Do Indie za jedinečným festivalem Kumbh Mela

Zeptat se nebo rezervovat Kumbh Mela je největší duchovní setkání na světě – posvátná hinduistická pouť konaná čtyřikrát každých 12 let na čtyřech různých místech v Indii: v Allahabadu, Haridwaru, Ujjainu a Nasiku. Na festival Kumb Mela přijíždí tisíce Sadhuů a poutníků z celé Indie i ze zahraničí. Největším lákadlem Kumb Mela jsou urputní a exotičtí Nága Sadhuové, pokrytí popelem s rozcuchanými vlasy, kteří jsou známí jako ochránci víry.

Délka zájezdu: 15dní

Termíny a ceny naleznete zde.

Mytologický původ Kumbh Mela

Rituál Kumbh Mely má dlouhou tradici a váže se k mytologickému vzniku vesmíru. Tehdy vznikla ambrozie, nápoj bohů. Ambrozie dává sílu a nesmrtelnost, a proto se o tuto vzácnou tekutinu strhla bitka mezi bohy, ásury a tisíci dalšími bytostmi hinduistického zásvětí. Hrnek ambrozie nakonec odnesl bájný pták Garuda, pomocník Višnua a jeho váhana. Tekutina mu však čtyřikrát ukápla na místa, kde se od té doby slaví tento „svátek hrnku", Kumbh Mela. Význam svátku není jen v síle setkání věřících. Jak už napovídá mytologie, jedná se o oslavu úrodnosti, božské nesmrtelnosti a trvalosti řádu. Pro filosofičtěji laděné hinduisty je zároveň příležitostí k výměně myšlenek – jakýmsi parlamentem hinduismu.

Rituál probíhá na břehu řeky, kam věřící přijíždějí, aby se obřadně vykoupali a polili posvátnou vodou. Setkávají se tu svatí muži oblečeni v šafránovém rouchu a natření barevnými hlinkami nebo popelem. Masy poutníků hromadně krmí a obdarovávají svaté muže, a stejně tak i chudé a nemocné členy společnosti.

PROGRAM

1. den: Odlet z ČR

2. den: přílet do Díllí

Přílet do Díllí (dle vybraných letenek) a transfer do hotelu.

3. den: Díllí

Ráno po snídani následuje celodenní prohlídka Díllí.

Díllí – hlavní město Indie a hlavní brána do země. Nové Díllí v sobě odráží také britskou koloniální nadvládu. Jsou zde fascinující rozdíly mezi starou a novou částí, mezi modernou a historií. Turistické atrakce: Jama Masjid, největší indická měšita. Vystavěna Šáhem Jahanem, rušná třída Chandni Chowk, Rajghat – kremační místo Mahatma Gandhího. Chrám Lakshmi Narayan nebo chrám Birla jsou známé díky pánu Višnu – ochránci hinduistické trojice.

Staré Díllí

Původním názvem Shahjahanabad bylo hlavním městem Shah Jahan. Poslední Delhi, jediné tohoto jména, postavili na začátku 20. století Britové jako nové hlavní město.

Dnes pozůstatky historického města jsou brány: Kashmiri Gate, Ajmeri Gate, Turkman Gate, Delhi Gate. Blízko Delhi Gate se nachází Feroz Shah Kotla, v blízkosti je k vidění Ašokův sloup (Ashokan Pillar).

Jama Masjid – mešita, největší v Indii, je poslední extravagantní stavbou mughalského panovníka Šáha Jahana. Byla dokončena 1658 a je přístupná jen naboso severní a jižní branou. Její dva minarety jsou vysoké 40m.

Raj Ghat – na břehu řeky Jamuny je místo kremace M.Gándhího.Nyní zde stojí park, kde se nachází Gandhi Memorial Museum. Jedním z exponátů je pistole, kterou byl M.Gándhí v r. 1948 zavražděn hindskými fanatiky.

Nové Díllí

Rajpath – hlavní bulvár používaný pro největší ceremonie, na konci se nachází památník z barevného mramoru.

India Gate – brána Indie, 42 m vysoký elegantní kamenný oblouk nesoucí jména 85 000 indických vojáků padlých během 1. světové války. Tento památník z barevného mramoru se nachází na konci obřadní ulice Rajpath.

Parlament – elegatní kruhová budova s kolonádou se nachází nedaleko prezidentského paláce. Je postavena ze žlutého a červeného pískovce a její obvod je téměř čtvrt míle.

Qutab Minar – jedná se o komplex muslimských staveb z roku 1199 na okraji města ve vzdálenosti 15km od centra. Centrální stavbou je 72,5 m vysoký minaret vítězství s ornamentální výzdobou se základnou o průměru 14.3 m a 2,75 m.

