Putování po Skotsku s ostrovem Skye

Zeptat se nebo rezervovat Vydejte se na cestu poznání přírodních i historických krás Skotska. Neminete hlavní město Edinburgh s jeho tajemnou atmosférou, možná spatříte lochneskou příšeru u stejnojmenného jezera, navštívíte palírnu whisky a při cestě nevynecháte ani nádherný ostrov Skye.

Zájezd lze realizovat v jakoukoliv roční dobu. I podzim a zima má ve Skotku svou atmosféru, která mu přidává trochu tajemna. Pro větší pravděpodobnost hezkého počasí však doporučujeme květen-září.

Highland skot Skotské dudy Edinburgh castle Glencoe Loch Ness - Urquhart Castle ostrov Skye

Délka zájezdu: 8dní

Termíny a ceny naleznete zde.

Program:

1. den: Praha – Edinburgh

Po příletu do Edinburghu se autobusem či taxíkem přemístíte do ubytování v centru města a můžete hned začít s objevováním krás Edinburghu. Co třeba začít stylově v palírně a muzeu v jednom – Scotsch Whisky Experience i s ochutnávkou?

2. den: Edinburgh

Celodenní prohlídka města, na vyžádání Vám rádi zajistíme prohlídku s česky hovořící průvodkyní, která v Edinburghu žije. Neminete Edinburgh Castle, královský palác Holyroodhouse, slavnou ulici Royal Mile, katedrálu St. Giles i skrytá zákoutí města.

3. den: Edinburgh – St. Andrews - Pitlochry

Dnes si vyzvednete pronajatý automobil a vydáte se do přímořského města St. Andrews. Návštěva St. Andrews Cathedral, stejnojmenného hradu či Britského muzea golfu. K večeru přejezd do Pitlochry, nocleh.  Cca 190 km

4. den: Pitlochry – palírna Blair Athol – Blair Castle - Inverness

Dopoledne si užijete palírnu whisky Blair Athol Distillery, která byla založena již v roce 1798. Poté si můžete udělat zastávku v nedalekém Blair Castle a pojedete do Inverness – prohlídka města, nocleh.  Cca 190 km

5. den: Inverness - UrquhartCastle Grounds – Fort Augustus – Eilean Donan Castle – Kyle of Lochals

Po snídani přejezd k Urquhart Castle u břehu  jezera Loch Ness, poté oběd ve městečku Fort Augustus – možnost plavby po jezeru Loch Ness. Odpoledne přejezd ke hradu Eilean Donan Castle a nocleh poblíž města Kyle of Lochalsh – vstupní brána na ostrov Skye, kde strávíte následující dvě noci.  Cca 160 km

6. den: Kyle of Lochalsh – ostov Skye – Kyle of Lochalsh

Po snídani přejezd na Ostrov Skye, návštěva hradu Duvegan, město Portree, projíždka po ostrově. Ubytování v Kyle of Lochalsh

7. den: Kyle of Lochalsh - Fort William – Glencoe – Luss – Loch Lomond - Stirling

Po snídani se vydáte do údolí Glen Coe, které můžete znát z Harryho Pottera, uděláte si pár zastávek na focení, dojedete až do NP Loch Lomond &Trosaachs, kde se Vám naskytnou krásné výhledy na největší skotské jezero – Loch Lomond. Odpoledne přejezd do Stirlingu, návštěva stejnojmenného hradu, nocleh. Cca 300 km

8. den: Stirling – Edinburgh – Praha

Po snídani si ještě můžete udělat cestou do Edinburgu krátkou zastávku u Rosslyn Chapel, která je  známá fanouškům filmu Šifra mistra Leonarda, návštěva Vám zabere necelou hodinku, ale určitě to stojí za to. Poté již přesun na letiště, odevzdání pronajatého automobilu a odlet zpět do ČR

 

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta bez průvodce (individuálně)

Termín
flexibilní
Počet dní
8
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
28 000 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • leteckou dopravu z Prahy vč. poplatků a odbaveného zavazadla
 • 7 x ubytování ve 2-4* hotelech ve 2lůžkových pokojích
 • snídaně dle programu
 • pronájem vozu kategorie Compact (větší vůz možný za příplatek) včetně komplexního pojištění bez spoluúčasti (mimo Edinburgh)
 • neomezené míle
 • havarijní pojištění
 • povinné ručení
 • pojištění vozu proti krádeži
 • sestavení trasy, informace
 • pojištění CK proti úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu – lze zajistit přes naší CK
 • mýtné poplatky, benzín a poplatky za parkování
 • navigaci
 • vstupné a další osobní výdaje - některé lze zajistit předem přes naší CK
 • prohlídku Edinburghu s česky hovořícím průvodcem  - lze zajistit přes naší CK
 • poplatky za řidiče pod 25 let

Velká Británie

Úvod: 

Velká Británie je ostrovní stát na severozápadě Evropy. Je největším evropským ostrovem. Oficiální název země je Spojené království Velké Británie a Severního Irska, rozkládají se na něm tři její země – Anglie, Wales a Skotsko.


