Madeira - Fly & Drive

Zeptat se nebo rezervovat Madeira - země rozmanité přírody, hor, květin. Fialový vřes, vavřínový les, mystická mlha, pokojně pasoucí se krávy a ovce a volně rostoucí strelície, na to vše zde při Vašem pobytu můžete narazit.

Je možné nabídnout i jiné termíny.

V případě že některý z uvedených hotelů nebude volný, budeme vás informovat o další možnosti hotelu a případného navýšení, nebo zlevnění cen. To jisté platí i o autě!

Délka zájezdu: 8dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Praha - Lisabon - Funchal

Přílet do Funchalu – transfer do hotelu.

Ubytováni  v hotelu – Dom Pedro Baia 4*

2. den: Funchal - Garajau - Camacha - Santo da Serra

Snídaně v hotelu, v 9:30 přistavení  auta

Program: možnost návštěvy sousední vesničky Garajau, kde se nachází socha Ježíše Krista - "Cristo Rei", nedaleko sochy vede lanovka dolů na malou pláž, kde se nachází malá restaurace. Rovněž možnost návštěvy známých Palheiro Gardens / Blandy 's Gardens v níž se nachází množství exotických rostlin a stromů (vstupné 10,50 €). Dále se může pokračovat do Camacha, kde se nachází ruční výrobna proutěného nábytku,a  kde můžete pozorovat výrobce při výrobě. Cesta dále vede do Santo da Serra, kde se kromě golfového hřiště a koňských stáji nachází i malý park se zvířaty (v Santo da Serra je v centru odbočka vlevo). Po návštěvě parku pokračujete cestou, která se napojuje na hlavní cestu a před městem Machico se stáčí na východní část ostrova, kde se nachází jedna z nejkrásnějších vyhlídek  Ponta do Rosto na severu cípu a Baia d `Abra na jihu cípu. Následně hotel Dom Pedro Baia 4 *(Před východním cípem se nachází Prainha, malá černá pláž pod svahem se snack barem)

3. den: Funchal - Pico do Ariero - Ribeiro Frio - Faial - Santana - Sítio da Feiteira de Baixo

Snídaně v hotelu.

Program: směrem na  Camacha se dostanete na odbočku na Poiso.  Tato cesta vás zavede na 2. nejvyšší vrchol Madeiry Pico do Arieiro , který se pne do výšky 1818 m . Autem se dostanete až k vyhlídce  a jen posledních pár metrů vedou schůdky . Budete mít pocit jako byste byli v srdci hor . Pojedete stejnou cestou dolů a v Poiso odbočíte na Ribeiro Frio . V tomto místě se nachází pstruží farma zasazena do malebné zahrady a můžete si udělat hodinovou jednoduchou procházku lesem podél levády – zavlažovacího kanálu,  na výhlídku " Balcões " Balkony . Cesta pokračuje dále do vesničky Faial , kde si můžete udělat přestávku na oběd v restauraci " Grutas ", což znamená jeskyně , protože je vydlabaná ve skále . Pod restaurací vede cesta kolem Go kart  závodiště až k pěknému zálivu , kde se dá koupat v moři (je tam i kafetérie ) . Když se dostanete zpět na hlavní cestu, tak pokračujte do vesničky Santana , kde se nacházejí jedny z posledních typických domků ve tvaru písmene A. V Santaně se nachází i tematický park ( vstupné 10,00 € ) . Po severní cestě přes São Jorge , Boa Ventura (za Boa Ventura se na cestě nachází lokální restaurace hned u silnice , kde mají výbornou  espetadu , což je typický Madeirský hovězí špíz ) , se dostanete do São Vicente, kde musíte odbočit do vnitrozemí směrem na jih do Sítio da Feiteira de Baixo (oblast São Vicente ) , kde se nachází váš další hotel - Estalagem do Vale 4 *

