
Velký okruh Islandem
Délka zájezdu: 8dní
Termíny a ceny naleznete zde.
1. den: Praha - Reykjavík
Přílet do Keflavíku, vyzvednutí vozu, ubytování v Reykjavíku.
2. den: Reykjavík – Vik
Cesta do národního parku Thingvellir, kde se v 10. století scházel první islandský parlament. Je to geologický výsledek střetu tektonických desek a místy vznikají na pláních pukliny i větší trhliny. Asi 60 km dál leží geotermální aktivní oblast s gejzírem Strokkur s 25 m vysoko vystřikující fontánou. Všude to bublá a syčí. Následuje cesta k vodopádům Gullfoss a podél jižního pobřeží. U Skogaru se vyplatí navštívit Skogafoss, jehož vodní masy jsou široké okolo 25 m a hluboké 60 m. Návštěva národního muzea Skogar (fakultativně). Přenocování v okolí Vik.
Cca 350 km
3. den: Vik – Höfn
Cesta do národního parku Skaftafell a k ledovcové laguně Jökulsárlón (možnost plavby lodí). Ledovcové bloky nabízejí různě formovanou a barevnou hru, která je fascinující v každém počasí. Následuje pěší výlet k ledovcům a podél moře, až k fjordu Hornafjördur. Přenocování v Höfnu.
Cca 280 km
4. den: Höfn – Egilsstadir
Při putování do Egilsstadir jedeme podél islandských neobyčejných východních fjordů. Přenocování v okolí Egilsstadir.
Cca 200 km
5. den: Egilsstadir – Myvatn
Cesta k jezeru Myvatn s možností prohlédnout si zdejší oblast, s množstvím ptáků a vulkanickou krajinou s bizardními formacemi lávy. Přenocování v Myvatn.
Cca 180 km
6. den: Myvatn – Blönduos
Z Myvatnu jedeme do Akureyri a dále skrz oblast fjordů Skagafjördur. Přenocování v okolí Blönduos.
Cca 230 km
7. den: Blönduos – Reykjavik
Na zpáteční cestě do Reykjavíku máme příležitost, abychom si prohlédli oblast fjordu Borgarfjördur. Doporučujeme výlet k lávovým vodopádům Hraunfossar. Přenocování v Reykjavíku.
Cca 250 km
8. den. Reykjavík - Praha
Cesta na letiště Keflavík, vrácení vozu a odlet.
Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.
varianta bez průvodce (individuálně)
Termín
flexibilní |
Počet dní 8 |
Min. počet osob:
2 |
Cena za osobu od*
46 700 Kč |
|
*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín
Cena zájezdu zahrnuje:
- leteckou dopravu Praha - Keflavík - Praha v ekonomické třídě, vč. odbaveného zavazadla do 23 kg a letištních poplatků
- Ubytování na 7 nocí v hotelech/motelech či chatách 2-3* po trase se snídaní
- Pronájem automobilu kategorie IFAR: Kia Sportage SUV nebo podobné s neomezenými mílemi a komplexním pojištěním bez spoluúčasti
- Pojištění vozu proti krádeži
- Sestavení trasy, informace
- Pojištění CK proti úpadku
Cena zájezdu nezahrnuje:
- pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu – lze zajistit přes naší CK - cena bude doplněna dle aktulních tarifů našeho partnera
- benzín
- stravování mimo snídaně
- vstupné a další osobní výdaje
- navigaci
- vyšší kategorii automobilu
Island
Úvod:
Islandská republika je ostrovní stát sopečného původu, leží v severní části Atlantského oceánu pod polárním kruhem mezi Evropou a Grónskem. Člení se na 8 regionů s 27 okresy, hlavním městem je Reykjavík a úředním jazykem je islandština. Pobřeží Islandu je velmi členité a to především na severu a západě země, kde se nachází mnoho zálivů fjordového typu. Na ostrově je velké množství činných sopek, největší z nich je Hekla. Islandu se přezdívá země ohně a ledu.
Rozloha: 103 000 km²
Obyvatelstvo: 364 134 obyvatel (k roku 2020)
Hlavní město: Reykjavík
Měna: 1 islandská koruna (ISK) = 100 aurarů
Jazyk: islandština
Počasí:
Podnebí na Islandu je oceánské, mírně chladné, ale s ohledem na polohu ostrova těsně pod severním polárním kruhem mnohem teplejší než by se dalo očekávat. Průměrné roční teploty jsou 4 °C.
léto: Léto tu trvá někdy jen dva měsíce v červnu a červenci. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma, o půlnoci se zde dá stejně dobře číst jako přes den.
zima: Největší zima je zde od listopadu do března. V zimě je tu kromě pár hodin stále tma. Lidé spí o několik hodin více. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.
Kdy nejlépe jet:
Turistická sezóna začíná na Islandu začátkem června a končí na konci srpna. Od poloviny září jsou téměř všechna turistická místa již nepřístupná.
Časový posun oproti ČR:
v zimě – 1hodina, v létě -2 hodiny
Mezinárodní telefonní předvolba:
00354 nebo +354
Důležitá telefonní čísla:
nouzové číslo: 112 (policie, sanitky, hasiči), policie: + 354-551-1166, první pomoc:+ 354-525-1000, lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík):+ 354- 552 1230
Vízová povinnost:
Občané CŘ nepotřebují při cestách na Island vízum.
Elektřina:
220V 50Hz. Zásuvky našeho typu
Upozornění:
Před odjezdem ze země si raději vyměňte islandské koruny na nějakou kontinentální měnu, mohlo by se stát, že budete mít na kontinentě s výměnou problémy. Směňovat je lepší v bankách nebo na letišti, v hotelích bývá kurs o něco horší.
Telefon:
Kanceláře Landssíminn (islandský Telecom) sídlí obvykle v místních poštovních pobočkách, kde můžete uskutečnit místní i mezinárodní hovory. Často naleznete telefonní automaty před poštou nebo u čerpací stanice. Island užívá GSM i NMT mobilní síť, GSM má omezený rozsah, ale pokrývá většinu měst a vesnic. NMT pokrývá téměř celou zemi.
Internet:
V Reykjavíku a v Akureyri je několik internetových kaváren, jinde najdete připojení ve veřejných knihovnách nebo v turistických kancelářích.
Očkování:
Pro vstup na Island nejsou vyžadována žádná povinná očkování.
Velvyslanectví Islandské republiky:
Karlova 20, 110 00 Praha 1
tel: 222 221 218
e-mail: klara.dvorakova@holubova.cz
Honorární konzulát Reykjavík:
Ingólfsstreti 5, 101 Reykjavík
tel: +354/5117 011
Nouzová linka: +354/8933 977
e-mail: reykjavik@honorary.mzv.cz
Strava:
Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky lékařské vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Je zakázáno dovážet tepelně nezpracované maso, sušené maso, nevařenou uzenou šunku, slaninu. Též je zakázáno dovážet máslo a mléko.
Zajímavosti:
Jednou z tradičních islandských atrakcí je pozorování velryb. Na Islandu je takový zážitek relativně velmi dostupný, lodě k pozorování velryb vyjíždějí z více islandských přístavů. Mezi tyto přístavy patří města Keflavík, Reykjavík, poloostrov Snaefellsnes a město Ólafsvík.
Island je jedinou zemí, kde jsou ve vládní bance uchovány vzorky DNA všech obyvatel Islandu, což mimo jiné přispívá k odhalování různých chorob.
Říkají o nás



Jiné poznávací zájezdy do zvolené destinace
Malý okruh jihozápadní částí Islandu