Skotsko se nachází v severní části ostrova Velká Británie. Na východě Skotsko hraničí se Severním mořem, na severu a západě s Atlantským oceánem a na jihozápadě je ohraničeno Severním průlivem a Irským mořem. Skotsko se rozkládá především na pevnině, ale také na více než 790 ostrovech, z nichž největší jsou Orkneje, Shetlandy a Hebridy.

 

Rozloha:                                 242 495 km²

Obyvatelstvo:                        66.65 milionu obyvatel (k roku 2019)

Hlavní město:                        Londýn

Jazyk:                                     angličtina

Měna:                                    1 Libra šterlinků (GBP) = 100 pencí

 

Počasí:

Podnebí na Britských ostrovech je velmi proměnlivé a mírné, což způsobuje teplý Golfský proud. Zimy nejsou příliš chladné a léta nejsou příliš horká, teploty mohou vystoupit ke 20° C.

léto: červen-září
zima:
listopad-únor
období dešťů/sucha: 
S deštěm je ve Velké Británii potřeba počítat téměř neustále, obecně více prší na západě země. Nejsušší jsou oblasti na jihovýchodě Anglie. 

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou k návštěvě země je období od dubna do září. Ale za městskou turistikou na prodloužené víkendy se dá vydat prakticky celoročně a taková zimní atmosféra ve Velké Británii je opravdu nádherná.

Časový posun oproti ČR:

o 1 hodinu méně

Mezinárodní telefonní předvolba:

 0044 nebo +44

Důležitá telefonní čísla:

záchranná služba, hasiči, policie: 999 (na celém území země)

Vízová povinnost:

Držitelé českých pasů nepotřebují pro turistické cesty do Velké Británize víza.

Elektřina:

Sítové napětí 220/240 V, 50 Hz. Zástrčky se třemi obdélníkovými kolíky a pojistkami 3,5 a 15 A, nutný je tedy adaptér. Většina hotelů zajišťuje zásuvky evropského typu se dvěma otvory (použitelné však pouze pro holicí strojky).

Telefon:

Při vnitrostátních hovorech nejprve vytočte 100, při mezinárodních 155 nebo 00 kód země a příslušné telefonní číslo. V případě hovoru do Británie pak předvolte +44. Využití českého telefonu je ve VB bez problémů.

Internet:

Internet je v Británii naprosto běžný. Přístup k internetu lze využít v internetových kavárnách či se zeptat v turistických informačních centrech.

Očkování:

Žádné očkování do Velké Británie není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v ČR:

Thunovská 14
118 00 Praha 1
Tel: +420 257 402 111
E-mail: ukinczechrepublic@fco.gov.uk

Velvyslanectví České republiky ve Velké Británii: 

26-30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY London
Telefon na recepci velvyslanectví: +44 (0)20 7243 7908  (po-čt 8:30-17:15 hod., pá 8:30-16:00 hod.)
Konzulární pohotovost: +44 77 6968 2442 (toto číslo je určeno výhradně pro tísňová volání v době mimo úřední hodiny velvyslanectví).
E-mail: london@embassy.mzv.cz

Strava:

Britská kuchyně byla ještě donedávna považována za tučnou, fádní a těžko stravitelnou. Nová generace britských kuchařů však vylepšuje obraz britské kuchyně svěžími postupy, novými ingrediencemi i prvky zahraničních kuchyní (francouzské, italské, indické, mexické, americké apod.). Mezi základní suroviny anglické kuchyně patří tradičně maso, vnitřnosti, uzeniny, ryby, obiloviny, luštěniny (především fazole), zelenina (hlavně brambory a rajčata), vejce, mléko a mléčné výrobky. Mezi klasická jídla, jenž mají Britové v oblibě rozhodně patří fish and chips (ryba s hranolky) - smažená obalená treska s hranolky, kterou si Britové dochucují buď octem, nebo worcesterskou omáčkou. Ceny v restauracích se liší poměrně zásadním způsobem. V levnějších restauracích seženete například thajské nudle či talíř perského jídla od £ 6, klasické jídlo v tradičních hospodách stojí okolo £ 10–12 a ve vyhlášené restauraci pak klidně můžete nechat i měsíční výplatu. Mnoho restaurací nabízí výhodná obědová menu, díky nimž můžete pár liber ušetřit.