Lotosový chrám (Bahai Temple) – dokončen v 1986 ve tvaru lotosu. Plátky květu byly postaveny z betonu a obloženy bílým mramorem a také velmi šikovně nasvíceny. Stavbu obklopuje 9 jezírek, které navozují dojem, že lotos pluje ve vodě.

Narayanský chrám – postaven G. D. Birlou v 1938. Tento chrám je umístěn v západní části náměstí Connaught. Chrám je zasvěcen bohyni do prosperity a štěstí a obklopen krásnými zahradami. Je známý také jako Birla Mandir.

4. den: Díllí – Jaipur

Ráno po snídani odjezd do Jaipuru. Transfer do hotelu a přenocování.

5. den: Jaipur

Ráno po snídani následuje celodenní prohlídka Jaipuru.

Jaipur – moderní a pulzující metropole Rajasthanu je známá jako růžové město, kvůli růžovým budovám nacházející se ve starém městě. Leží na suchém dně jezera v poněkud vyprahlé krajině, obklopené kopci a převyšující mi pevnostmi a cimbuřím.

Amber Fort – se nachází ve vzdálenosti 11 km od Jaipuru a byla to stará pevnost klanu Kachhwahů z Amberu. Výstavba pevnosti započal v roce 1592 Man Singh I. a byla dokončena jeho potomkem Jai Singlem I.

Městský palác – byl vystavěn maháradžou Jai Singem II. Z klanu Kachhwanů z Rajputsu. Leží ve středu starého města Jaipur a celý komplex, který v osmnáctém století zabíral sedminu celého města, se dělí na množství zahrad, nádvoří a budov.

Jantar Mantar – observatoř Jaipur byla vystavěna v roce 1728. Observatoř nechal vybudovat vášnivý astronom Jai Singh. Před započetím stavby vyslal Jai Singh své astronomy na studium do zahraničí. Každá část observatoře má specifický účel – měření pozice hvězd, výpočty zatmění apod. a její konstrukce je světový unikát.

Hawa Mahal – neboli Palác větrů, je snad nejznámější stavbou v Jaipuru. Ke stavbě této pětipatrové budovy byl použit růžový pískovec. Z vrcholku paláce je nádherný pohled na město a k tomuto účelu byl také postaven – umožňoval sledovat ženám královské rodiny každodenní život města.

6. den: Jaipur – Agra

Po snídani odjezd do Agry. Po příjezdu transfer do hotelu.

7. den: Agra

Po snídani následuje celodenní prohlídka Agry.

Agra je zmíněna již ve slavném hinduistickém eposu Mahabharata jako les Agraban blízko Mathury. Badal Singh založil město v roce 1475. Taj Mahal vyjadřuje intenzitu a hloubku lásky. Taj Mahal byl postaven Shah Jahanem na památku jeho manželky Mumtaz Mahal. Stavba započala v roce 1631 a byla kompletně dokončena až v roce 1653. Pevnost Agra vybudovaná mezi lety 1565–1573. Hradby z červeného pískovce působí velice impozantně a ohraničují obrovský komplex elegantních staveb.

8. den: Agra – Hansi – Orchha- Khajuraho

Ráno po snídani cesta vlakem do Hansi. Cesta z Hansi do Orchha.

Orchha – byl založen v 16. století náčelníkem Bundelou Rajputem.

Rudra Pratyp nejpozoruhodnější je Raja Bir Singh Ju Deo, který byl vystavěn Jehangirem Mahalem. Jehangir Mahal v 17. století připomněl návštěvou císaře Jehangira.

Cesta do Khajuraho a přenocování.

9. den: Khajuraho – Varanasi

Ráno po snídani návštěva jižní a západní skupiny chrámů

Khajuraho – Architektonický styl chrámů Khajuraho je velmi odlišný od prototypu chrámu tohoto období. Každý stojí v rámci svého prostoru na vysoké platformě zdiva. V kombinaci se strukturou směrem vzhůru , která je dále zdůrazněná svislými projekcemi, přináší celkový efekt připomínající vrcholky himálajských štítů hor. Chrám Chaunsath Yogini, Hinduistický chrám Brahman, Vamana a Javami, Chrám Jain, Chrám Kandárijá Mahévy – nejpůsobivější a největší chrám západní skupiny chrámů představující vrchol severoindického chrámového umění a architektury. Hlavní věž se tyčí do výšky 30 metrů a 84 menších věžiček ji doplňuje. Na diváka má působit pohled na tento chrám stejně silně, jako pohled na horské pásmo – horu Kailás, která byla Šivovým příbytkem. Pro návštěvníky chrámu jsou však nejpřitažlivější erotické reliéfy. Největší jsou k vidění na severní a jižní straně chrámu. Chrám Lakšmanův je součástí západní skupiny chrámů a nejznámější pro svou kolekci erotických skulptur. Lakšmanova kolekce je rozsáhlá a skvělá ukázka řezbářství se sexuální tematikou, zobrazující velké množství koitálních scénářů. Archeologické muzeum – se nachází v budově přiléhající k chrámu Matangeshwar. Muzeum vzniklo v roce 1910 jako místo sloužící pro úschovu soch a skulptur.

