Putování vlakem po Nizozemsku

Zeptat se nebo rezervovat Vydejte se do země tulipánů, která má jednu z nejhustších vlakových sítí na světě, proto je naprosto ideální projet jí křížem krážem bez nutnosti pronajatého automobilu. Podíváte se do moderního Eindhovenu, poté do přístavního Rotterdamu, odkud je to jen kousek do Haagu - sídla nizozemského panovníka a řady významných úředních budov a jako poslední zastávku si užijete Amsterdam - město protkané vodními kanály, kde panuje jedinečná atmosféra.

Jedná se o individuální zájezd a lze jej libovolně upravit/proloužit či zkrátit. 

Rádi Vám poradíme další krásná města v Nizozemsku, která lze díky husté železniční síti jednoduše navštívit. 

Pohled na Rotterdam z věže Euromast Zaasne Schans - skanzen poblíž Amsterdamu Amsterdam The Blob v Eindhovenu Haag - pláž a molo The Pier Kinderdijk v blízkosti Rotterdamu

Délka zájezdu: 7dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Praha - Eindhoven 

V ranních hodinách odlet do Eindhovenu, individuální přesun z letiště do ubytování a prohlídka města. Protože bylo město za 2. světové války několikrát bombardováno, jedná se o moderní metropoli, přesto zde můžete vidět dochovaný Chrám Sv. Kateřiny, který patří mezi významné kulturní památky. V Eindovenu vznikla významná firma Phillips a můžete se podívat k jejímu sídlu. Město také přeje modernímu umění, a proto doporučujeme vyhledat budovu Evoluon - moderní futuristickou stavbu připomínající létající talíř, či the Blob - komerčním účelům sloužící architektonický úkaz. Jestli vás zajímají auta, zamiřte do DAF muzea automobilové techniky. Večer si můžete užít na ulici Stratumseind, kde je vysoká koncentrace barů, kaváren a restaurací. Nocleh v centru města. 

2. den: Eindhoven - Rotterdam

V ranních hodinách přesun na vlakové nádraží, které se nachází v centru města. Odtud se dostanete do další metropole a 2. největšího města v Nizozemsku - do Rotterdamu, kde strávíte následující 2 noci. Město bylo též za 2. světové války téméř srovnané se zemí a po ní se stalo symbolem poválečné obnovy a ekonomického úspěchu celé země. Dnes je město obchodním srdcem Nizozemska a láká milovníky moderních budov a čtvrtí, najdete zde velké množství mrakodprapů, největší přístav v Evropě, množství muzeí nebo jednu z nejhezčích evropských zoologických zahrad. 

Při své návštěvě si nenechte ujít most Erasmusbrug, který je jedním z hlavních symbolů města a vytváří tak typické rotterdamské panorama. Pokud se budete procházet po zdejší příjemné promenádě podél řeky Mázy, narazíte na dnešní hotel New York, který se nachází v bývalé budově lodní společnosti Holland America Line. S ní na konci 19. století a na začátku dvacátého vyplulo do Ameriky spousta Nizozemců s vizí lepšího života. V přístavním měste byste měli navšítvit Námořní muzeum a určitě byste neměli vynechat symbol města - věž Euromast, odkud se Vám z výšky 185 metrů naskytne nádherný pohled na celé město. Dalším lákadlem je moderní tržnice ve tvaru podkovy Markthal a hned vedle domy ve tvaru kostek – Kijk-Kubus. Jeden z domků můžete za malý poplatek i navštívit.

3. den. Rotterdam

Volný den v Rotterdamu. Tip na výlet - vydejte se lodí z centra města do Kinderdijku, města, kde se dochovalo 19 větrných mlýnů a jedná se o jedinečné místo zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. 

4. den: Rotterdam - Haag 

Dnes se přesunete do Haagu, kam se vlakem dostanete asi za 45 minut. Ačkoliv se nejedná o hlavní město, stalo se z něj politické srdce Nizozemska. Haag je více tradiční a historický, najdete zde řadu významných budov, parků a také to odtud není daleko k moři. 

