Destinace

Destinace: Island

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Islandská republika je ostrovní stát sopečného původu, leží v severní části Atlantského oceánu pod polárním kruhem mezi Evropou a Grónskem. Člení se na 8 regionů s 27 okresy, hlavním městem je Reykjavík a úředním jazykem je islandština. Pobřeží Islandu je velmi členité a to především na severu a západě země, kde se nachází mnoho zálivů fjordového typu. Na ostrově je velké množství činných sopek, největší z nich je Hekla. Islandu se přezdívá země ohně a ledu.

 

Rozloha:                               103 000 km²       

Obyvatelstvo:                       364 134 obyvatel (k roku 2020)

Hlavní město:                       Reykjavík

Měna:                                   1 islandská koruna (ISK) = 100 aurarů

Jazyk:                                   islandština

Počasí:

Podnebí na Islandu je oceánské, mírně chladné, ale s ohledem na polohu ostrova těsně pod severním polárním kruhem mnohem teplejší než by se dalo očekávat. Průměrné roční teploty jsou 4 °C.

léto: Léto tu trvá někdy jen dva měsíce v červnu a červenci. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma, o půlnoci se zde dá stejně dobře číst jako přes den. 
zima:
Největší zima je zde od listopadu do března. V zimě je tu kromě pár hodin stále tma. Lidé spí o několik hodin více. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.

Kdy nejlépe jet:

Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června a končí na konci srpna. Od poloviny září jsou téměř všechna turistická místa již nepřístupná. 

Časový posun oproti ČR:

v zimě – 1hodina, v létě -2 hodiny

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00354 nebo +354

Důležitá telefonní čísla:

nouzové číslo: 112 (policie, sanitky, hasiči), policie: + 354-551-1166, první pomoc:+ 354-525-1000, lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík):+ 354- 552 1230

Vízová povinnost:

Občané CŘ nepotřebují při cestách na Island vízum.

Elektřina:

220V 50Hz. Zásuvky našeho typu

Upozornění:

Před odjezdem ze země si raději vyměňte islandské koruny na nějakou kontinentální měnu, mohlo by se stát, že budete mít na kontinentě s výměnou problémy. Směňovat je lepší v bankách nebo na letišti, v hotelích bývá kurs o něco horší.

Telefon:

Kanceláře Landssíminn (islandský Telecom) sídlí obvykle v místních poštovních pobočkách, kde můžete uskutečnit místní i mezinárodní hovory. Často naleznete telefonní automaty před poštou nebo u čerpací stanice. Island užívá GSM i NMT mobilní síť, GSM má omezený rozsah, ale pokrývá většinu měst a vesnic. NMT pokrývá téměř celou zemi.

Internet:

V Reykjavíku a v Akureyri je několik internetových kaváren, jinde najdete připojení ve veřejných knihovnách nebo v turistických kancelářích.

Očkování:

Pro vstup na Island nejsou vyžadována žádná povinná očkování.

Velvyslanectví Islandské republiky:


Karlova 20, 110 00 Praha 1
tel: 222 221 218
e-mail: klara.dvorakova@holubova.cz


Honorární konzulát Reykjavík:


Ingólfsstreti 5, 101 Reykjavík
tel: +354/5117 011

Nouzová linka: +354/8933 977
e-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz

Strava:

Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky lékařské vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Je zakázáno dovážet  tepelně nezpracované maso, sušené maso, nevařenou uzenou šunku, slaninu. Též je zakázáno dovážet máslo a mléko.

Zajímavosti:

Jednou z tradičních islandských atrakcí je pozorování velryb. Na Islandu je takový zážitek relativně velmi dostupný, lodě k pozorování velryb vyjíždějí z více islandských přístavů. Mezi tyto přístavy patří města Keflavík, Reykjavík, poloostrov Snaefellsnes a město Ólafsvík.

Island je jedinou zemí, kde jsou ve vládní bance uchovány vzorky DNA všech obyvatel Islandu, což mimo jiné  přispívá k odhalování různých chorob.

 

 

Říkají o nás

„Živě si vzpomínám, že na stopu cestovky JEDU.cz mne přivedl inzertní spot na rozhlasových vlnách. Slogan "Necestujte s davem!" totiž přesně vyjadřoval mou představu. Rád cestuji s manželkou po světě jen ve dvou a podstatnou součástí našeho relaxu je, že ty dva tři týdny neslyšíme češtinu od nikoh...“ (více)
„Živě si vzpomínám, že na stopu cestovky JEDU.cz mne přivedl inzertní spot na rozhlasových vlnách. Slogan "Necestujte s davem!" totiž přesně vyjadřoval mou představu. Rád cestuji s manželkou po světě jen ve dvou a podstatnou součástí našeho relaxu je, že ty dva tři týdny neslyšíme češtinu od nikoho jiného, než od sebe navzájem. JEDU.cz nám pomáhá kvalifikovaně naplánovat trasy a bezchybně zajišťuje servis ve všech destinacích. “
– O.Š. (65), Praha
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.