Festival v Bhútánu s českým průvodcem

Zeptat se nebo rezervovat Fantastická cesta za poznáním dosud nepříliš turistického Bhútánu. Uvidíte nádherná horská panoramata, život místních lidí, jedinečný festival barev, tradiční hudby a tance a ochutnáte místní kuchyni.

Délka zájezdu: 12dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Praha-Delhi

Odlet z Prahy s přestupem v Dubaji do Delhi, přílet v 09.25 ráno. Transfer na hotel, relax. Volný den, večer tradiční večeře v restauraci.

2. den: Delhi – Paro – Timphu (2320m n m)

Brzy ráno transfer na letiště a odlet do Paro. Uvítání na letišti a hodinový transfer do Timphu, ubytování v hotelu a oběd. Timphu je živé město ležící uprostřed hor, je sídlem Bhútánské královské rodiny a vlády, je zde také jediné golfové hřiště v Bhútánu.

Memorial Chorten – bílá Stupa se zlatým zvonem, když ji obejdete směre zleva, má přinášet štěstí, postavená r.1974.

Vyhlídka Kuenschholing – odsud budete mít krásný výhled na údolí Timphu a na sochu sedícího Buddhy – největší socha Buddhy v Bhútánu.

Mini zoo – zde můžete vidět mnoho zvířat včetně národního Bhútánského zvířete – Takin. Takin je velmi ohrožený druh kozy, která žije ve vysoké nadmořské výšce a živí se pouze trávou a bambusem.

Pevnost Tashichho Dzong – „pevnost slavného náboženství“ byla postavena r 1641 a rekonstruována do dnešní podoby v letech 1962-1969, je zde např. trůnní místnost, budova administrativy atd. večer v 5 se zde slavnostně stahuje státní vlajka, když máte štěstí, můžete zde zahlédnout i krále na procházce.

3. den: Timphu

Dopoledne Timphu festival. Odpoledne dojezd do výchozího bodu k výstupu ke klášteru Tango.

Klášter Tango - zde vás čeká výstup ke klášteru, cca 40min chůze. Slovo Tango znamená koňská hlava a je odvozen od božstva Tandin, které představuje hlava koně. Nyní je zde Buddhistická škola.

Cesta pokračuje na Obecnou poštu, kde si prohlédnete unikátní místní známky a filatelistické produkty.

Muzeum textilu – zde uvidíte vývoj textilní výroby v Bhútánu a také zachovalé místní umění – vyšívané oděvy atd.

Továrna na výrobu papíru – ruční výroba papíru má v Bhútánu tradici již od 8.století, a proto je zařazován do jeho národního dědictví a považován za jednu z národních identit. Tradiční papír je chován ve velké úctě jak v samotném Bhútánu, tak i v zahraničí.

Craft Bazaar – první bazar s rukodělnými výrobky v Bhútánu v bambusových chatkách, snaha o zachování a prezentaci umění odlehlých oblastí Bhútánu.

Zasazení stromu – každý návštěvník Bhútánu může podpořit přírodu zasazením svého stromu.

Večeře s kulturní šou – budete oblečeni do Bhútánského oděvu a ochutnáte typickou místní kuchyni s doprovodným kulturním představením.

4. den: Timphu – Punakha  (1350 m n m)

Po snídani vás čeká 3h jízda do Punakha.

Dochula – průsmyk Dochula je populární mezi turisty díky svému panoramatickému výhledu na Himálaj (360stupňů), samozřejmě záleží na aktuální viditelnosti.

Pevnost Punakha Dzong – postavena v roce 1637 mezi dvěma řekami, od druhého krále s loužila jako sídlo králů, nyní je zimním hlavním místem pro mnichy, v únoru se zde koná vestival, je to krásná ukázka bhútánské architektury.

Visutý most – nejdelší visutý  most v Bhútánu, cca 10min chůze od pevnosti se scénickým výhledem do okolí.

Punakha Nunnery – stále obývaný ženský klášter leží mezi borovicemi s výhledem na údolí Punakha.

Chrám plodnosti -  postavený Drukpa Kuenelyem v roce 1499, 30min chůze od silnice. Obdržíte zde požehnání od velkého dřevěného falusu.

5. den: Punakha – Gangtey (2800m n m )

Po snídani 2h jízda, cestou návštěva:

Vesnice Rinchengang – 20 minut chůze do kopce vás přivede k této vesnici známé svým kamenictvím, nabízí se odsud výhled na pevnost Wangdue a řeku, je to jedna z nejzaostalejších vesnic v regionu.

Klášter Gangtey – založený v 17tém století na malém kopci, je obklopen vesnicí, jejíž obyvatelé se o klášter starají. Na zimu se vesnice i s 10ti mnichy z kláštera stěhuje do jiného kláštera na jihu země.