4.den

Snídaně v hotelu – Estalagem do Vale 4*

Program: nedaleko hotelu se nachází vulkanická jeskyně " Grutas " , kde je možné si udělat exkurzi spojenou s vulkanickým centrem, které vám přiblíží vznik vulkanické Madeiry ( vstupné 7,00 € ) . Následně se přes São Vicente dostanete do Seixal,  kde je po pravé straně vyhlídka " Véu de Noiva " - Nevěstin závoj . Je to vodopád, který vytéká z útesu přímo do oceánu . Cesta pokračuje přes Ribeira da Janela až do Porto Moniz , které je známé svým vulkanickým přírodním koupalištěm ( vstupné 2,00 € ). Toto koupaliště je otevřené během celého roku a je napouštěno přílivovými vlnami . Nad koupalištěm se nachází restaurace ORCA , kterou doporučuji na oběd, a pro milovníky ryb - mají zde v nabídce i typickou Madeiransku Espadu . Klasická Espada je s banánem , kterou najdete všude na ostrově, ale jen tady jí nabízejí v těstíčku se šampiónovou omáčkou na smetaně , prostě jedna báseň ! Z Porto Moniz vede cesta nahoru přes Santa směrem na Paúl da Serra . Budete projíždět  přes oblast Rabaçal , které je známé svou krásnou Levadou / turistikou k 25 pramenům. Cesta pokračuje na Paúl da Serra , náhorní plošinu , protože je to nejplošší části ostrova . Po cestě se dostanete do oblasti Encumeada , kde je z jednoho bodu vidět jižní část pobřeží  a Ribeira Brava a severní část pobřeží  a São Vicente . Z Enclumeada se dáte  cestou dolů severní cestou směrem na São Vicente a dostanete k hotelu Estalagem do Vale 4 * .

5.den

Snídaně v hotelu – Estalagem do Vale 4*

Program: nejrychlejší cesta na západ vede přes São Vicente až do Porto Moniz (kde se můžete zdržet a vykoupat). Z Porto Moniz se tentokrát třeba vydat přes Santa a pak po cestě vedoucí po západním pobřeží až do Ponta do Pargo, kde se nachází vyhlídka  s majákem. V tomto dni budete mít možnost si zajít do malebných vesniček jako je Paúl do Mar, Jardim do Mar a posedět si při kávě v místních kavárničkách (Každá z těchto vesniček je u moře, proto je  třeba opustit hlavní silnici a sjet  do vesničky dolů. Vřele doporučuji Paúl do Mar.). Cesta vás dále zavede do Calheta, kde se nachází fabrika na zpracování cukrové třtiny a žlutá písečná pláž. Návrat do Estalagem do Vale 4 *.

6. den 

Snídaně v hotelu – Estalagem do Vale 4 *

Program: Cestou do hlavního města Madeiry Funchalu budete míjet vesničky Jardim do Mar, Calheta (písečná pláž), Madalena do Mar, Ponta do Sol až do Ribeira Brava, kde se nachází jeden z nejstarších kostelů Madeiry. Pokračováním po dálnici se dostanete k odbočce na útes Cabo Girão, který je 2. nejvyšším útesem do moře na světě 580m. Následuje městečko Câmara de Lobos - v překladu  tuleňí doupě, protože se zde v minulosti nacházely. Městečko  si také oblíbil  Winston Churchil při jeho návštěvách Madeiry. Na tomto místě vznikly i jeho obrazy s rybářskou tématikou. Po staré cestě (Estrada Monumental) se dostanete přímo do Funchalu, kde se nachází váš poslední hotel Jardim d'Ajuda 4 *.

7. den - Snídaně v hotelu – Jardim d`Ajuda  4*

Program: z Funchalu si můžete udělat ½ denní výlet - Pico dos Barcelos (vyhlídka, odkud budete mít Funchal jako na dlani, Eira do Serrado 1095m, odkud budete mít výhled na Curral das Freiras, známé jako Údolí jeptišek / Nonnental. Funchal: kostel Monte, kde je pohřben poslední císař, Rakousko – Uherský,  Karel I., Monte tropická zahrada 10,00 € - můžete se tam dostat bud autem, autobusem nebo lanovkou z centra města (velká lanovka 10,00 € 1 cesta). Na Monte se nachází i Tobogan / Sáňky. Návštěva městaBlandy`s – muzeum vína, exkurze + ochutnávka 6,00 € (Po – Pá 10:30, 14:30, 15:30, a So – 11:00 s německy, nebo  anglicky hovořícím průvodcem), Katedrála Sé, Mestská tržnice s rybami, květinami a exotickým ovocem(v pátek je velký trh), Výšivky a jiné..