Odjezd do Varanasi, transfer do hotelu a přenocování.

10. den: Varanasi – Allahabad

Snídaně, návštěva Varanásí.

Varanásí neboli „věčné město“ stojí na březích posvátné řeky Gangy a je od svého vzniku asi ve 12. století př. n. l. zasvěceno bohu Šivovi. Varanásí má více než 100 širokých nábřežních schodišť (ghát), po nichž sestupují věřící do řeky nebo se využívají k pohřebním obřadům.

Chrám Vishvanath, Chrám Bharat Mata, Chrám Durga – obyčejně nazýván opičí chrám, vystavěn v 18. století. Musíte si dát pozor na drzé opice. Chrám Tulsi Manas – vystavěn rodinou Varanásí. Chrám je zasvěcen císaři Rámovi a nachází se v místě, kde Tulisdas, velký středověký prorok žil a psal epos „Shri Ramcharitmanas“, vypráví život Pána Rámy.

Cesta do Allahabadu. Transfer do hotelu a přenocování.

11. den: Allahabad

Snídaně, celodenní návštěva MahaKumbh. Přenocování v hotelu.

12. den: Allahabad

Snídaně, celodenní návštěva MahaKumbh. Přenocování v hotelu.

13. den: Allahabad – Varanasi

Snídaně, odjezd a návštěva Sarnathu.

Sarnath jedno ze čtyř hlavních posvátných míst buddhismu v Indii. S životem Buddhy jsou tedy spojena ještě tři místa – Lumbini, Bódhgaya a Kushinagar. V Lumbini se Buddha narodil, v Bódhgayi došel osvícení, v Sarnáthu měl své první kázání a v Kushinagaru přešel do mahaparinirvány.

Cesta do Varanásí, transfer do hotelu a přenocování.

14. den: Varanásí – Díllí

Brzy ráno návštěva ceremoniálu na Ganze. Návrat do hotelu, snídaně. Později let do Díllí

15. den: návrat do ČR

Konečná cena závisí na dostupnosti letenek, doporučujeme co nejdřívější rezervaci.

Změna programu z důvodu špatného stavu silnic, špatného počasí či stávek vyhrazena.

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Aktuálně nejsou vypsány žádné termíny tohoto zájezdu, ale máte-li o něj zájem, napište nám prosím a my zjistíme aktuální dostupnost.

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
15
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
54 500 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • mezinárodní leteckou dopravu
 • ubytování po trase ve 3* hotelích na 12nocí se snídaní
 • transfery dle programu – letecky, autem a vlakem
 • anglicky hovořícího řidič/průvodce
 • vstupy do Agry, Taj Mahalu, Amber fort, Jaipur Observatory a City Palace, chrámy v Khajuraho a Varanasi
 • místní taxy, parkovné, silniční poplatky,benzín
 • 1 láhev vody/os denně
 • asistenci partnerské CK
 • letištní a palivové příplatky
 • pojištění CK proti úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • vízum (zajistíme za poplatek 1500,-kč/osobu)
 • strava
 • ostatní vstupy a  místní poplatky, spropitné
 • komplexní pojištění léčebných výloh včetně pojištění storna

Indie

Úvod: 

Indie je jedna z kolébek lidské kultury. Je to magické místo plné kontrastů, které přitahuje miliony lidí. Indie je kolébka několika světových náboženství. V žebříčku je druhou nejlidnatější zemí světa hned po Číně. Na jednu stranu je neuvěřitelně bohatá, na druhou katastrofálně chudá. 

Počasí: 

Díky své rozlehlosti je počasí v Indii velmi rozdílné.
V Indii se rozlišuje období horka, období monzunů a chladné období. Velmi záleží, do které části Indie se chystáte. Obecně se ale za hlavní sezónu považuje listopad až březen, kdy je příjemné počasí po celé Indii, kromě horských oblastí na severu – Himaláje.
období horka: Na severu země začíná v únoru a vrcholí v červnu, kdy je v hlavním městě Delhi kolem 40°C. V tomto  období je velice sucho, velmi příjemně je v této době v oblasti Himalájí.
období monzunů: Začíná na jihozápadě země počátkem června, horka vystřídají prudké deště. Monzun se přesouvá přes celou Indii až směrem na sever, kde však deště nebývají tolik silné. V tomto období není moc vhodné cestovat.
zimní období: Začíná v říjnu, kdy jsou teploty velice příjemné- kolem 25°C. V tomto období začíná hlavní turistická sezóna, je možné cestovat prakticky po celé Indii kromě hor na severu. V průběhu února začínají teploty opět pozvolna stoupat

Kdy nejlépe jet:

Příjemné počasí po celé Indii je listopad až březen, kromě horských oblastí na severu. Kdy je nejlepší Indii navštívit záleží na tom, kam plánujete jet. 
Pro Himaláje je příjemná teplota duben – říjen. Delhi, Mumbai a pláže na jihu je nejlepší navštívit v hlavní sezóně, což je listopad až březen.

