Bhútán – Země hřmícího draka

Zeptat se nebo rezervovat Pojeďte s námi objevit tuto nádhernou, turistům dlouho nepřístupnou zemi, kde se tradice nedrží jen kvůli bleskům z fotoaparátů! Navíc s námi navštívíte místní festival, který je opravdu neuvěřitelným zážitkem.

Do klášterů je potřeba mít zakrytá ramena, kolena a jakékoliv boty s ponožkami.

Phobjika Valley Phobjika Valley Přelet nad Himalájemi Výhled od hotelu Phobjika Valley Slavný klášter Tygří hnízdo Klášter Tygří hnízdo Punakha Pevnost v Thimpu Pevnost v Paru Místní chlapeček v tradičním oděvu Výhled z hotelu v Phobjikha valley Pevnost Festival Chery Monastery Největší stupa v Thimpu

Délka zájezdu: 16dní

Termíny a ceny naleznete zde.

1. den: Odlet z Prahy

2. den: Přílet do Káthmandú

Po příletu uvítání na letišti místním zástupcem CK, transfer do hotelu privátním klimatizovaným vozem, check-in.

3. den: Káthmandú Durbar Square, Swoyambhunath Stupa (obojí UNESCO), Patan Durbar Square

Náměstí Durbar Square v Káthmandú (UNESCO World Heritage Site) Staré chrámy a paláce obklopující toto náměstí symbolizují náboženský i kulturní život zdějších obyvatel. Právě zde byli korunováni a oslavováni nepálští králové.

Swoyambhunath Stupa (UNESCO World Heritage Site) Stupa je buddhistická stavba, jeden z hlavních symbolů buddhismu a ústřední bod chrámů a klášterů. Tato stupa je považována za jednu z nejhezčích na světě, byla postavena před 2000 lety na kopci tyčícím se 77m nad Káthmándským údolím, na které je z tohoto místa úžasný výhled.

Náměstí Patan Durbar Square je centrem tradičních umělců a sochařů. Chrám Krishna Mandir byl postaven k oslavě inkarnace Višnu. Na zdech chrámu je vytesán jeden z nejhezčích příkladů kamenné architektury, scéna z bájné bitvy Mahabharáty.

4. den: Chrám Pashupatinath, Boudhanath Stupa

Chrám Pashupatinath je jednou z nejposvátnějších hinduistických svatyní na světě. Bohatě zdobená pagoda ukrývá svatý falický symbol boha Šivy. Na břehu řeky Bagmati je možné vidět věřící oddávající se náboženským rituálům. Pokud budeme mít štěstí, uvidíme i kremaci mrtvých.

Bouddhanath (zvaný malý Tibet) patří mezi největší stupy v Jihovýchodní Asii (36 m vysoká) a stal se střediskem tibetského budhismu v Nepálu. Nachází se na historické obchodní stezce do Tibetu a tibetští obchodníci se zde po staletí modlili a odpočívali. V padesátých letech se mnoho uprchlíků z Tibetu rozhodlo žít v blízkosti této stupy. Postavili mnohé gompy a tzv. malý nepálský Tibet byl na světě.

Bhaktapur znamená v nepálštině "město ctitelů" a byl založen 889 př. n. l. králem Anand Dev. Náměstí Durbar je centrem celého města a odráží blahobyt země za vlády dynastie Malla. Na náměstí mimo jiné uvidíme palác s 55 okny, který byl domovem mnoha nepálských králů.

5. den: Kathmandu – Paro – Thimphu

Nadomořská výška: 2320m (1 hod. 30 min. jízdy).

Po brzké snídani odjezd na letiště a odlet bhútánskými královskými aerolinkami do Para. Přílet na letiště Paro, setkání s místním zástupcem CK, přejezd do hlavního města Bhútánu, Thimphu.

Navštívíme Tashichho Dzong, v překladu "pevnost nádherné víry", postavená v roce 1641 Zhabdrung Ngawang Namgyel. Nalezneme zde sekretariát, trůn, kancelář krále a také mnišský řád.

Večer možnost navštívit zdejší diskotéku se živou hudbou a představením současných i tradičních tanců. Pro zájemce je zde možnost vyzkoušet si karaoke. Nocleh v Thimphu.

