané ústředny bez nuly. Pokud má Praha telefonní číslo 222 333 444, z Bulharska budete volat následovně: 00–420–222–333–444.
Internet:
V každém bulharském maloměstě najdete minimálně jednu internetovou kavárnu. Internet je ale běžnou součástí všech lepších hotelů, v kavárnách na pobřeží již běžně najdete i WiFi připojení.
Očkování:
Žádné očkování do Bulharska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.
Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR:
Krakovská 6
110 00 Praha 1
Tel.: 222 211 258, 222 212 011, 222 211 259
E-mail: embassy.prague@mfa.bg a bulvelv@volny.cz
Velvyslanectví ČR v Bulharsku:
Posolstvo na Češkata Republika
G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia
Tel.: hlasový strom (hlavní číslo pro veřejnost) +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení)
E-mail: sofia@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/sofia
Strava:
V hotelech se vaří převážně jídla mezinárodní kuchyně obohacena o balkánské prvky. Jídlo bývá velmi chutné a pestré díky nejrůznějším kombinacím zeleniny, masa, ryb a příloh. Mezi často používaná masa patří kuřecí, vepřové a jehněčí, široký výběr ryb, velmi oblíbené jsou místní speciality z mletého masa – „Kebabčeta” (čevapčiči), „Kjufteta” (karbanátky), rozšířené je maso upravované na roštu (tzv. ”Skara”), případně ve formě minutek a specialit podle jednotlivých restaurací. Mezi oblíbenými přílohami nesmí chybět bílý chléb, obvykle se nabízí brambory pečené i vařené, rýže nebo těstoviny. Velmi oblíbený je balkánský sýr z ovčího či kravského mléka „Kaškaval”, podobný našim tvrdým sýrům. Jídla bývají dochucována vinným octem, olivovým olejem, místním kořením a často se používá česnek. Ze salátu je oblíbený šopský, rajčatový a míchaný. Bulhaři většinou začínají jídlo aperitivem (Mentovka, Mastika, Rakije), během jídla se podává z množství kvalitních bulharských vín či pivo (Zagorka, Kamenitza, Burgasko). Bulhaři mají jídlo v oblibě, jedí rádi a hlavně pomalu, na rozdíl od našich poněkud uspěchaných zvyků.
Zajímavosti:
- Šopský salát je tradiční pokrm bulharské etnické skupiny Šopů, která žije v okolí hlavního města Sofia.
- V Bulharsku se na znamení souhlasu vrtí hlavou a na nesouhlas kývá.
- U města Varna byl nalezen nejstarší zlatý poklad na světě, stáří pokladu se odhaduje kolem 8000 let.
Říkají o nás


