Cesta západním pobřežím a parky USA
V letních měsících se může cena lišit díky vyšším cenám letenek na konkrétní termíny.
Program lze upravit dle vašich požadavků (například cestu ukončit již v San Franciscu)
Délka zájezdu: 17dní
Termíny a ceny naleznete zde.
1. den: Praha – Los Angeles
Po příletu do Los Angeles si vyzvednete vůz na letišti a přepravíte se do hotelu. Pokud nebudete po příletu unaveni, můžete začít poznáváním města a navštívit např. Beverly Hills či Hollywood a filmová studia Universal, kde si můžete prohlédnout kulisy slavných filmů. Mezi ulicemi Gower a Sycamore se můžete projít po světoznámém chodníku slávy se sbírkou bronzových desek filmových, televizních a hudebních hvězd.
2. den: Los Angeles – San Diego
Dnes vyrazíte na svou velkou cestu za poznáním. Začnete návštěvou města San Diego, kde můžete navštívit např. Mission Bay, mořský svět, zoo, či módní čtvrť Gaslamp.
Cca 200 km
Alternativně lze trasu upravit a navštívit NP Joshua Tree a město Palm Springs. Tím by se celý zájezd mohl o den zkrátit.
3. den: San Diego – Phoenix/Scottsdale
Při přejezdu do Phoenixu si můžete vychutnat unikátní pouštní přírodu a projít si kuriozní staré město Scottsdale. Ve Phoenixu doporučujeme odpočinek v některém z mnoha místních akvaparků, v nichž se mnohem lépe snáší pověstný arizonský pouštní žár.
Cca 590 km
4. den: Phoenix/Scottsdale - Grand Canyon
Pojedete kolem barevných kaňonů Sedony a Flagstaffu až k monumentálnímu Grand Canyonu, bezesporu jednomu z nejkrásnějších míst světa. Uchvátí Vás pohled do obřího kaňonu s neuvěřitelně strmými skalami, na jejichž dně proudí divoká řeka Colorado. V národním parku můžete spatřit například sokola stěhovavého, kojota, jelena wapiti, rysa červeného či pelikána hnědého a u řeky Colorado bobry, pouštní želvy či leguány.
Cca 390 km
5. den: Grand Canyon – Page
Po cestě k jezeru Powell vás čekají úžasné výhledy. Jezero Powell je skutečně překrásné a vzniklo umělým zatopením kaňonů poblíž řeky Colorado při stavbě přehrady Glen Dam u městečka Page. Ubytování u jezera Powell. Můžete si zajet do Monument Valley, kde se budete cítit jako byste se přenesli časem zpět do dob „starého západu.
Cca 220 km
6. den: Page – Bryce Canyon NP
Z městečka Page můžete absolvovat vyhlídkový let nad jezerem Powell. Doporučujeme první let ráno, kdy je pohled na hladinu nejhezčí. Poté můžete objevovat krásy slavného Bryce kaňonu a jeho podivných červených útvarů připomínající nejrůznější předměty či postavy.
Cca 150 km
7. den: Bryce Canyon NP – Zion NP – Las Vegas
Dnes opustíte krajinu kaňonů a vyrazíte do legendárního velkoměsta Las Vegas. Východ slunce v Bryce kaňonu je nezapomenutelný, doporučujeme si přivstat a pořádně si ho užít. Jakmile se nabažíte úžasných panoramat, můžete vyrazit na cestu do národního parku Zion a St. George. Nejzajímavější místa parku Zion se nacházejí v oblasti okolo hlavní silnice, Highway 9, která se line v soutěsce zvané Zion Canyon.
Cca 440 km
8. den: Las Vegas
Dnešní den můžete věnovat odpočinku a prozkoumávání města hazardu. Místní zajímavostí jsou také imitace nejrůznějších divů světa a unikátních staveb. Město je kromě kasín, koncertů a společnic vyhlášené tím, že je v něm povoleno skoro všechno, co je na zbytku území USA zakázáno.
9. den: Las Vegas – Death Valey
Po dni stráveném ve víru velkoměsta se vydáte zpět do přírody a navštívíte Údolí smrti (Death Valley), které se pyšní titulem nejteplejšího místa USA a kde prožijete nekonečné pouštní ticho. Údolí je díky nehostinným podmínkám k životu spojeno již po staletí s četnými legendami, historkami a mýty o smrti, která zde v nejrůznějších podobách číhá na každého, kdo se opováží sem vstoupit. I přesto, jak je krajina nevlídná a nehostinná, se zde udržují odolné formy života, nad kterými lidé jen nevěřícně kroutí hlavou. Nocleh po trase do NP Sequoia.
Cca 420 km
10. den: Death Valey – Sequoia NP
Tento den věnujete návštěvě národního parku Sequoia, kde budete žasnout nad největšími stromy světa. V Obřím lese (Giant Forest) najdete pět z deseti největších stromů na světě. Další zajímavostí je Tunnel Log (Tunelový kmen) – padlý sekvojovec, kterým mohou projíždět automobily.