Nocleh v Gangtey.

Gangtey nature trail – půldenní trek – jeden z nejkratších a nejkrásnějších treků v Bhútánu, který vede také ke klášteru Goemba, zelenou trávou, přes řeky a borovicovým hájem.

6. den: Gangtey – Trongsa (2200m n m)

Po brzké snídani půldenní trek a výstupy – návštěva informačního centra jeřábů, dále návštěva vesnice a školy a procházka po Gangtey Nature Trail. Odpoledne dojezd do Trongsa (4,5h jízdy). Nocleh v Trongsa.

7. den: Trongsa – Bumthang (2600m n m)

Po snídani cca v 9.00 návštěva:

Pevnost Trongsa Dzong – postavená v roce 1648, byla sídlem vlády centrálního a východního Bhútánu, první a druhý král Bhútánu zde sídlili. Je to masivní struktura s několika úrovněmi svažující se dolů po úbočí, na kterém je postavena.

Muzeum Trongsa – nad pevností je hlídková věž, ve které je muzeum, kde si mimo jiné můžete prohlédnout film o historii monarchie.

Textilní obchody -  na cestě do Bhumtangu budete projíždět údolím Chumey, cestu lemují obchodky s tou nejlepší ovčí vlnou.

Pivovar Červená panda a švýcarský sýr – malý pivovat a obchod se sýrem byly založeny švýcarským imigrantem Fritzem Maurerem, ten se sem přistěhoval v roce 1960 se svou nadací pro rozvoj bhůtánského zemědělství, oženil se zde a založil pivovar a sýrárnu, která také produkuje med-jediný v celém bhútánu. Pivovar nyní vede jeho syn.

Včelí farma – Bumthang je známý svou výrobou medu, produkuje se 2x ročně, můžete si  zde nakoupit místní produkty.

„Hořící jezero“ – pro bhútánce posvátné jezero, věří, že zde ve 12 století Pema Lingpa objevil náboženský poklad. Jezero navštěvují při zvláštních příležitostech a po jezeře obětují máslové lampy.

Klášter Kurjey – Kurjey znamená otisk těla. Traduje se, že v 8 století navštívil místo Guru Rimpočche a meditoval v jeskyni tak dlouho, že v ní prý zůstal otisk jeho těla, na tomto místě nyní stojí klášter.

Klášter Tamzig – „klášter dobré zprávy“ byl postaven v roce 1510 Tertonem Pema Lingpou, stále jsou viditelné jeho kresby na zdech a stále zde také mají železný plášť  vyrobený pro něj. Traduje se, že když si ho obléknete, smaže vám některé hříchy.

8. den: Festival v Bumthangu

Dnešek patří návštěvě kulturního festivalu Tangbi mani. Den začíná známým tancem masek a pokračuje kakofonií  barev, zvuků, exotických masek a oděvů. Pastva pro oko a čočku fotoaparátu. Nezapomenutelný zážitek. Nocleh v Bumthangu.

9. den: Bumthang – Paro

Po snídani před polednem transfer na letiště a 25minutoý let zpět do Paro.  Odpoledne návštěva Národního muzea a chrámu Kichu Lhakhnag ze 7 století. Zájemci si také  mohou vyzkoušet třílení z luku (bhútánský národní sport). Poté možnost procházky po Paro.

10. den: Paro

Brzy ráno po snídani výstup ke známému tygřímu hnízdu. Tygří hnízdo je neznámější bhútánská ikona, tyčí se do 800m na útesu. Přesto, že byl v roce 1998 záhadně zničen ohněm, byl zrestaurován do své původní krásy. Výstup trvá max hodinu ke kavárně a další hodinu ke klášteru. Většina cesty je krásným dubovým lesem. Od kavárny/čajovny je stoupání prudší a někde po schodech, vhodné i pro méně zdatné chodce, kdo ale trpí závratí může zůstat v čajovně. Dále navštívíte místní farmu a poznáte život místních lidí, můžete si s nimi něco uvařit nebo si dát lázeň s horkými kameny. Odpoledne procházka po Paro. Nocleh.

11. den: Paro – Delhi

Transfer na letiště a odlet do Delhi. Zde transfer do hotelu, volný den, v noci transfer na letiště a odlet do Prahy.

12. den: Praha

Přílet do Prahy.