Zajímavosti:

Muži v sukních jsou skotskou specialitou. Kilt, jaký dnes známe, byl zaveden až britskou armádou jako součást uniformy v 18. století. Dříve představoval spíše chudobu a nebyl moc oblíbený. Na jeho popularizaci se podílel např. spisovatel Sir Walter Scott, který ve svých románech přinesl  romantický pohled na obyvatele Skotska. Díky obrovské oblibě jeho knih se kostkovaná sukně stala symbolem vlastenectví a módou.

 Skotsko

Úvod:

Skotsko je jednou ze čtyř zemí tvořících Spojené království Velké Británie a Severního Irska (Anglie, Skotsko, Wales, Severní Irsko). Dělí se na 32 administrativních jednotek.


Skotsko se dělí do tří hlavních regionů: Vrchovina (Northern Highlands), Nížiny (Central Lowlands) a Jižní vysočina (Southern Uplands). Většina velkých měst, nejvíce populace a většina skotského průmyslu je umístěno v oblasti Nížin, která prochází od jihozápadu k severovýchodu přes střed země. Jižní vysočina je nížinatá oblast podél hranic s Anglií a Vrchovina je pohoří začínající nejvyšší horou Británie Ben Nevis a pokračující až na severní okraj Skotska. Skotsko má dále 790 ostrovů, ale pouze 130 z nich je obydlených. Mezi největší a také nejzajímavější ostrovy patří Isle of Skye a Isle of Mull.

Rozloha:                                80 077 km²

Obyvatelstvo:                        5,46 milionů obyvatel (k roku 2019)

Hlavní město:                        Edinburgh

Jazyk:                                    angličtina (úřední jazyk) a skotská keltština

Měna:                                    1 Libra šterlinků (GBP) = 100 pencí

Počasí:

Mírné oceánské, tedy relativně teplé zimy a chladná léta. Počasí je dost proměnlivé. Klima je oteplováno Golfským proudem, proto je západní část Skotska teplejší. Stejně tak množství srážek se výrazně liší podle oblasti – nejvlhčejší je západní část Highlands, naopak nížinné oblasti na východě mají srážek relativně málo.

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější dobou k návštěvě země je období od dubna do září. Ale za městskou turistikou na prodloužené víkendy se dá vydat prakticky celoročně a taková zimní atmosféra v Edinburghu je něco, co byste si neměli nechat ujít.

Časový posun oproti ČR:

o 1 hodinu méně

Mezinárodní telefonní předvolba:

 0044 nebo +44

Důležitá telefonní čísla:

záchranná služba, hasiči, policie: 999 (na celém území země)

Vízová povinnost:

Držitelé českých pasů nepotřebují pro turistické cesty do Velké Británie víza.

Elektřina:

Sítové napětí 220/240 V, 50 Hz. Zástrčky se třemi obdélníkovými kolíky a pojistkami 3,5 a 15 A, nutný je tedy adaptér. Většina hotelů zajišťuje zásuvky evropského typu se dvěma otvory (použitelné však pouze pro holicí strojky).

Telefon:

Při vnitrostátních hovorech nejprve vytočte 100, při mezinárodních 155 nebo 00 kód země a příslušné telefonní číslo. V případě hovoru do Británie pak předvolte +44. Využití českého telefonu je ve VB bez problémů.

Internet:

Internet je v Británii naprosto běžný. Přístup k internetu lze využít v internetových kavárnách či se zeptat v turistických informačních centrech.