Při procházce města nemůžete minout komplex historických budov Binnenhof. Ve městě sídlí i neorenesanční Vredespaleis neboli Palác míru, který je sídlem Mezinárodního soudního dvoru. Další významnou haagskou budovou je klasicistní palác ze 17. století, Paleis Noordeinde. Od 18. století palác patří rodu Oranžsko-Nasavských a své kanceláře tu má současná hlava státu. Pokud jste milovníky miniatur, navštivte zábavní park Madurodam a k večeru se vypravte k lázním Scheveningen, které se nachází na pobřeží Severního moře. Užijete si zde přímořskou atmosféru, kterou doplňuje molo De Pier, Holland Casino nebo Akvárium Sea Life v této oblasti najdete množsví barů a restaurací. 

5. den: Haag - Amsterdam 

V ranních hodinách odjezd vlakem do hlavního města, Amsterdamu, kam se dostanete z Haagu za necelou hodinu. Zde si užijete poslední dvě noci Vašeho pobytu. 

Město se proslavilo především svými vodními kanály (říká se jim grachty), které protínají celé město. Kanálů je tu víc než 100 kilometrů a díky nim Amsterdam často nese označení „Benátky severu“. Při návštěvě Amsterdamu nevynecháte náměstí Dam s královským palácem a celou třídu Danmark, dále neblaze proslulou Čtvrť červených luceren nebo také Muzejní čtvrť, kde si přijdou na své milovníci umění. Máte možnost využít jednu z nespočtu nabídek plaveb po kanálech, můžete navštívit Muzeum voskových figurín Madame Tussauds a pokud máte rádi pivo, navštivte Heineken Experience. Nedílnou součástí města jsou i coffee shopy a už je na Vás, jestli se do jednoho z nich vypravíte.

6. den: Amsterdam

Volný den v Amsterdamu. 

Pokud byste se chtěli jako místní projet na kole, doporučujeme spíše vyjet za hranice města. Na pohodovém rovinatém terénu Nizozemska ujedete jen 20 kilometrů a dostanete se do skanzenu plného mlýnů - Zaanse Schans a možná ještě lepší tip může být přímořské městečko Volendam, které má naprosto úžasnou atmosféru. 

7. den: Amsterdam - Eindhoven - Praha

V ranních hodinách přesun vlakem zpět do Eindhovenu a dle letového řádu odlet zpět do Prahy.

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta bez průvodce (individuálně)

Termín
flexibilní
Počet dní
7
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
17 500 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

  • leteckou dopravu Praha - Eindhoven - Praha v ekonomické třídě, vč. odbavených zavazadel a letištních poplatků
  • ubytování na 6 nocí ve 2-3* hotelech v Eindhovenu, Rotterdamu, Haagu a v Amsterdamu
  • 6x snídaně 
  • jízdenky na vlak Eindhoven-Rotterdam; Amsterdam-Eindhoven
  • sestavení trasy, informace,
  • pojištění CK proti úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje:

  • jízdenky na vlak Rotterdam - Haag a Haag - Amsterdam (krátké vzdálenosti a vlaky jezdí velice často, není třeba zajištovat předem) 
  • dopravu z a na letiště v Eindhovenu a v Praze
  • vstupné a další osobní výdaje
  • strava

Nizozemsko

Rozlohou nevelké, ale velmi hustě osídlené Nizozemsko je pozoruhodné nejen svou převážně plochou krajinou, ale především rozsahem území, které bylo získáno vysoušením na úkor moře. Téměř polovina země leží pod úrovní mořské hladiny. 

Když se řekne "Nizozemí", snad každému se před očima objeví větrný mlýn, kus sýra, kytice tulipánu nebo vodní kanál vedoucí mezi domy či pastvinami vedle silnice a stezky pro cyklisty. Těm poučenějším se připomene pracovitost, spořivost a tolerance obyvatel provincií u Severního moře, které tvoří nizozemské království a které po mnoho staletí bojovaly s přívaly vod a často i s nepřízní historie, aby v obdobích klidu budovaly krásné stavby či lodě pro obchod, jímž se Holanďané tak proslavili. Tohle všechno nyní holandská města a vesnice nabízejí turistům v nesčetných muzeích, skanzenech, parcích nebo na ulicích plných života. Holanďané zároveň turistu vybízejí, aby společně s nimi usedl na kolo či na loď a svoji dovolenou jen tak neprolenošil. Hustá síť cyklostezek a kanálů přímo vybízí k tomu, aby místo cesty autem nebo vlakem návštěvník využil kola nebo lodě či se nechal pohánět větrem, který v otevřené krajině duje prakticky neustále.