 

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
12
Min. počet osob:
6
Cena za osobu od*
108 700 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
12
Min. počet osob:
4
Cena za osobu od*
110 900 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

varianta s česky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
12
Min. počet osob:
10
Cena za osobu od*
109 900 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

varianta s anglicky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
12
Min. počet osob:
8
Cena za osobu od*
105 800 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • letenku Praha – Dillí a zpět v.č tax
 • letenku Dillí – Paro a zpět vč. tax
 • ubytování se snídaní ve 3* hotelech
 • obědy a večeře v restauracích a hotelech během cesty (plná penze)
 • český průvodce (pro skupinu od 10 os.)
 • profesionální anglicky mluvící průvodce
 • veškerá doprava klimatizovanými vozy s řidičem
 • vstupné (muzea a památky)
 • 1 lahve vody denně Bhútánu
 • daně a místní taxy
 • cestovní pojištění včetně pojištění proti stornu zájezdu
 • víza do Indie a Bhútánu

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • osobní výdaje
 • spropitné
 • strava a program v Dillí

Bhútán

Úvod:

Bhútán nazývaný také „Země hřmícího draka“ je dodnes tajemné buddhistické království. Patří mezi vnitrozemské státy jižní Asie. Místní kultura upřednostňuje harmonii a rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Patří mezi nejtajemnější země a pro svoji jinakost se od zbytku světa záměrně izoluje. Velmi dobrých výsledků dosahuje v hodnotách „hrubého národního štěstí“.

Počasí: 

Na severu a ve střední části převládá chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu vlhké subtropické monzunové klima.
léto/zima: červen – srpen / listopad – březen, v létě místy teploty dosahují až 40 °C. Centrální část má teplá léta a chladné zimy, sever země je celoročně pokryt vrstvou sněhu.
období dešťů: duben – září/říjen

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější pro návštěvu je září, říjen a duben a květen, ale ani zima (např. listopad či únor) není špatná. Příliš se nedoporučuje léto. Mezi červnem a srpnem je největší výskyt monzunů.

Časový posun oproti ČR: 

+5 hodin v době zimního a +4 hodin v době letního času.

Očkování:

Doporučuje se proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.

Měna:

Bhutan ngultrum, aktualní kurz : 1BTN = 0.37 Kč (k 9.12.2015)

Upozornění:

Platební karty: v Bhútánu existují bankomaty, ale neakceptují evropské platební karty. Ty se dají použít pouze v hotelech nebo v turistických obchodech.
Elektřina: napětí je 230 V, kmitočet sítě 50 Hz
Voda: doporučuje se pít vodu z uzavřených lahvích
Mobilní telefony: čeští mobilní operátoři nemají roaming s místními operátory, pro volání je třeba si koupit místní SIM kartu.

Zajímavosti:

Bhútán jako jediná země na světě prosazuje lámaistický buddhismus. Ostatní buddhisté, kteří nejsou obyvateli Bhútánu musí pro vstup do lámaistických klášterů dostat zvláštní povolení. Cizincům je vstup do praktikujících buddhistických klášterů zakázán.

Vízová povinnost:

Pro vstup do Bhútánu je nutné mít povolení, které je možné obdržet pouze přes místní CK za poplatek min 250 USD/den. Platí se tím celkové služby CK,  ubytování, průvodce, po celou dobu pobytu. Individuálním cestovatelům není vstup do země umožněn. Naše CK je specialistou na Bhútán a rádi vám vyřídíme vízum-tedy i celý pobyt.

Důležité kontakty:

Bhútán nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR.
Nejbližší diplomatické zastoupení je v Ženevě:
17-19 Chemin du champ d´Anier, Geneva
Tel.: (+41/22) 799 08 90
Fax: (+41/22) 799 08 99

Říkají o nás

„Rádi bychom Vám poděkovali za vzorné zajištění cesty na Jamajku a Galapágy. Zkrátka, vše proběhlo přesně jak bylo naplánováno. Žádná chybička se nevloudila, i když těch nejrůznějších dopravních prostředků a četnosti přestupů bylo skutečně dost. Všude vždy na nás někdo čekal, improvizovat jsme nem...“ (více)
„Rádi bychom Vám poděkovali za vzorné zajištění cesty na Jamajku a Galapágy. Zkrátka, vše proběhlo přesně jak bylo naplánováno. Žádná chybička se nevloudila, i když těch nejrůznějších dopravních prostředků a četnosti přestupů bylo skutečně dost. Všude vždy na nás někdo čekal, improvizovat jsme nemuseli. Služby vašeho ekvádorského partnera byly jedny z nejlepších na světě - a to už jsme ledacos procestovali. I jim patří poděkování. Kombinace tak různých míst jako Jamajka a Ekvádor se osvědčila, nevidět a nezažít, byl by člověk ochuzen. Jamajka oblast Negril - jiný svět, vymykající se běžnému evropskému chápání Galapágy - jiná planeta Jamajka - výlet na vodopády a k delfínům na Ocho Rios“
– J.Parkan, K.Hora
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.