Destinace

Destinace: Omán

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Omán se rozprostírá v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Díky ropným nalezištím je velmi bohatým a prosperujícím státem. Přesto že si stále udržuje islámské tradice, je celkem liberální stát. Ženy zde mohou řídit auta, účastnit se politiky a vykonávat vysoké funkce. Omán býval námořnickou velmocí, v antice byl ustanoven obchod s Indií, později se ománské loďstvo dostalo až ke břehům Číny. Většinu území tvoří pouštní roviny, avšak u pobřeží se vyvyšují v pohoří Al-Hajar. Krajina Ománu je rozmanitá, objevují se zde svěží oázy a při mořském pobřeží se rozléhají překrásné pláže.

Počasí:

Léta bývají extrémně horká, teploty sahají v pobřežních oblastech až k 46°C, podmínky navíc znepříjemňuje velmi vysoká vlhkost, ve vnitrozemí jsou ještě vyšší. Zimy jsou teplé, průměrné teploty se pohybují okolo 23°C.

léto: Největší horka panují od května do října.
zima:
Nejchladněji období je od listopadu do února.
období dešťů: od června do září
období sucha:
zimní období

Kdy nejlépe jet:

Doporučuje se navštívit Omán v zimních měsících mezi listopadem a únorem, kdy nepanují nesnesitelné klimatické podmínky, ale teploty se přibližují nám známým hodnotám.

Časový posun oproti ČR: 

český zimní čas +3h, český letní čas+2h

Očkování: 

Povinná  nejsou žádná očkování, pouze při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) se vyžaduje záznam o očkování proti žluté zimnici (prevence importu infekce žluté zimnice nemocným cestovatelem). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Doporučená očkování: žloutenka A + B, břišní tyfus

Měna: 

ománský rijál (OMR), aktuální kurs: 1OMR=64,01 (ke dni 28.10.2022)

Oficiální měnou používanou v Ománu je Ománský riál (OMR), který je dělený na 1000 baiz. Bankovky mají nominální hodnotu 100, 200 a 500 baiz a dále 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a v oběhu jsou také mince o 5, 10, 25 a 50 baiz.

Směnárny jsou situovány v každém větším městě a nejlepší kurzy najdete většinou ve velkých nákupních centrech. Vybírat peníze je možné také z bankomatů. Ty se vyskytují po celé zemi v každém městě. Akceptovány jsou nejběžnější karty Visa, MasterCard nebo American Express.

Upozornění:

elktrická síť: napětí 220 - 240 V, nutná adaptér
Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, v zemi je nízká kriminalita.

Zajímavosti:

Omán je proslulý svýmk vonnými svíčkami, tyčinkami a olejíčky, které tu zdejší lidé používají každý den. Téměř každá ománská vesnice má vlastního výrobce těchto vonných produktů. Převážně se tyčinky a olejíčky vyrábějí z růžové vody, cukru, šantalového dřeva, myrty a ambry. Voňavé produkty z regionu Dhofari patří mezi nejlepší na světě. 

Vízová povinnost:

Občanům ČR je vízum uděleno po příletu zdarma na dobu 14 dní. V případě pobytu na 15 a více dní je třeba si předem zakoupit elektronická víza: https://evisa.rop.gov.om

Důležité kontakty:

Zastoupení ČR v zemi není, nejbližší zastoupení:
Velvyslanectví Ománu ve Vídni
Embassy of the Sultanat of Oman
Wehringer Str. 224, 1494 Vienna, Austria

Zastoupení země v ČR není, nejbližší zastoupení:
Velvyslanectví České republiky v Saúdské Arábii
Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, Riyadh, P.O.Box 94305, 11693

 

Říkají o nás

„Využívám služeb CK JEDU.cz již řadu let. Když mě popadne cestovní horečka, tak se odeberu do kanceláře CK JEDU.cz a vždy najdeme nějakou terapii. S individuálním přístupem ke splnění mých přání jsem byl vždy spokojen a tuto nevšední kancelář mohu cestovatelům jen doporučit....“ (více)
„Využívám služeb CK JEDU.cz již řadu let. Když mě popadne cestovní horečka, tak se odeberu do kanceláře CK JEDU.cz a vždy najdeme nějakou terapii. S individuálním přístupem ke splnění mých přání jsem byl vždy spokojen a tuto nevšední kancelář mohu cestovatelům jen doporučit.“
– Zdeněk Motalík
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.