8.den - Snídaně v hotelu – Jardim d`Ajuda  4* - odevzdání auta (v případě brzkého odletu již  večer před), transfer na letiště - Odlet

Snídaně v hotelu. Odevzdání auta (v případě brzkého odletu již  večer před ), transfer na letiště – odlet

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta bez průvodce (individuálně)

Termín
flexibilní
Počet dní
8
Min. počet osob:
2
Cena za osobu od*
21 500 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • leteckou dopravu
 • letištní taxy
 • 7 x nocleh se snídaní
 • pronájem auta bez klimatizace (např.Peugeot 107 / Daihatsun Sirion 1.0 - 5 dveří,  Renault Twingo walkman 1.0 – 3 dveře, Citroen C1  1.0 - 2 dveře) pro 1 řidiče se základním povinným ručením
 • asistenci partnerské CK (česky mluvící zástupce na telefonu)
 • pojištění CK proti úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • pojištění léčebných výloh
 • komplexní pojištění včetně pojištění storna
 • obědy, večeře
 • benzín
 • příplatek za pronájem auta s klimatizací
 • příplatek za připojištění povinného ručení (doporučujeme, cenu je možné vyžádat)

Portugalsko

Úvod:

Portugalsko se nachází na jihozápadě Evropy v západní části Pyrenejského poloostrova. Oficiální název země je Portugalská republika. Portugalsko sousedí ze severu a východu se Španělskem, jeho západní a jižní pobřeží omývá Atlantský oceán. Součástí Portugalska jsou Azorské ostrovy a Madeira.

Do Portugalska se cestuje především za poznáváním atmosférických měst Lisabon a Porto, za koupáním v oceánu, krásnou přírodou, zajímavou kulturou a také na ostrov věčného jara Madeiru nebo na vulkanické Azorské ostrovy.

Rozloha:                                 92 212 km²

Obyvatelstvo:                        10, 28 milionů obyvatel (k roku 2019)

Hlavní město:                        Lisabon

Jazyk:                                    portugalština

Měna:                                     1EURO (EUR) = 100 centů

Počasí:

Subtropické, na severu oceánské mírné. Silný vliv má Atlantický oceán, zejména na severu, který je výrazně chladnější a vlhčí než jih země (zejména Algarve). Atlantik také zmírňuje klima podél pobřeží. Ve vnitrozemí jsou teplotní rozdíly mezi létem a zimou větší - léto může být velmi horké, zatímco v zimě se dá v pohoří Serra da Estrela i lyžovat. Na většině území je však zima velmi mírná.

Kdy nejlépe jet:

U Portugalska hodně záleží, co zde chcete podniknout. Na surfování a koupání jsou nejlepší samozřejmě letní měsíce: červen – září. Za památkami (ať už přírodními či historickými) je nejlepší vyrazit na podzim a v pozdním jaru: duben, květen, září, říjen, listopad a začátek prosince.

Pro návštěvu Azorských ostrovů jsou nejzajímavější červen a září, kdy tudy proplouvá nejvíce kytovců. Pokud nechcete pozorovat ryby, doporučujeme květen až září. A na Madeiru můžete prakticky kdykoli, pokud se však chcete vyhnout většině německých turistů, nevolte k návštěvě období letních prázdnin.

Časový posun oproti ČR:

- 1 hodina

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00351 nebo +351

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka (v zemích EU):112 - jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče

Vízová povinnost:

Občané ČR mohou vstupovat do Portugalska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem. Pro občany ČR platí pro vstup a pobyt v Portugalsku režim volného pohybu osob.

Elektřina:

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Telefon:

Všichni čeští operátoři mají v Portugalsku roaming a po celé zemi je kvalitní pokrytí signálem. Na aktuální ceny hovorů a SMS se informujte u svého operátora.

Internet:

Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.

Očkování:

Žádné očkování do Portugalska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Portugalské republiky v ČR:

Na Zátorce 10

160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel.: 257 311 230, 257 311 231
E-mail: praga.embassy@mne.pt

Web: www.praga.embaixadaportugal.mne.pt/

Velvyslanectví ČR v Portugalsku (v Lisabonu):

Embaixada da República Checa

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Tel.: +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/lisbon

Strava:

Tradiční portugalská kuchyně vychází ze stravy rolníků a rybářů, jejímž účelem bylo levně se nasytit. Proto obsahuje hodně masa a ryb, brambor a rýže. Porce v restauracích bývají velké a není vůbec neobvyklé objednat si poloviční porci, která může i dospělému člověku bez problémů stačit.