Cca 320 km
11. den: Sequoia NP – Yosemite NP
Přejezd do NP Yosemity, kde můžete obdivovat působivé vodopády, staleté stromy a vysokohorskou divočinu. Vůbec nejnavštěvovanějším místem parku je Yosemitské údolí (Yosemite Valley) obklopené strmými skalami, ze kterých padá několik obrovských vodopádů.
Cca 320 km
12. den: Yosemite NP – San Francisco
Bývalou „zemí zlata“ přejedete do úchvatného San Francisca, kde na vás čeká Golden Gate Bridge, China Town, Mission Dolores (nejstarší stavba v San Franciscu) nebo Golden Gate Park, kde se koná mnoho bezplatných koncertů.
Cca 300 km
13. den: San Francisco
Odpočinek, nákupy nebo návštěva míst, která jste nestihli navštívit předchozí den.
14. den: San Francisco – Pismo Beach
Pojedete podél pobřeží Pacifiku po Highway č.1 přes Monterey, Carmel, Big Sur a 7-Mile-Drive směrem na jih. Po cestě můžete využít příležitosti k odpočinku či vykoupání se v Pacifiku.
Cca 400 km
15. den: Pismo Beach – Los Angeles
Návrat do Los Angeles, kde svou cestu zakončíte. Pokud jste první den nestihli navštívit všechna slavná místa tohoto velkoměsta, máte poslední příležitost!
Cca 310 km
16. den: Los Angeles – Praha
Dnes se rozloučíte s Los Angeles i celou Amerikou. Na letišti před odletem vrátíte vůz.
17. den: Přílet do Prahy
Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.
varianta bez průvodce (individuálně)
Termín
flexibilní |
Počet dní 17 |
Min. počet osob:
2 |
Cena za osobu od*
62 650 Kč |
|
*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín
Cena zájezdu zahrnuje:
- leteckou dopravu Praha - Los Angeles - Praha v ekonomické třídě, vč. odbavených zavazadel a letištních poplatků
- ubytování na 15 nocí ve 2-3* hotelech/motelech po trase ve dvoulůžkových pokojích
- pronájem vozu kategorie COMPACT (větší vůz možný za příplatek) včetně komplexního pojištění bez spoluúčasti
- neomezené míle
- havarijní pojištění
- povinné ručení zvýšené na 1 mil. USD
- pojištění vozu proti krádeži
- pronájem vozu pro více řidičů nad 25 let
- sestavení trasy, informace
- pojištění CK proti úpadku
Cena zájezdu nezahrnuje:
- povolení pro vstup do USA – ESTA - lze zajistit za poplatek 800,- CZK na osobu (je potřeba mít biometrický pas)
- pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu – lze zajistit za poplatek 895,- CZK na osobu
- mýtné poplatky, benzín a poplatky za parkování
- navigaci
- vstupné a další osobní výdaje
- poplatky za řidiče pod 25 let
USA
Úvod:
USA neboli Spojené státy americké patří k rozlehlým zemím a nacházejí se ve střední a jižní části Severní Ameriky, na Aljašce a na Hawajských ostrovech a zabírají zhruba 40% plochy Severní Ameriky. Hraničí s Kanadou na severu, s Mexikem na jihu a jsou omývány Atlantským oceánem na východě, Mexickým zálivem na jihu a Tichým oceánem na západě. USA jsou třetí největší zemí světa. Hospodářsky a z hlediska politického a kulturního vlivu jsou USA prvním státem světa. Za toto postavení vděčí velkému přírodnímu bohatství, dlouhé tradici demokratické společnosti, pestrému národnostnímu složení a silné národní identitě.
Rozloha: 9,8 mil km²
Obyvatelstvo: 328,2 milionu obyvatel (k 2019)
Hlavní město: Washington D. C.
Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů
Jazyk: angličtina
Počasí:
V USA můžeme nalézt téměř všechny druhy klimat. Většina území se ale nachází v mírně podnebném pásu s kontinentálním klimatem, které se vyznačuje studenou zimou a horkým létem.
Sever: USA spadá do mírného pásu. Je zde chladno a vlhko díky studenému Labradorskému proudu ze Severního oceánu. Na Havaji a jižní Floriděje podnebí tropické, na Aljašce zase polární. Centrální část USA může někdy překvapit svými extrémními teplotními výkyvy. Zimy jsou zde opravdu mrazivé a léta zase velmi teplá. V centrální oblasti se často vyskytují tornáda. Pro oblast prérií na západ od řeky Mississippi jsou typické polopouští a stepní podmínky, na jihozápadě USA jsou podmínky pouštní a na jihovýchodě se v létě zase často vyskytují tropické bouře, ze kterých vznikají hurikány.
Kdy nejlépe jet:
Západ USA: Od poloviny dubna do poloviny června a od poloviny září do poloviny října.