Očkování:

Žádné očkování do Velké Británie není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v ČR: 

Thunovská 14
118 00 Praha 1
Tel: +420 257 402 111
E-mail: ukinczechrepublic@fco.gov.uk

Honorární konzulát Edinburgh:

12A Riselaw Crescent, Edinburgh
Tel: +44131/4479509
E-mail: edinburgh@honorary.mzv.cz

Velvyslanectví České republiky ve Velké Británii: 


26-30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY London
Telefon na recepci velvyslanectví: +44 (0)20 7243 7908  (po-čt 8:30-17:15 hod., pá 8:30-16:00 hod.)
Konzulární pohotovost: +44 77 6968 2442 (toto číslo je určeno výhradně pro tísňová volání v době mimo úřední hodiny velvyslanectví).
E-mail: london@embassy.mzv.cz

Strava:

Skotsko není nijak známé svou kuchyní a statistiky zdraví obyvatelstva dosvědčují, že skotská kuchyně rozhodně nepatří k těm zdravým. Nicméně řada skotských produktů má výbornou kvalitu (hlavně hovězí maso, ryby, mořské plody a zvěřina) a zdejší tradiční jídla určitě stojí za ochutnání. Národním jídlem, kterým je Skotsko známé, je haggis, ale v praxi lidé v domácnostech nejčastěji vaří mleté hovězí maso s bramborovou kaší.

Haggis – skotské národní jídlo podobné klobáse. Cizinci ho někdy zesměšňují kvůli ingrediencím, z nichž se dělá. Játra, srdce a plíce ovce se smíchají s ovesnými vločkami a cibulí, okoření a směs se nacpe do ovčího žaludku, v němž se asi hodinu vaří. Haggis se tradičně podává s bramborovou kaší nebo kaší z tuřína, v praxi i s jinými přílohami. Dnes se častěji objevuje na jídelních lístcích restaurací orientovaných na turisty než na stolech Skotů.

Scottish Breakfast – je podobná anglické snídani, stejně jako ona obsahuje klobásu, slaninu a vajíčka, někdy smažená rajčata či houby. Navíc se k ní přidávají místní speciality jako je black pudding (jelito, krvavá klobása).

Ovesná kaše – rovněž tradiční skotská snídaně, která se jí naslano, tj. uvaří se ovesné vločky a voda s trochou soli. Dnes je stále častější i nasladko (s cukrem, medem či ovocem), jak ji známe my.

Skotská whisky - Whisky je nejznámější skotský výrobek a hlavní exportní produkt. V případě skotské whisky se píše bez „e“, zatímco název „whiskey“ se používá pro irské a většinou také americké produkty. Slovo whisky pochází z gaelského slova „uisce beatha”, což znamená “voda života”.

Zajímavosti:

 • Ve Skotsku se bude líbit příznivcům hradů a zámků. Je jich tu kolem 3 000.
 • Mluví se zde skotskou keltštinou, skotskou angličtinou a skotštinou.
 • Vlajka Skotska je nejstarší užívanou národní vlajkou na světě. Je tvořená bílým křížem ve tvaru písmene X na modrém podkladě.
 • Příznivci lihovin jistě rádi ochutnají pravou skotskou whisky. Vyrábí se z ječmene, kvasnic, vody a je 2x destilovaná.
 • Ve Skotsku vznikl golf. Jste-li jeho příznivcem, můžete si ho zahrát na jednom z mnoha krásných skotských golfových hřištích.

Říkají o nás

„Rádi bychom Vám poděkovali za vzorné zajištění cesty na Jamajku a Galapágy. Zkrátka, vše proběhlo přesně jak bylo naplánováno. Žádná chybička se nevloudila, i když těch nejrůznějších dopravních prostředků a četnosti přestupů bylo skutečně dost. Všude vždy na nás někdo čekal, improvizovat jsme nem...“ (více)
„Rádi bychom Vám poděkovali za vzorné zajištění cesty na Jamajku a Galapágy. Zkrátka, vše proběhlo přesně jak bylo naplánováno. Žádná chybička se nevloudila, i když těch nejrůznějších dopravních prostředků a četnosti přestupů bylo skutečně dost. Všude vždy na nás někdo čekal, improvizovat jsme nemuseli. Služby vašeho ekvádorského partnera byly jedny z nejlepších na světě - a to už jsme ledacos procestovali. I jim patří poděkování. Kombinace tak různých míst jako Jamajka a Ekvádor se osvědčila, nevidět a nezažít, byl by člověk ochuzen. Jamajka oblast Negril - jiný svět, vymykající se běžnému evropskému chápání Galapágy - jiná planeta Jamajka - výlet na vodopády a k delfínům na Ocho Rios“
– J.Parkan, K.Hora
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Jiné poznávací zájezdy do zvolené destinace

Londýn s návštěvou kouzelnického světa Harryho Pottera

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.