Časový posun oproti ČR: 

+4,5 hodin,  (+3,5 hodin v době letního času)

Očkování: 

Před odjezdem do Indie se doporučuje nechat se očkovat proti hepatitidě typ A , virové hepatitidě typu B a břišnímu tyfu. 

Měna: 

indická rupie 
aktualní kurz: 100 INR= 37,16 CZK (9.12.2015)

Upozornění:

Doprava: Jezdí se vlevo. Dopravní infrastruktura je na nižší úrovni. Silnice neodpovídají standardům obvyklým v Evropě. Nejrychlejší je železniční doprava, ale podobně jako silniční nehodovost celkem vysokou.
Platební karty: Ve větších městech lze používat platební karty, avšak pro cesty po menších městech je lepší mít u sebe  dostatečnou zásobu hotovosti. 

Zajímavosti:

Jako jedna z mála zemí světa Indie stále udržuje kastovní systém. Lidé podle svého původu a podle svých předků náleží do určité kasty, která má svá vlastní pravidla. 

Vízová povinnost:

Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Je možné vyřídit si online eTV - elektronická turistická víza, vyřízení trvá asi 5 dní. Zažádat je možné  nejdříve 34 dní před cestou. S vyřízením vám rádi pomůžeme.

Důležité kontakty:

Indické velvyslanectví v ČR
Milady Horákové 60/93, Praha 7
Telefon: +420 257 533 490 
Web: http://www.india.cz

Velvyslanectví České republiky v Indii
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi, INDIA (budova se nachází blízko orientačních bodů "Railway Museum" a "Yashwant Place")
Telefon: +91-11-24155200
Fax: +91-11-24155270
E-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz , commerce_delhi@mzv.cz 

 

 

 

Říkají o nás

„Cestovní kancelář JEDU.cz má pro nás nejen příznivou polohu, koukáme na ni přímo z našich oken, ale pracují v ní lidé, kteří jsou příjemní, obětaví a mají pochopení pro to, že nemůžeme své dovolené plánovat dlouho dopředu. Pokud se tedy s panem Zíkou nepotkáme zrovna na stejném chodníku při ranní...“ (více)
„Cestovní kancelář JEDU.cz má pro nás nejen příznivou polohu, koukáme na ni přímo z našich oken, ale pracují v ní lidé, kteří jsou příjemní, obětaví a mají pochopení pro to, že nemůžeme své dovolené plánovat dlouho dopředu. Pokud se tedy s panem Zíkou nepotkáme zrovna na stejném chodníku při ranní cestě do práce, v den rozhodnutí navštívím jejich kancelář. Pan Zíka hned ví, že nastal ten čas, kdy potřebujeme na chvíli zapomenout na pracovní povinnosti. Již si nemusíme dlouze vysvětlovat svoje představy o odpočinku – je to stejné, jako když chodíme ke své dvorní holičce. Pak jsme jen v příjemném očekávání, jakou nabídku nám z CK JEDU.cz letos pošlou. Ještě nás nikdy nezklamali a vždy rádi poradí i ve chvílích, kdy se neumíme z větší nabídky sami rozhodnout. Důvěřujeme jejich mnohaletým zkušenostem. A hlavně se chceme v ulici U Sparty potkávat s pocitem, že se nadále radostně zdravíme a vyjadřujeme oboustrannou spokojenost, že se nám i letos dovolená vydařila. Proto se k nim rádi vracíme a před každou cestou, byť jen potenciální, se jdeme k nim poradit, abychom u nich získali inspiraci pro další cestovatelský nápad. CK JEDU.cz rádi využíváme i pro pracovní cesty do zahraničí, aby se nám postarali o letenky, zajistili nám v zahraničí pronájem auta či jen poradili s ubytováním. Jejich rady jsou vždy cenné a pomohou i při individuálním cestování. Když procházím kolem jejich výloh, vidím, že je tam stále živo. A mám dobrý pocit, že i v této branži jsou pilní a pracovití lidé, kteří se o své zákazníky opravdu starají. Přejeme oranžové cestovní kanceláři JEDU.cz ať jim neubývá elán a ještě hodně dlouho setrvají na adrese na rohu ulice U Sparty. Už teď se doma těšíme, kam letos vyrazíme na pozdně letní dovolenou – samozřejmě s JEDU.cz!“
– Aleš Buček
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.