Destinace

Destinace: Island

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Islandská republika je ostrovní stát sopečného původu, leží v severní části Atlantského oceánu pod polárním kruhem mezi Evropou a Grónskem. Člení se na 8 regionů s 27 okresy, hlavním městem je Reykjavík a úředním jazykem je islandština. Pobřeží Islandu je velmi členité a to především na severu a západě země, kde se nachází mnoho zálivů fjordového typu. Na ostrově je velké množství činných sopek, největší z nich je Hekla. Islandu se přezdívá země ohně a ledu.

 

Rozloha:                               103 000 km²       

Obyvatelstvo:                       364 134 obyvatel (k roku 2020)

Hlavní město:                       Reykjavík

Měna:                                   1 islandská koruna (ISK) = 100 aurarů

Jazyk:                                   islandština

Počasí:

Podnebí na Islandu je oceánské, mírně chladné, ale s ohledem na polohu ostrova těsně pod severním polárním kruhem mnohem teplejší než by se dalo očekávat. Průměrné roční teploty jsou 4 °C.

léto: Léto tu trvá někdy jen dva měsíce v červnu a červenci. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma, o půlnoci se zde dá stejně dobře číst jako přes den. 
zima:
Největší zima je zde od listopadu do března. V zimě je tu kromě pár hodin stále tma. Lidé spí o několik hodin více. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.

Kdy nejlépe jet:

Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června a končí na konci srpna. Od poloviny září jsou téměř všechna turistická místa již nepřístupná. 

Časový posun oproti ČR:

v zimě – 1hodina, v létě -2 hodiny

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00354 nebo +354

Důležitá telefonní čísla:

nouzové číslo: 112 (policie, sanitky, hasiči), policie: + 354-551-1166, první pomoc:+ 354-525-1000, lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík):+ 354- 552 1230

Vízová povinnost:

Občané CŘ nepotřebují při cestách na Island vízum.

Elektřina:

220V 50Hz. Zásuvky našeho typu

Upozornění:

Před odjezdem ze země si raději vyměňte islandské koruny na nějakou kontinentální měnu, mohlo by se stát, že budete mít na kontinentě s výměnou problémy. Směňovat je lepší v bankách nebo na letišti, v hotelích bývá kurs o něco horší.

Telefon:

Kanceláře Landssíminn (islandský Telecom) sídlí obvykle v místních poštovních pobočkách, kde můžete uskutečnit místní i mezinárodní hovory. Často naleznete telefonní automaty před poštou nebo u čerpací stanice. Island užívá GSM i NMT mobilní síť, GSM má omezený rozsah, ale pokrývá většinu měst a vesnic. NMT pokrývá téměř celou zemi.

Internet:

V Reykjavíku a v Akureyri je několik internetových kaváren, jinde najdete připojení ve veřejných knihovnách nebo v turistických kancelářích.

Očkování:

Pro vstup na Island nejsou vyžadována žádná povinná očkování.

Velvyslanectví Islandské republiky:


Karlova 20, 110 00 Praha 1
tel: 222 221 218
e-mail: klara.dvorakova@holubova.cz


Honorární konzulát Reykjavík:


Ingólfsstreti 5, 101 Reykjavík
tel: +354/5117 011

Nouzová linka: +354/8933 977
e-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz

Strava:

Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky lékařské vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Je zakázáno dovážet  tepelně nezpracované maso, sušené maso, nevařenou uzenou šunku, slaninu. Též je zakázáno dovážet máslo a mléko.

Zajímavosti:

Jednou z tradičních islandských atrakcí je pozorování velryb. Na Islandu je takový zážitek relativně velmi dostupný, lodě k pozorování velryb vyjíždějí z více islandských přístavů. Mezi tyto přístavy patří města Keflavík, Reykjavík, poloostrov Snaefellsnes a město Ólafsvík.

Island je jedinou zemí, kde jsou ve vládní bance uchovány vzorky DNA všech obyvatel Islandu, což mimo jiné  přispívá k odhalování různých chorob.

 

 

Říkají o nás

„Využívám služeb CK JEDU.cz již řadu let. Když mě popadne cestovní horečka, tak se odeberu do kanceláře CK JEDU.cz a vždy najdeme nějakou terapii. S individuálním přístupem ke splnění mých přání jsem byl vždy spokojen a tuto nevšední kancelář mohu cestovatelům jen doporučit....“ (více)
„Využívám služeb CK JEDU.cz již řadu let. Když mě popadne cestovní horečka, tak se odeberu do kanceláře CK JEDU.cz a vždy najdeme nějakou terapii. S individuálním přístupem ke splnění mých přání jsem byl vždy spokojen a tuto nevšední kancelář mohu cestovatelům jen doporučit.“
– Zdeněk Motalík
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.