Portugalská kuchyně je obohacena vlivy bývalých portugalských zámořských kolonií, což se projevuje hlavně v šíři používaného koření (pálivé chilli papričky piri piri, skořice, vanilka, šafrán…), dále vlivy ze sousedního Španělska i severní Afriky.

Jednou ze základních surovin portugalských pokrmů je podobně jako jinde ve Středomoří olivový olej. Hodně se používáčesnek, olivy, kapary a také bylinky jako koriandr a petrželka. Sýry se zde dělají většinou z ovčího a kozího mléka a jako syřidlo se často používají květy bodláku.

Nejoblíbenější rybou je treska. Hned na druhém místě ve spotřebě je vepřové maso, z něhož se dělá velké množství nejrůznějších klobás. Vedle tresky a vepřového se konzumuje hodně drůbežího masa, např. kuřata, kachny, ale nikoliv husy - ty jsou zde považovány za okrasné ptáky podobně jako u nás labutě. Sní se také dost křepelek a oblíbený je i králík. To všechno se různě koření a dusí, popřípadě peče zpravidla na dřevěném uhlí. Velmi běžnou přílohou jsou vařené brambory a především mají Portugalci v Evropě suverénně nejvyšší spotřebu rýže, kterou před mnoha staletími přivezli z Orientu. Není výjimkou najít na talíři kombinaci obou těchto příloh.

Něco málo k nápojům: tak třeba taková káva se v Portugalsku pije opravdu ve velkém, ovšem po malých dávkách, naše „picollo“ je tu běžnou podobou podávané kávy. K nejlepším nabízeným druhům patří značky Buondi a Sical (naopak nedoporučuji Deltu). Specialitou je také galão, malé množství kávy smíchané s mlékem, ne však studeným. Ledovou kávu tu kupodivu neznají. Při objednání frappé vám klidně donesou presso, ve kterém plavou dvě kostky ledu.

K vyhledávaným nápojům patří víno, a to nejen portské (silné víno s příměsí brandy). Nejen v Portu, ale také v dalších regionech (Alentejo, Ribatejo…) se vyrábí velmi kvalitní portugalská vína. V severní provincii Minho se z mladých hroznů získává tzv. vinho verde, lehké, mírně šumivé víno s ovocným nádechem.

Zajímavosti:

 • Portugalsko je významným producentem korku, uvádí se, že se zde vyrábí až polovina světové produkce – z korku zde můžete zakoupit množství výrobků, včetně peněženek, kabelek, kšiltovek a obuvi.
 • Portugalci jsou světově největšími jedlíky ryb a mořských plodů.
 • Slovní spojení láska až za hrob používáme v běžné řeči, ale jeden portugalský král ze 14. století si ho skutečně vzal k srdci, když šlo o lásku jeho života jménem Inés de Castro. Šlechtična z Galície se během svého života stihla zaplést s portugalským korunním princem Petrem I., což se však nelíbilo jeho otci Alfonsovi IV., a tak dal Inés prostě zavraždit. Když se o tom dozvěděl Petr, nejenže se vrahům své milované ženy krutě pomstil, ale ještě i se po korunováni za krále rozhodl Inés exhumovat z jejího hrobu a prohlásit ji za portugalskou královnu navzdory faktu, že již byla mrtvá. Panování si proto po smrti již moc užít nemohla, ale alespoň si mohla být jistá, že ji její milý skutečně miloval celým svým srdcem.

Azorské ostrovy

Úvod:

Azorské souostroví vzniklo vulkanickou činností na zlomové linii Středoatlantského hřbetu, tedy podobnou genezí jako třeba Island. Pouze v daleko příjemnějších klimatických poměrech, kde neznají zimu ani v lednu. Azorských ostrovů je celkem devět. Jsou autonomní oblastí Portugalska a tvoří součást Evropské unie a Eurozóny. V originále se nazývají Ilhas dos Açores.

S poklidnými zelenými údolími s bujnou vegetací, exotickými květinami, tropickým ovocem, čajovníkovými a tabákovými plantážemi i fascinujícími horskými scenériemi s propadlými krátery, připomínající měsíční krajinu, vroucími prameny a gejzíry či tajemnými jeskyněmi. K tomu vzácný poklid izolovaných ztracených končin „na konci světa“, pohostinní lidé (jsme v Portugalsku), malebné rybářské vesničky, výtečné sýry a lahodná vína, delfíni, velryby. Ideální destinace ke strávení Vaší příští dovolené.  