Východ USA: Nejpopulárnější je léto (červen – září), ale to také cestuje nejvíce lidí, takže vhodnější je spíš podzim a jaro.
Aljaška: Obecně od června do září, vysoká sezona je od července do poloviny srpna. Měsíce květen a září nabízí většinou příznivé počasí, ale jsou považovány za mimosezonu.
Havaj: Počasí je teplé a příjemné po celý rok, teploty na pobřeží se pohybují mezi 20 – 28°C. Léto a podzim jsou suché, zima deštivá.
Časový posun oproti ČR:
4 časová pásma – rozdíly jsou proto v rozmezí -6 až -11 hodin vůči středoevropskému času a -7 až -12 hodin v období letního času.
Eastern (východní část) – časový posun je -6 hodin
Central (centrální část) – časový posun je -7 hodin
Mountain (horská část) – časový posun je -8 hodin
Pacific (pacifická část) – časový posun je -9 hodin
Mezinárodní telefonní předvolba:
001 nebo +1
Důležitá telefonní čísla:
záchranná služba, hasiči, policie: 911 (na celém území USA)
Vízová povinnost:
Doklady: Platný cestovní pas ČR opatřený platným vízem USA či biometrický pas a k tomu povolení ke vstupu do USA ESTA. Doba platnosti cestovního pasu musí přesahovat povolenou dobu pobytu o 6 měsíců.
S účinností od 17. listopadu 2008 je Česká republika zařazena do bezvízového programu, který mají Spojené státy americké pro některé země (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP"). Od tohoto data mohou občané ČR přijet do USA buď bez víza nebo mohou jako doposud cestovat za dosavadních podmínek a použít platné vízum. Bezvízový program se vztahuje pouze na krátkodobé turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů pobytu. Pro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA. Naše CK Vám ráda s vyřízením pomůže.
Elektřina:
V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí – 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Při cestě do USA je třeba adaptér.
Telefon:
Mobilní telefony v Evropě pracují na frekvencích 900 MHz a 1800 MHz. Síť pro mobilní telefony v USA používá frekvenci 1900 MHz. Dnes již téměř všechny typy mobilů bez problémů zvládají jak evropskou síť, tak i síť v USA.
Pokud si nejste jistí, že váš mobil bude v USA fungovat, podívejte se do návodu k použití, kde v části technických parametrů najdete údaj v jaké frekvenčním pásmu váš mobil funguje. Pokud najdete údaj “900/1800/1900 MHz“, tak je to v pořádku. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011a následně pak kód ČR 420 + číslo volané osoby (Například:
011 420 123456789. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi. Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.
Internet:
Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu.
Očkování:
Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum.
Velvyslanectví Spojených států amerických v ČR:
Tržiště 15, 118 01 Praha 1
Telefon: 257 022 000, 257 022 352
Velvyslanectví České republiky v USA:
Embassy of the Czech Republic
3900 Spring of Freedom St., N.W., Washington, D.C.
Telefon: +1 (202) 274-9123
Strava:
V podstatě je dnešní americká kuchyně unikátní kombinací starých tradic, nových internacionálních vlivů a přirozeným sklonem Američanů k bezpracně a nekomplikovaně připravovanému jídlu. Snad právě proto, že dnešní americká kuchyně má tak mnohostranný původ, zdomácněla v ní jídla ze všech koutů světa. Mezi nejoblíbenější dnes v USA patří pizza (Itálie), taccos (Mexico), cibulová polévka (Francie), sushi (Japonsko), tvarohový koláč (Belgie) a mimochodem i ten neodmyslitelný americký sendvič je původně vynálezem Angličana, sira Sandwiche.
Zajímavosti:
AMERICA THE BEAUTIFUL ANNUAL PASS
America the Beautiful Annual Pass je v podstatě permanentka umožňující neomezenou návštěvu parků. Platnost pasu je 12 měsíců následujících po měsíci, ve kterém jste si permanentku koupili.Cestovat na jeden průkaz může celá posádka auta. Pokud se v parku platí vstupné za osobu (a nikoliv za auto), mohou pas spolu s majitelem využít další tři osoby ve věku 16 let a více. Mladší mají vstup zdarma. V praxi se často na limit tří osob nehledí a na pas může do parku vstoupit celá posádka vozu. Při vjezdu do parku se kromě pasu ukazuje ještě cestovní pas, nebo řidičák.
Při koupi America the Beatiful Passu získáte plastovou kartičku – pas, informační brožurku a visačku do auta (hangtag). Ta slouží k identifikaci a je třeba ji umístit na viditelné místo za předním oknem. Na kartičce jsou dvě kolonky pro vepsání jména držitele fixou.
Roční permanentka America the Beautiful Annual Pass kryje pouze vstupy do národních parků. Parkovné, kempování nebo půjčení lodiček platíte zvlášť.
Cena + detailní výčet parků, kde můžete pas využít: https://www.nps.gov/planyourvisit/passes.htm