Kouzelná Arménie a Malebná Gruzie

Zeptat se nebo rezervovat 10denní poznávací zájezd po historii, kultuře a především nezkažené přírodě Arménie a Gruzie.

Jedná se o skupinové zájezdy s pevnými termíny.

hrad Narikala Uplistsikhe Uplistsikhe Jvari Etchimiadzin katedrála Opera v Jerevanu Geghard jeskynní chrám

Délka zájezdu: 10dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Praha-Jerevan

Odlet z Prahy, přílet do Jerevanu. Uvítání na letišti a přesun do hotelu. Nocleh.

2. den: Jerevan – Etchmiadzin – Zvartnots – Jerevan

Po snídani začíná prohlídka města. Navštívíte Náměstí Republiky – mistrovské dílo architekta Alexadera Tamaniana, pokračujete na Kaskádu (muzeum pod širým nebem s krásným výhledem na město), dále uvidíte dům opery a Náměstí Svobody obklopené parky a nakonec Labutí Jezero. Navštívíte také Tsitsernakaberd - projdete se po Memorial parku a navštívíte muzeum obětí genocidy. Poté přejedete do Echmiadzinu – spirituálního centra Arménie a jednoho z center křesťanství. Návrat to Jerevanu se zastávkou v chrámu Zvartnots – perle architektury 7. století a památce UNESCO. Návrat do hotelu, nocleh.

3. den: Jerevan – Khor Virap – Areni – Noravank – Jerevan

Po snídani prohlídka kláštera Khor-Virap umístěného na vrcholku kopce v údolí Ararat naproti biblické hoře Ararat, kde Noe postavil svou archu. Je to poutní místo pro místní i turisty, vypadá jako hrad, kde má každý chuť usednout a rozjímat s výhledem na biblickou horu. Pokračujete přes vesnici Areni na návštěvu vinařství Areni, kde ochutnáte místní víno. Dojedete ke  klášteru Noravank – kulturnímu a náboženskému centru 13tého století. Klášter stojí v úzké rokli, nad níž se tyčí červené útesy. Večer návrat do Jerevanu, nocleh.

4. den: Jerevan – Geghard – Garni – Matenadaran

Po snídani pojedete do chrámu Garni, který jako jediný pohanský chrám přestál příchod křesťanství v roce 301 a stal se letním sídlem králů. Dnes můžete v jeho ruinách obdivovat nádherné mozaiky. Pokračujete dále na severovýchod soutěskou řeky Azat k další památce UNESCO – klášteru Geghard – mistrovské dílo arménské architektury 13.století s kostely mistrně vtesanými do skály. Díky své struktuře je to ideální místo pro  zpěv sprituálních písní. Komplex je také bohatý na socharškou výzdobu Khachakary – křížové kameny. Pokračujete zpět do Jerevanu se zastávkou v Matenadaran – depozitář manuskriptu, který obsahuje historické dokumenty celé Evropy a Asie. Je zde uložena také první kopie Bible v arménštině. Návrat to Jerevanu, kde budete mít čas si zajít na kávu nebo sklenici piva. Nocleh.

5. den: Jerevan – jezero Sevan – Haghpat – hranice Sadakhlo

Brzy ráno odjezd k jezeru Sevan na sever od Jerevanu. Jezero Sevan je jedno z největších sladkovodních alpinských jezer na světě. Krásná krajina a křišťálová voda nejsou jediným lákadlem, jezero je také známé svým poloostrovem a chrámovým komplexem založeným v roce 874. Vyplatí se vám vystoupat schody a shlédnout z výšky na zelené khachakary, vytesané z místního zeleného kamene. Navštívíte další památku UNESCO – komplex Haghpat (rok 976 n.l.). Cesta pokračuje na hranici s Gruzií – hranice Sadakhlo. Vyměníte vozidlo a průvodce a pokračujete do Tbilisi, kde přenocujete.

6. den: Tbilisi

Po snídani zahájíte prohlídku města. Projdete si staré město, kde uvidíte kostely, mešity i synagogy a také známé domy z 19. století s barevnými balkony. Navštívíte sirné lázně, které navštívili například i Puškin, Lermontov či Dumas. Z hradu se vám naskytne krásný výhled na staré město. Následuje prohlídka muzea historie a procházka po Rustaveli Avenue (místní hlavní třída). Nocleh ve Tbilisi.

7. den: Tbilisi – Mtskheta –Gori – Kutaisi

Po snídani odjezd do města Mtskheta (3tisíce let staré), prohlídka kostela Jvari (6.stol.) a kláštěra Svetitskhoveli (11. stol.) – oboje je na seznamu UNESCO. Přejezd k městu Gori – centru regionu Kartli. Následuje jedinečné skalní město Uplistsikhe z doby železné na břehu řeky Mtkvari s neuvěřitelným výhledem do okolní krajiny a město Kutaisi (založeno už 2000 let př.n.l) s katedrálou Bagrati a klášterem Gelati. Večeře a přenocování v Kutaisi v guesthousu.