Rozloha:                                 41 543 km²

Obyvatelstvo:                       17, 28 milionů obyvatel (k roku 2019)

Hlavní město:                       Amsterdam

Jazyk:                                     nizozemština (oficiální jazyk)

Měna:                                    1 Euro (EUR) = 100 centů

Počasí:

Klima Nizozemska je ovlivňováno Severním mořem a Atlantickým oceánem včetně Golfského proudu. Převládá mírné oceánské podnebí s mírnými zimami, nepříliš teplými léty a typicky vysokou vlhkostí. Srážky jsou relativně rovnoměrně rozložené do celého roku. Často se setkáme s mlhami nebo silným větrem – dnů s bezvětřím je v Nizozemsku pouze několik v roce.

Kdy nejlépe jet:

Ideální je do Nizozemska vyrazit na jaře, kdy rozkvétají tulipánová pole a obecně celá příroda se probouzí k životu. Nejpříznivější počasí pro návštěvu bývá od dubna do září. Teploty v těchto měsících mohou dosahovat během dne i 25 °C a srážky nebývají tak časté. Na prodloužení víkend do Amsterdamu a dalších metropolí lze vyrazit celoročně.

Časový posun oproti ČR:

není

Mezinárodní telefonní předvolba:

 0031 nebo +31

Důležitá telefonní čísla:

záchranná služba, hasiči, policie: 112 (na celém území země)

Vízová povinnost:

Držitelé českých pasů nepotřebují pro turistické cesty v rámci EU vízum.

Elektřina:

Napětí v elektrické síti je 220V/50 Hz shodně s českým, také zásuvky jsou shodné s českými.

Telefon:

Nizozemsko má roaming pro všechny poskytovatele mobilních sítí v ČR. Pokrytí signálem je úplné, na ceny služeb se před cestou informujte u svého operátora. Největšími nizozemskými operátory jsou KPN, Vodafone, Telfort, Orange a T-Mobile. Nejdražší volání je z hotelu.

Internet:

Internetové kavárny jsou prakticky všude a spojení je rychlé a levné. Je dobré rozlišit internet cafe (kde si k počítači můžete objednat kávu) a internet coffeeshop (kde se kupuje a kouří marihuana). Internet nabízejí také veřejné knihovny.

Očkování:

Žádné očkování do Nizozemska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Nizozemského království v ČR: 

Gotthardská 6/27

160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel: 233 015 200
E-mail: pra@minbuza.nl

Velvyslanectví České republiky v Nizozemsku (Haag): 

Paleisstraat 4

2514 JA Den Haag
Telefon na recepci velvyslanectví: +31(0)70/3130031, sekretariát +31(0)70/3130011
Nouzová linka: +31/641/315128
E-mail: hague@embassy.mzv.cz

Strava:

Nizozemská kuchyně je jednoduchá, vydatná a zdravá, ovlivněná kuchyní německou, francouzskou a flanderskou. Jejím základem jsou ryby, zejména sledi, uzení úhoři, tresky nebo platýzi, různá masa, slanina, brambory, zelí a běžná zelenina (mrkev, cibule, červená řepa). Oživuje ji koření (tymián, skořice, muškátový oříšek, hřebíček) a exotické ingredience dovážené ze zámoří. Běžným jídlem jsou teplé eintopfy, jídla „z jednoho hrnce“, postavená na bramborách a zelí, a různé omelety nebo sladké i slané lívance. Více svátečním jídlem jsou steaky nebo zvěřina. Originální jsou polévky, například hrachová, dýňová, rajčatová, třešňová, okurková, sýrová, zvěřinová nebo z červených fazolí. Světoznámé jsou tvrdé holandské sýry, nazývané obvykle podle místa výroby: Edammer z Edamu, Goudse z Goudy, Leerdammer, Maaslander a další – drobných výrobců je mnoho. Nejznámější gouda o váze 4 – 20 kg mívá tvar kola, eidam o tvaru koule váží obvykle 1,7 kg. Sýry, zejména kravské, ale i kozí, se přidávají prakticky do všeho, do polévek i salátů, smažené se podávají jako hlavní jídlo, často se kombinují se šunkou nebo ananasem. Čím je sýr starší, tím je dražší. Oblíbené jsou sýry s přísadami ořechů, bylinek (kopřivový, bazalkový) nebo koření (pepřový, kmínový, paprikový, s koriandrem). Pinda saus je oříškový dip. Jako moučník se často nabízejí kořeněné sušenky, sirupem slepované oplatky nebo vanilkový, karamelový nebo ovocný puding.