6. den: Thimphu

Ráno návštěva "víkendového" trhu, který se koná každý pátek, sobotu a neděli a na kterém se schází davy lidí oblečených v pestrobarevných šatech, aby obchodovali, smlouvali, či si jen spolu popovídali.

Zorig Chosum Institute - institut 13 řemesel a umění, jehož hlavním cílem je nejen chránit a propagovat tradiční umění a řemesla, ale také vytvářet pracovní příležitosti pro sociálně slabé či diskriminované skupiny ve společnosti.

Továrna na výrobu papíru – ruční výroba papíru má v Bhútánu tradici již od 8.století, a proto je zařazován do jeho národního dědictví a považován za jednu z národních identit. Tradiční papír je chován ve velké úctě jak v samotném Bhútánu, tak i v zahraničí.

Mini zoo – zde můžete vidět mnoho zvířat včetně národního Bhútánského zvířete – Takin. Takin je velmi ohrožený druh kozy, která žije ve vysoké nadmořské výšce a živí se pouze trávou a bambusem.

Vyhlídka Sangaygang- nabízí dechberoucí pohled na Thimphu a je také výchozím místem pro návštěvu vrcholku Kuenselcholing, kde se staví největší socha Buddhy na světě.

Nocleh v Thimphu.

7. den: Thimphu – Trongsa

Nadmořská výška: 2200m (6 hod. jízdy)

Ráno návštěva Memorial Chorten – postaven v roce 1974 jako památník 3. krále země – Jigme Dorji Wangchuck, který je považován za "otce" moderního Bhútánu.

Cesta do Trongsa přes průsmyk zvaný Dochula (3140m), odkud je krásný výhled na Himaláj. Krásu tohoto místa dokresluje Druk Wangyal Chortens – postavený nejstarší královnou Ashi Dorji Wangmo Wangchuck. Nocleh v Trongsa.

8. den: Trongsa – Punakha/Wangdue

Nadmořská výška: 1350m (5 hod. 30 min. jízdy)

Ráno návštěva Trongsa Dzong – postaveno v roce 1644 Chhogyel Mingyur Tempa, který byl poslán, aby sjednotil výhodní Bhútán a dostal ho do područí Desi. První i druhý král vládli zemi právě z tohoto Dzong. Návštěva muzea Trongsa.

Cesta do údolí Punakha – 5,5 hod. jízdy. Nocleh v Punakha/Wangdue.

9. den: Punakha – Thimphu

Ráno výstup do kláštěra Kham Sum Yule Lhakhang, postaveného královnou Tshering Pem Wangchuck za vlády současného krále Jigme Khesar Namgyal Wangchuck. Stavba trvala 8 let. Cesta do kláštera trvá cca. 45 min.

Později návštěva pevnosti Punakha Dzong, postavené v roce 1637, která se rozprostírá mezi řekami Mochu (ženská řeka) a Pochu (mužská řeka). Do doby druhého krále sloužila jako sídlo krále.

Cesta do Chimi Lhakhang, chrámu plodnosti, postaveného v roce 1499. Cesta trvá kolem 30 min.

Cesta do Thimphu (cca. 3 hod. jízdy), zde nocleh.

10. den: Thimphu

Ráno návštěva známého thimpského festivalu. Celý den začne tancem v maskách. V zemi "burácejících draků" jsou festivaly velmi bohatým a veselým vyjádřením samotné buddhistické kultury. Tyto festivaly jsou pořádány jako vyjádření úcty svatému guru Rinpoche, který v 8. stol představil a hlásal buddhismus v Bhútánu. Proto jsou festivaly nejlepší příležitostí jak poznat barvitost zdejší kultury a náboženství. Tsechus se konají v "příznivých" dnech a měsících bhútánského kalendáře a trvají až 4 dny, během kterých se konají rituály a taneční představení v maskách. Později procházka městem.

11. den: Thimphu – Paro

Nadmořská výška:2280m (1 hod. 30 min. jízdy)

Ráno cesta do kláštera Cheri a Tango, které zahrnují rezervaci zvířat Dodina a Jigme Dorji. Cesta trvá okolo 1 hod. Tento klášter postavil Zhabdrung Ngawang Namgyal v roce 1620 a založil zde první mnišský řád. Později cesta do údolí Paro a návštěva Ta Dzong – věž, která během 17. stol strážila region proti tibetské invazi. V roce 1968 se z ní stalo národní muzeum.