Rozloha:                                 2 346 km²

Obyvatelstvo:                        246 862 obyvatel (k roku 2018)

Hlavní město:                        Ponta Delgada

Jazyk:                                      portugalština

Měna:                                     1EURO (EUR) = 100 centů

Počasí:

Počasí na Azorech je pěkně nevyzpytatelné a ani předpovědi toho moc neodhalí. Během jednoho dne se tu může několikrát vystřídat slunko s modrou oblohou, mraky, déšť a pořádný slejvák. Nejméně prší v hlavích letních měsících, ale to tu je také největší počet turistů.

Kdy nejlépe jet:

Pro návštěvu Azorských ostrovů jsou nejzajímavější červen a září, kdy tudy proplouvá nejvíce kytovců. Pokud nechcete pozorovat ryby, doporučujeme květen až září.

Časový posun oproti ČR:

- 2 hodiny

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00351 nebo +351

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka (v zemích EU): 112 - jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče

Vízová povinnost:

Občané ČR mohou vstupovat do Portugalska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem. Pro občany ČR platí pro vstup a pobyt v Portugalsku režim volného pohybu osob.

Elektřina:

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Telefon:

Všichni čeští operátoři mají v Portugalsku roaming a po celé zemi je kvalitní pokrytí signálem. Na aktuální ceny hovorů a SMS se informujte u svého operátora.

Internet:

Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.

Očkování:

Žádné očkování do Portugalska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Portugalské republiky v ČR:

Na Zátorce 10

160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel.: 257 311 230, 257 311 231
E-mail: praga.embassy@mne.pt

Web: www.praga.embaixadaportugal.mne.pt/

Velvyslanectví ČR v Portugalsku (v Lisabonu):

Embaixada da República Checa

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Tel.: +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/lisbon

Honorární konzulát Ponta Delgada:

Rua Manuel da Ponte n. 29, Ponta Delgada 9800-085
Tel.: +351 296 201 830
E-mail: pontadelgada@honorary.mzv.cz a geral@lcca.pt

Strava:

Azory mohou svým návštěvníkům nabídnout místní maso a mléčné produkty výjimečně dobré kvality, jelikož místní skot žije v nejlepších možných podmínkách. Díky moři si můžete pochutnat také na čerstvých rybách a mořských plodech. Součástí azorské kuchyně jsou bezpochyby ananasy. Místní si rádi pochutnají na pořádném plátku třeba po večeři. Jindy se ananas často podává s jelitem jako předkrm.

Zajímavosti:

 • Terra da Ferraria – koupání v moři kam vytékají termální prameny
 • Krajinu pokrývají lesy z japonských kryptomerií či australských akácií, budící dojem, že tu rostly odjakživa. A něžné modré hortenzie tu pěstují jako křoví, tvořící živý plot podél silnic.
 • Vulkanický prach, který miliony let dopadal na ostrovy, učinil zdejší půdu tak plodnou, že se tu dá pěstovat téměř všechno. Jsou tu vinice, sady banánovníků, ananasy. Na ostrově Sao Miguel dokonce najdete jediné čajové plantáže v celé Evropě.
 • V minulosti se Azory proslavily také lovem velryb. Už dvacet let je zakázaný. Přesto se s životem rybářů můžete velmi realisticky seznámit v přístavu Lajes na ostrově Pico, kde sídlí muzeum velrybářství. Uvidíte fotografie ulovených vorvaňů, porcovaných přímo v přístavu, stejně jako stroje na zpracování velrybího oleje, rybí moučky i masa. A prohlédnete si i velrybářské lodě.

Madeira

Madeira je portugalské souostroví vulkanického původu, nacházející se v Atlantském oceánu se statusem autonomní oblasti Portugalska.

Ostrovu Madeira, podle něhož se nazývá celé souostroví, se přezdívá Ostrov věčného jara, Ostrov květů nebo Zelená perla Atlantiku. Přírodní bohatství se tu cení nad všechny poklady a o věčné jaro se stará Golfský proud, díky němuž je zde konstantní klima okolo 18 °C.