Nejoblíbenějším nápojem je pivo, které se vyrábí světlé i tmavé, hořké i sladké, dokonce i ovocné a bylinkové; existuje i pivo s příchutí koriandru a pomerančové kůry. Nizozemské pivo je výborné a světoznámé, zejména značka Heineken; oblíbené jsou také značky Alpha, Grolsch, Brandt, Skol a další. Vína jsou drahá. Pijí se „Advokaat“ (vaječný koňak) a „Geneva“ (jenever, jalovcová) již od 17. století vyráběný z bobulí jalovce a povyšovaný až na lék. „Jonge jenever“ (mladý) je bezbarvý a neutrální chuti, „oude jenever“ (starý) je žlutý a trpký; podává se i ochucený, například citrónem nebo černým rybízem. Z horkých nápojů se pije především káva, jejíž první vzorky byly do Amsterdamu dovezeny v roce 1706.

Vybrané speciality:

bitterballen: masové krokety z dušeného hovězího masa, ochucené muškátovým oříškem a smažené v trojobalu; podávají se teplé s hořčicí

boerenkool met rookworst: bramborová polévka, zelené zelí nebo kapusta a uzený salám

boerenkoolpott: šťouchané brambory s kapustou

bruine bonen met spek: hnědé fazole se slaninou

dropjes: pendrekové bonbóny

frikandel: fritované mleté maso v těstíčku

hollandse nieuwe: jemně nasolený syrový sleď s nasekanou cibulkou

loempia: zelenina se šunkou v těstíčku

poffertjes: pohankové lívance podávané se sirupem

Zajímavosti:

  • S průměrnou výškou 184 cm u mužů a 170 cm u žen, jsou Nizozemci nejvyšším národem světa. Vědci tvrdí, že to je kvůli jejich DNA, výživě a zabezpečení. Ostatní jsou přesvědčeni, že to je způsobeno jejich nadměrnou spotřebou mléčných výrobků.
  • Nizozemsko je velice plochá země. Nejvyšším bodem Holandska je Vaalserberg, který měří pouhých 323 m.n.m.
  • Víc jak čtvrtina země je pod úrovní moře. Pyšní se jedním z nejlepších systémů ochrany před povodní na světě.
  • Tulipány a tulipánová pole jsou typicky holandské. Tulipány ale nepocházejí z Nizozemska. První květiny byly dovezeny z Turecka a na nizozemské půdě se jim začalo skvěle dařit.
  • Protože je amsterdamská půda složená  z hrubé vrstvy bažiny a hlíny, jsou všechny budovy postavené na dřevěných sloupech zasazených až 11 metrů do země. Takový Královský palác stojí na 13 659 sloupech.

 

Říkají o nás

„Není nesnadné cestovat do zahraničí ve skupině čtyřiceti turistů a s průvodcem. Ale pokud se chcete vydat do světa sami, jsou informace tím nejdůležitějším, co potřebujete. A když vám někdo ještě navíc nabídne pomoc při získávání víz, letenek, při rezervaci hotelů, sestavení itineráře, zapůjčení ...“ (více)
„Není nesnadné cestovat do zahraničí ve skupině čtyřiceti turistů a s průvodcem. Ale pokud se chcete vydat do světa sami, jsou informace tím nejdůležitějším, co potřebujete. A když vám někdo ještě navíc nabídne pomoc při získávání víz, letenek, při rezervaci hotelů, sestavení itineráře, zapůjčení auta v cizině a k tomu ještě přátelské prostředí, máte z toho radost. A to přesně je cestovní kancelář JEDU.cz. Za šest let, co služeb JEDU.cz pravidelně využívám, to mohu říct s plnou vážností.“
– Ladislav Hanousek, Hradec Králové
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.