Destinace

Destinace: Malta

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Oficiální název země je Republika Malta a jedná se o souostroví ve Středozemním moři tvořené ostrovy Malta (246 km2), Gozo (67 km2), Comino (3 km2) a několika neobydlenými skalisky. Pobřeží ostrovů je z větší části skalnaté a členité, písečné pláže byste na Maltě našli spíše v spíše v zátokách. Zátoka Golden Bay je na ostrově Malta pokládána za nejkrásnější, na ostrově Gozo byste si neměli nechat ujít koupání u pláže s červeným pískem Ramla Bay. Nedaleko od pláže se pak nachází jeskyně Calypso's Cave kterou proslavila pověst o krásné nymfě Kalypso, která svedla bájného Odyssea.

Pokud máte rádi potápění, pak je pro Vás Malta díky skalnatým břehům s průzračnou vodou, bohatou faunou i flórou a řadou podmořských jeskyní velmi příhodnou destinací pro strávení dovolené.  

Malta se dá díky své velikosti pohodlně procestovat pronajatým automobilem, místní dopravou či si můžete půjčit kolo.  

Kromě přírodního bohatství zde objevíte i mnoho historických zajímavostí, v nichž se spojily vlivy různých kultur a národů. Nejen kulturu, ale i historii významně ovlivnil řád Maltézských rytířů. Červené telefonní budky, které známe spíš z Londýna a jízda vlevo jsou pak dědictvím britského osídlení.

Rozloha:                                 316 km²

Obyvatelstvo:                        493 559 (k roku 2019)

Hlavní město:                        Valletta

Jazyk:                                      maltština a angličtina

Měna:                                     1 Euro = 100 centů

Počasí:

Podnebí na ostrově Malta je typicky středomořské. Léta jsou horká a suchá, podzimy teplé a zimy jen mírně deštivé. Nejteplejší období je od poloviny července do poloviny září. Díky stálému větru však na Maltě nikdy nepocítíte spalující horko a nedýchatelné dusno.

Kdy nejlépe jet:

Pokud na Maltě preferujete letní teploty s koupáním se v moři, jsou pro Vás vhodné měsíce od června do konce září, ale za poznáním můžete na Maltu vyrazit prakticky celoročně. Již v březnu zde panuje průměrná teplota okolo 17 stupňů Celsia.

Časový posun oproti ČR:

není

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00356 nebo +356

Důležitá telefonní čísla:

Policie 191

Záchranná služba 196

Hasiči 199

Informace 190

Vízová povinnost:

Držitelé českých pasů nepotřebují pro turistické cesty na Maltu vízum.

Elektřina:

240 V (lze použít i přístroje na 220 V) a zásuvky jsou britského typu. Do zásuvek je potřeba adaptér, který si můžete zakoupit v recepci nebo v obchodech či již v ČR v cestovatelských obchodech či na internetu.

Telefon:

Na Maltě najdete mnoho veřejných automatů, většina z nich funguje na předplacené karty, jež lze běžně koupit na poštách, ve stáncích s novinami nebo v obchodech se suvenýry. Pro mezinárodní hovory volte předčíslí 00 a dále kód volané země (pro Českou republiku 420). V telefonu jistě máte aktivní roaming a pro hovory tak můžete použít mobilní telefon. Pokrytí mobilní sítě je na Maltě dostačující.

Internet:

Na Maltě je široká síť internetových kaváren a většina hotelů disponuje několika počítači s přístupem na internet. Některé z hotelů, restaurací a kaváren poskytují též připojení prostřednictvím WiFi sítě.

Očkování:

Žádné očkování na Maltu není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Malty v ČR:

V ČR se velvyslanectví nenechází, Maltu u nás zastupuje velvyslanectví v Berlíně.

Velvyslanectví České republiky v Římě:

Velvyslanectví ČR  pro Maltunaleznete v netypicky v Římě
Telefon: +39 06 360 95 71-3 a nouzová linka: +39 335310450
E-mail: rome@embassy.mzv.cz

Honorární generální konzulát na Maltě od roku 2017 není v provozu a diplomatickou a konzulární působnost pro Maltskou republiku má ZÚ Řím.

Strava:

Maltská národní kuchyně v sobě snoubí vlivy mnoha kultur, které na území ostrova v minulosti žily. V současné době je velmi patrný zejména vliv italské a středomořské kuchyně. Jídla se liší dle ročního období. Na menu v restauracích najdete mnoho pokrmů připravených z mořských ryb či plodů moře. Nejčastěji si můžeme objednat různými způsoby upraveného okouna, mečouna, tuňáka, dokonce i delfína. Mimo ryb si pochutnáte na chobotnicích či olihních. Jídlo je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou. Národním pokrmem na Maltě je králík na mnoho způsobů. Tradiční jsou špagety se zeleninou a s omáčkou z králíka. Tvrdý alkohol Malťané příliš nepijí, dávají přednost lehkému maltskému vínu a pivu. Nealkoholický nápoj, maltská limonáda Kinnie je velmi osvěžující, její chuť je podobná naší becherovce, ale bez alkoholu. Je vyrobená podle tajné receptury z kůry červených pomerančů a směsi bylin. Ostrov Malta je jediným místem, kde ji lze ochutnat.

Zajímavosti:

  • Malta má více než 300 slunečných dní v roce
  • Historie Malty sahá až 7000 let do minulosti a patří mezi země s nejvyšší hustotou historických památek na světě
  • Malta bývala do roku 1964 britskou kolonií. Velké Británie zde zanechala spousty stop mezi které patří tradiční červené telefonní budky, poštovní schránky či to, že zde auta jezdí na levé straně

 

 

 

Říkají o nás

„Dobry den, so vsetkym sme boli velmi spokojni, ostrov Maui, ktory ste nam odporucili bol krasny, naozajstny raj na zemi, cely sme ho precestovali. Hotel bol tiez fantasticky v uzasnej casti ostrova. V pozicovni sme tiez nemali ziaden problem a vsetko co ste na vybavili bolo bez problemov a predci...“ (více)
„Dobry den, so vsetkym sme boli velmi spokojni, ostrov Maui, ktory ste nam odporucili bol krasny, naozajstny raj na zemi, cely sme ho precestovali. Hotel bol tiez fantasticky v uzasnej casti ostrova. V pozicovni sme tiez nemali ziaden problem a vsetko co ste na vybavili bolo bez problemov a predcilo nase ocakavania. Verim, ze vase sluzbe opat coskoro vyuzijeme a urcite vas budem odporucat aj znamym. Este raz vdaka!“
– Ludmila Čarná
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.