Přestože souostroví Madeira patří oficiálně k Portugalsku (Portugalci se na ní vylodili už v roce 1419), polohou má blíže k Africe. Maroko je od Madeiry vzdálené asi 580 km, do Lisabonu je to přibližně 1000 km. Souostroví se dělí na 4 části. Obydlené jsou ostrovy Madeira a Porto Santo. Vrcholy podmořského hřbetu tvoří tři neobydlené ostrovy Desertas, které jsou od roku 1995 chráněnou přírodní rezervací. Další skupině ostrovů, kde byla také vyhlášena přírodní rezervace, se říká Selvagens. Leží asi 250 km od Funchalu, hlavního města ostrova Madeira. Kvůli absenci pitné vody a těžké dostupnosti je rovněž neobydlená.

Rozloha:                                 801 km²

Obyvatelstvo:                        289 000 obyvatel (k roku 2016)

Hlavní město:                        Funchal

Jazyk:                                    portugalština

Měna:                                     1EURO (EUR) = 100 centů

Počasí:

Madeira má mírné subtropické klima s průměrnými teplotami okolo 20 °C. Pro své stabilní teploty bez velkých rozdílů v průběhu roku dostala přízvisko „ostrov věčného jara“. Příjemné mikroklima ostrovů je důsledkem pasátů a teplého Golfského proudu. V létě se teploty pohybují okolo 24 až 26 °C, v zimních měsících klesají na příjemných 18 °C, často vydatně prší a v nejvyšších polohách může i sněžit. V hustých lesích na severu se kumulují srážky a je zde vysoká vlhkost vzduchu, jih ostrova je sušší a slunečný. Na skalnatém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině často fouká silný vítr. Počasí nezávisí jenom na nadmořské výšce, ale také na denní době, proto se lze setkat se všemi druhy počasí během jediného dne.

Kdy nejlépe jet:

Na Madeiru můžete prakticky kdykoli, pokud se však chcete vyhnout většině německých turistů, nevolte k návštěvě období letních prázdnin.

Časový posun oproti ČR:

- 1 hodina

Mezinárodní telefonní předvolba:

 00351 nebo +351

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka (v zemích EU): 112 - jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče

Vízová povinnost:

Občané ČR mohou vstupovat do Portugalska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem. Pro občany ČR platí pro vstup a pobyt v Portugalsku režim volného pohybu osob.

Elektřina:

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Telefon:

Všichni čeští operátoři mají v Portugalsku roaming a po celé zemi je kvalitní pokrytí signálem. Na aktuální ceny hovorů a SMS se informujte u svého operátora.

Internet:

Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.

Očkování:

Žádné očkování do Portugalska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví Portugalské republiky v ČR:

Na Zátorce 10

160 00 Praha 6 - Bubeneč
Tel.: 257 311 230, 257 311 231
E-mail: praga.embassy@mne.pt

Web: www.praga.embaixadaportugal.mne.pt/

Velvyslanectví ČR v Portugalsku (v Lisabonu):

Embaixada da República Checa

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa
Tel.: +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/lisbon

Honorární konzulát Funchal:

Honorární konzulát ČR ve Funchalu je v současné době uzavřen. Čeští občané, kteří se na Madeiře ocitli v nouzi, mohou kontaktovat přímo velvyslanectví České republiky v Lisabonu, či případně paní Lenku Mendonça, bývalou spolupracovnici honorárnho konzulátu.

Strava:

Madeirská kuchyně je těžko přirovnatelná k jiným středomořským kuchyním a také se výrazně liší od kontinentální kuchyně Portugalska. Ochutnat zde můžete celou řadu pokrmů, které vás ohromí pestrou směsicí chutí a vůní a udělají z vás po dobu vaší návštěvy zapáleného labužníka!

Mezi tradiční pokrmy patří například Bolo do caco, což je chléb připravený ze směsi mouky a sladkých brambor, který se podává s česnekovým máslem a s petrželkou. Chléb skvěle chutnají s „lapas“, což jsou výtečné grilované mušle

Milovníky polévek jistě potěší Caldo Verde - hustá polévka z brambor a zelí, do které se často přidává chouriço – místní odrůda klobásy.

Ty, kteří si rádi pochutnají na dobrém mase, jistě potěší Espetada – ražniči z hovězího masa marinované v česneku a soli, které se dochucuje bobkovým listem. Maso se navléká na vavřínové větve, které dodávají jídlu svoji jedinečnou chuť. Maso se poté peče v troubě. Espetadu můžete vidět okázalým způsobem zavěšenou nad stoly na speciálních háčcích.

