Destinace

Destinace: Guatemala

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Zřejmě nejkrásnější a jistě nejzajímavější země Střední Ameriky, obdařená nesmírným přírodním, kulturním i historickým bohatstvím, ohraničená na západě Tichým a na východě Atlantickým oceánem. Zvlněná pásma hor jsou tu pokryta sytě zelenými pralesy, protkanými množstvím divokých řek, tajemných jezer a lagun, vodopádů a nad tím vším majestátně ční mohutné kužely sopek, z nichž ty činné neustále chrlí ze svých jícnů proudy žhavé lávy a poskytují tak odvážným cestovatelům nezapomenutelná denní, ale hlavně pak noční představení. Tajemné řeky často mizí v nekonečných labyrintech krasových jeskynních systémů, ozdobených krápníky všech barev a velikostí, jejichž dómy dosahují mnohdy opravdu impozantních rozměrů. V pralesech lze najít nejzachovalejší pozůstatky mayské civilizace – rozsáhlé systémy vysokých Mayských pyramid a královských paláců. Tyto pyramidy by vypadaly monumentálně kdekoliv na světě, ale v panenské džungli, plné pestrých papoušků, opic, tukanů a další tropické fauny, působí téměř nadpozemsky. Více než polovina veškerého obyvatelstva Guatemaly jsou domorodci Indigenos a Indiani, takže jejich kultura je zde viditelnější než kdekoliv jinde a množství barev, se kterými dokáží zručně pracovat, vám učaruje. Guatemala je jednou z nejpestřejších a nejbarevnějších zemí.

Počasí:

Podnebí má Guatemala tropické. Teplota vzduchu se mění v závislosti na nadmořské výšce. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 25°C do výšky 600 m.n.m., 20°C do 1 800 m.n.m a výše nad 3200 m.n.m. i pod 10°C. Svahy vystavené působení atlantských pasátových větrů mají roční úhrny srážek vyšší než 5000 mm. Při pobřeží Tichého oceánu jsou srážky nižší, mezi 500-1200 mm. Guatemala leží v subtropickém pásmu, takže z pohledu Evropy je zde vždy teplo. Počasí pak bude nejvíce záležet na nadmořské výšce. V nížinách, zejména v Peténu, vlhkost může být značně vyčerpávající. Nejvyšší vlhkost je v deštové sezóně od května do listopadu. Nejtěžší lijáky bývají v září a říjnu. Pokud chcete cestovat severně od Tikalu, jeďte až na konci ledna. Za nejlepší dobu pro cestování je považováno období od listopadu do Vánoc.

léto: od prosince do února
zima: 
červen až srpen
období dešťů: květen -říjen, nejvíce září a říjen
období sucha: zimní období 

Kdy nejlépe jet:

Obecně od listopadu do dubna.

Časový posun oproti ČR:

- 7 hodin v době zimního času, - 8 hodiny v době letního.

Očkování:

Povinná  nejsou žádná očkování.

Doporučená očkování: žloutenka A + B, tetanus, břišní tyfus

Měna: 

guatemalský quetzal (GTQ), aktuální kurz: 1 GTQ = 2,93 CZK (kurz ke dni 13. 12. 2018), běžně lze platit americkým dolarem (USD), aktuální kurz 1 USD = 22,71 (kurz ČNB ke dni 13. 12. 2018)

Upozornění:

Guatemala je problematická země z hlediska fotografování. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Může se stát, že fotografovaný člověk bude chtít za své vyfocení i zaplatit. Bezpečnostní situace v hlavním městě a významných turistických lokalitách je relativně dobrá. V ostatních oblastech, zejména v pohraniční s Mexikem, jsou vyšší rizika přepadení. Návštěvu těchto oblastí nelze doporučit. Doporučujeme cestovat pouze ve dne a vyhýbat se osamělým místům.

Zajímavosti:

Guatemala je společně s Mexikem považována za pravlast čokolády. Pěstování kakaových bobů má v zemi tisíciletou tradici a již staří Mayové čokoládu považovali za jídlo bohů. Čokoládu si můžete koupit v pevném stavu i jako nápoj. Oblíbeným nápojem je ostatně i káva. Káva výjimečné kvality se pěstuje ve výše položených oblastech a šálek dobré kávy si můžete vychutnat v každé vesnici.

Vízová povinnost:

Občané ČR nepotřebují pro turistické cesty do Guatemaly víza při pobytu max do 90 dnů.

Důležité kontakty:

Honorární konzulát Guatemala
Avenida de las Americas 20–12, Zona 13, Ciudad de Guatemala
úřední hodiny pondělí–pátek 09:00–14:00
Tel: +502/2332-5989, 5951, 5720, 5820
e-mail: guzmanjl@mac.com karlacosillo@gmail.com

 

Velvyslanectví ČR v Mexiku (Embajada de la República Checa)
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 Cuidad de México
Tel.: +52 55 55312544, 55312777
email: mexico@embassy.mzv.cz

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00 - 16.30

 

 

Říkají o nás

„Dobry den, so vsetkym sme boli velmi spokojni, ostrov Maui, ktory ste nam odporucili bol krasny, naozajstny raj na zemi, cely sme ho precestovali. Hotel bol tiez fantasticky v uzasnej casti ostrova. V pozicovni sme tiez nemali ziaden problem a vsetko co ste na vybavili bolo bez problemov a predci...“ (více)
„Dobry den, so vsetkym sme boli velmi spokojni, ostrov Maui, ktory ste nam odporucili bol krasny, naozajstny raj na zemi, cely sme ho precestovali. Hotel bol tiez fantasticky v uzasnej casti ostrova. V pozicovni sme tiez nemali ziaden problem a vsetko co ste na vybavili bolo bez problemov a predcilo nase ocakavania. Verim, ze vase sluzbe opat coskoro vyuzijeme a urcite vas budem odporucat aj znamym. Este raz vdaka!“
– Ludmila Čarná
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.