8. den: Kutaisi – Akhaltsikhe

Ráno navštívíte historická místa Kutaisi – katedrálu Gelati (12.stol.) a katedrálu Bagrati (11.stol.), obě jsou na seznamu UNESCO. Poté přejezd do Akhaltsikhe a návštěva Rabatu. Nocleh.

9. den: Akhaltsikhe – Vardzia – jezero Paravani – Tbilisi

Ráno přejezd do úžasného jeskynního města Vardzia z 12. století. Rozprostírá se podél řeky Mtkvari a bývalo zde na 3000 jeskyní, najdete tu i vytesaný kostel s freskami z 12.století. Cesta pokračuje přes pevnost Khertvisi (10.stol.) a jezero Paravani zpět do Tbilisi. Nocleh.

10. den: Tbilisi – Praha

Transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
10
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
48 000 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • letenky Praha-Jerevan, Tbilisi-Praha
 • ubytování ve 3* hotelech po trase
 • transfery dle programu v klimatizovaném minivanu
 • transfery z/na letiště
 • profesionální anglicky hovořící průvodce
 • vstupy a aktivity uvedené v programu
 • 9x snídaně, 1x večeře
 • 1x láhev vody denně

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • cestovní pojištění včetně pojištění proti stornu zájezdu
 • stravu
 • víza
 • spropitné (očekává se)

Arménie

Arménie je křesťanská země ležící v oblasti Jižního Kavkazu. Rozlohou i počtem obyvatel je Arménie nejmenší ze tří zemí Jižního Kavkazu. Ve své novodobé podobě vznikla po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Je to vnitrozemský stát, který hraničí na severu s Gruzií, na západě s Tureckem, na jihu s Íránem a na východě s Ázerbájdžánem. Najdete zde bohatou historii, nejstarší křesťanské památky, úžasné přírodní scenérie, výborné jídlo a pití a velkorysost místních obyvatel.

Rozloha: 29 743 km²

Obyvatelstvo: okolo 3 milionů osob

Hlavní město: Jerevan

Jazyk:arménština

Měna: Arménský dram

Počasí:

Kontinentální suché klima s horkými léty a studenými zimami. Podnebí se výrazně liší podle nadmořské výšky, takže i přes malou vzdálenost mezi jednotlivými místy může být klima značně rozdílné. Letní vysoké teploty jsou zmírňovány nízkou vlhkostí, z hor vane často příjemný vítr. Nejvíce srážek spadne v dubnu a květnu.

Kdy nejlépe jet:

Ideální měsíce pro návštěvu je doba od poliviny května do poloviny října s tím, že letní měsíce jsou velmi teplé, ale cesta se dá přizpůsobit vyšším teplotám. Nejvhodnější doba pro návštěvu Arménie je tedy určitě pozdní jaro, či podzim (radši září).

Časový posun oproti ČR:

+ 2 hodiny

Mezinárodní telefonní předvolba:

 +374

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči 101 
Policie 102
Lékařská záchranná služba 103
Společné číslo pro všechny druhy krizových situací (hasiči, policie i záchranná služba) 112

Vízová povinnost:

Občané ČR mohou vstupovat do Arménie s platným cestovním pasem, vízová povinnost není

Elektřina:

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Telefon:

Všichni čeští operátoři mají v Arménii roaming a po celé zemi je kvalitní pokrytí signálem. Ceny za volání a SMS jsou ale velice vysoké.

Internet:

Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.

Očkování:

Žádné očkování do Arménie není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Arménie v ČR:

Na Pískách 1411/95, 160 00 Praha 6 - Dejvice
Tel.: 220 518 175
E-mail: armembassy.cz@mfa.am

Velvyslanectví ČR v Arménii (Jerevan):

Nalbandyan 48/1, 0010 Yerevan
Tel.: +374 10 519 373, +374 10 589 372, nouzová linka: +374 44 090 644
E-mail: yerevan@embassy.mzv.cz
https://www.mzv.cz/yerevan

Strava:

Typické pokrmy obsahují arménský chléb, mleté maso a nikdy nechybí ani zelenina a sýry.

Mezi nejznámější jídla patří Tolma – vinné listy s mletým masem a česnekovo-jogurtovým dresinkem, Lahmadžo – lavaš s mletým masem, Spas – Jogurtová polévka. Z alkoholu je nejznámější arménský koňak (především Ararat). Ten si určitě pořiďte i jako suvenýr. Místní si často pálí různé pálenky a k dostání je i pivo a víno. Místní alkohol většinou kombinují s pojídáním sýra, zeleniny a chleba.

 

 

Gruzie

Úvod: 

Gruzie je stát situovaný v jihozápadní Asii. Součástí Gruzie jsou autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie. Abcházie a Jižní Osetie jsou ovšem de facto nezávislé a gruzínská vláda nemá jejich území pod kontrolou. Podstatnou část Gruzie tvoří hory. Uprostřed země se spojuje Malý a Velký Kavkaz  Lišským  hřebenem. V horách najdeme divoké kozy, kozorohy a také supy. Velké území je zalesněno listnatými, smíšenými a také jehličnatými lesy ve výše položených oblastech.