Další masitou pochoutkou je Carne e vinho Alhos, malé kousky vepřového masa, taktéž marinované v česneku, octu a s přidáním bobkového listu, které se takto nakládají alespoň jeden den před vařením.

Milovníci ryb si jistě přijdou na své při ochutnávce pokrmu zvaného Espada. Jedná se o druh úhoře, typického pro okolní vody Atlantského oceánu. Ačkoli ryba na první pohled nevypadá příliš vábně, její chuť je vynikající. Zvláště, pokud je úhoř podáván s pečenými banány. Velmi populární na ostrově Madeira jsou Bifé de Atum, česky tuňákové steaky z masa tuňáků, vyskytujících se ve vodách kolem Madeiry. Maso tuňáků se marinuje v olivovém oleji s česnekem a solí a dále se peče v troubě na grilu. Další pochoutkou je druh sušené tresky Bacalhau. Ta je velmi populární nejen v Portugalsku, ale také právě na ostrově Madeira. Tento druh pokrmu může být připravován na stovky způsobů a řadí se mezi jídla, která na Madeiře takřka nelze přehlédnout.

Mezi oblíbené přílohy patří Milho frito, což je smažená kukuřice. Tyto velmi chutné, smažené kostky z kukuřičné mouky jsou obvykle přidávány do masitých jídel.

Madeira ovšem potěší i milovníky dobrého pití. Madeira Wine je proslulé madeirské víno, které naleznete v nabídce každé restaurace a k dostání je rovněž v mnoha obchodech a supermarketech. Madeirské víno je ideální jako aperitiv nebo jako dezertní víno.

Podobný míchanému koktejlu je nápoj Nikita. Toto osvěžující jemné pití pochází od rybářské vesnice Câmara de Lobos a je namícháno z piva, bílého vína, zmrzliny a ananasu. Zatímco Nikita je určena spíše pro chuť žen, nápoj Poncha je ideální pro muže. Jeho silnější chuť mu dodává aguardente (alkohol z cukrové třtiny), med, třtinový cukr, citronová šťáva a citronová kůra.

Zajímavosti:

 • Madeira se právem pyšní takovými přezdívkami jako „ostrov květů”, „ostrov věčného jara” nebo „barevný ráj“. Dostatek vláhy, kterou přinášejí pasátové větry, příznivé klima, propracované závlahové systémy a úrodná vulkanická půda vytvářejí podmínky, ve kterých se daří stovkám druhů květin dovezených na ostrov z celého světa.
 • Odlehlá pobřežní vesnice Porto Moniz na severozápadě ostrova láká návštěvníky na své přírodní bazény s dokonale čistou mořskou vodou, které byly vytvořeny mezi skalami vulkanického původu. V jezírkách navzájem spojených betonovými chodníčky si můžete užít koupel ve vodě vyhřáté slunečními paprsky a mezitím obdivovat divokou přírodní krásu tohoto výjimečného místa.
 • Do městečka Monte na svazích skal se svezete lanovkou a dolů se můžete projet po tzv. Montském tobogánu, o kterém se dokonce sám spisovatel Ernest Hemingway vyjádřil jako o „rozveselujícím zážitku“. Rychlou a vzrušující jízdu po svažující se silnici dlouhé dva kilometry zažijete usazeni na měkkých polštářích v tradičních proutěných saních, které zezadu ovládají řidiči se slamáky na hlavě regulující rychlost speciálními botami s gumovými podrážkami.Říkají o nás

„Začátkem dubna 2012 pro nás a naše zákazníky CK JEDU.cz zajistila návštěvu veletrhu NPE v Orlandu na Floridě včetně doprovodného programu s českým průvodem. Všichni účastníci byli s organizací a naplánováním cesty spokojeni a přivezli si mnoho nezapomenutelných zážitků. ...“ (více)
„Začátkem dubna 2012 pro nás a naše zákazníky CK JEDU.cz zajistila návštěvu veletrhu NPE v Orlandu na Floridě včetně doprovodného programu s českým průvodem. Všichni účastníci byli s organizací a naplánováním cesty spokojeni a přivezli si mnoho nezapomenutelných zážitků. “
– Vladimír Žitný
ENGEL CZ s. r. o.
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.