Počasí:

Počasí se v Gruzii mění s nadmořskou výškou i zeměpisnou šířkou. Typická jsou horká léta a mírné zimy. Průměrné roční teploty jsou kolem 13°C.

léto: červen-srpen
zima: prosinec-únor
období dešťů: jaro, podzim 
sucha: léto, zima

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou návštěvy je pozdní jaro, kdy tu ještě nevládne tak ostré slunce. V květnu a v srpnu se v zemi konají náboženské oslavy a festivaly, které pro vás můžou být také velkým lákadlem. Ideální dobou pro návštěvu je duben-září.

Časový posun oproti ČR: 

+2 hod v letním čase, +3 hod v zimním čase

Očkování: 

Doporuřená očkování: žloutenka A+B, vzteklina

Měna: 

gruzinský lari (GEL), aktuální kurs: 1GEL=10,42CZK  (ke dni 9.12.2015)

Upozornění:

Riziko nákazy malárií může hrozit na jihovýchodě země při hranici s Ázerbajdžánem. Jedná se zejména o regiony Kakheti a Kvemo Kartli.

Ve Tbilisi, hlavním městě, je velmi hustá síť bankovních poboček a bankomatů. V regionech je však situace horší, proto je lepší mít u sebe hotovost.

Cestování do Abcházie, Jižní Osetie a do náhorních oblastí nedaleko hranic s Čečenskem a Dagestánem může být nebezpečné, je zde vysoká kriminalita a časté loupeže. 

Zajímavosti:

Gruzie je malebná země s úchvatnou krajinou a fantastickými výhledy. Ideální destinace pro trekaře, fotografy a milovníky přírody. Telavi je město uprostřed regionu Kachetia. Toto místo je pozorohudnou oblastí bohatých úrodných polí. Díky této úrodnosti je region nejdůležitější a nejproslulejší vinařskou oblastí Gruzie. Tradice pěstování a výroby vína zde sahá až do dávných dob 6. tisíciletí před naším letopočtem. Zdejší vinice dnes plodí přes 20 vinných odrůd.

Vízová povinnost:

Gruzie zrušila vízovou povinnost pro občany ČR s platností od 15. června 2005. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Gruzie bez víza po dobu do 90 dnů, a to při cestách s nevýdělečným i výdělečným účelem.

Důležité kontakty:

Velvyslanectví České republiky v Gruzii
Chavchavadze Ave., 37-block VI, Tbilisi 0162
tel: +995 32 916 740-42,
sekretariát: +995 32 916 743      
konzul: +995 32 916 747      
fax: +995 32 916 744
e-mail: tbilisi@embassy.mzv.cz, czechembassy@gol.ge
web: www.mzv.cz/tbilisi

Zastoupení Gruzie v ČR:

Velvyslanectví Gruzie
Na Zátorce 13, Praha 6 – Bubeneč, 160 00
tel: 233 311 749, 233 311 751, 233 311 752      
fax: 233 311 761
e-mail: prague.emb@mfa.gov.ge 

 

 

Říkají o nás

„Chtěli bychom poděkovat CK JEDU, konkrétně p. Martinovi Zíkovi, za bezchybné zajištění naší dovolené na Reunionu a Mauriciu. CK nám zajistila letenky, zapůjčení auta, ubytování (na třech místech na Reunionu a na jednom na Mauriciu), letenku na přelet mezi ostrovy a transfer z a na letiště na Maur...“ (více)
„Chtěli bychom poděkovat CK JEDU, konkrétně p. Martinovi Zíkovi, za bezchybné zajištění naší dovolené na Reunionu a Mauriciu. CK nám zajistila letenky, zapůjčení auta, ubytování (na třech místech na Reunionu a na jednom na Mauriciu), letenku na přelet mezi ostrovy a transfer z a na letiště na Mauriciu. Také jsme spolu s poukazy na ubytování a s letenkami dostali knihu- průvodce po obou ostrovech a mapu Reunionu, kde jsme měli půjčené auto. Na Mauriciu nám dal silniční mapu taxikář, který nás vezl z letiště a kterého také zajišťovala CK. Ubytování byla vybrána výborně, u moře vždy u krásných pláží a i blízko obchodů, ve vnitrozemí na Reunionu na místech, ze kterých byl nejlepší start na pořádání výšlapů a výletů. Všechny hotely byly na nadprůměrné úrovni a s velice kvalitními službami. Nikde jsme neměli žádné prodlevy a nečekali, ubytovali nás vždy hned a půjčení i vrácení auta bylo také vyřízeno během chvilky. Komunikace s p. Zíkou byla výborná, na případné mailové dotazy před dovolenou odpovídal okamžitě. Byli jsme s dovolenou velice spokojeni, ohromeni přírodou na Reunionu a mořem, plážemi a korálovými útesy na Mauríciu, tuto kombinaci všem, kteří nechtějí dovolenou jen proležet na pláži doporučujeme! “
– L.Langfelnerová a K.Hegner Plzeň
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Jiné poznávací zájezdy do zvolené destinace

To nejlepší z Arménie

Malebná Gruzie

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.