Klášter Kichu Lhakhang – jeden z nejstarších a nejsvatějších chrámů v Bhútánu. Nocleh v Paro.

12. den: Paro

Návštěva kláštara Taktshang (v překladu "tygří doupě"). Tento klášter je největší bhútánskou kulturní ikonou 800m nad srázem útesu. Ačkoli v roce 1988 tragicky vyhořel, byl nádherně rekonstruován a opět se může pyšnit svojí krásou. Podle pověsti na místo dnešního kláštěra přiletěl na zádech tygra největší mistr tantry Guru Rimopche/ Padmasambhava (2. Buddha). Cesta trvá okolo 3hod.

Návštěva farmy, kde budete mít příležitost ochutnat zdejší kuchyni a vyzkoušet si koupel "s horkými kameny".

Poté procházka okolím.

Nocleh v Paro.

13. den: Paro

Cesta do Chele La (3750m), nejvýše položeného průsmyku průjezdného autem v zemi. Trek kolem louky do Kung Karpo La (4100m). Pokud počasí dovolí, budete mít možnost vidět během cesty po hřebenu, který dělí Paro a údolí Haa, nádherně zasněžené vrcholky hor. Poté vás čeká krátký sestup do ženského kláštera Kila Gompa, kde žijí jeptišky (anims) v izolaci a celé dny tráví rozjímáním. Klášter je obklopen mnoha meditačními domečky, mnoha schovanými jeskyněmi a také lesem, kterému dominuje vysoká jedle. Cesta zpět do údolí Haa a návrat do Paro. Nocleh v Paro.

14. den: Paro – Káthmandú

Brzy ráno snídaně, odjezd z hotelu na letiště, kde vám asistent pomůže s vyřízením formalit k odbavení na váš let. Přílet do Káthmandú, transfer do hotelu a volno k nákupům, které jsou v Káthmandú opravdu nezapomenutelným zážitkem.

15. den: Káthmandú – Dilí

Transfer z hotelu na letiště, odlet do Dilí. Nocleh v Dilí.

16. den: Dilí – Praha

Nevyhovuje vám tento program?
Rádi vám ušijeme zájezd na míru.

Zadat požadavky na vlastní program

varianta s česky mluvícím průvodcem

Termín
flexibilní
Počet dní
16
Min. počet osob:
8
Cena za osobu od*
123 300 Kč
Rezervovat

*cena se odvíjí od aktuálních cen na konkrétní termín

Cena zájezdu zahrnuje:

 • letenku Praha – Káthmandú a zpět v.č tax
 • letenku Káthmandú – Paro a zpět vč. tax
 • ubytování se snídaní ve 3–4* hotelech
 • v Bhútánu obědy a večeře v restauracích a hotelech během cesty (plná penze)
 • český průvodce (pro skupinu od 10 os.)
 • profesionální anglicky mluvící průvodce
 • veškerá doprava klimatizovanými vozy s řidičem
 • vstupné (muzea a památky)
 • minerální voda v Bhútánu
 • daně a místní taxy

Cena zájezdu nezahrnuje:

 • víza do Nepálu - na letišti za 40 USD
 • obědy a večeře v Nepálu
 • osobní výdaje
 • cestovní pojištění

Bhútán

Úvod:

Bhútán nazývaný také „Země hřmícího draka“ je dodnes tajemné buddhistické království. Patří mezi vnitrozemské státy jižní Asie. Místní kultura upřednostňuje harmonii a rovnováhu mezi člověkem a přírodou. Patří mezi nejtajemnější země a pro svoji jinakost se od zbytku světa záměrně izoluje. Velmi dobrých výsledků dosahuje v hodnotách „hrubého národního štěstí“.

Počasí: 

Na severu a ve střední části převládá chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu vlhké subtropické monzunové klima.
léto/zima: červen – srpen / listopad – březen, v létě místy teploty dosahují až 40 °C. Centrální část má teplá léta a chladné zimy, sever země je celoročně pokryt vrstvou sněhu.
období dešťů: duben – září/říjen

Kdy nejlépe jet:

Nejvhodnější pro návštěvu je září, říjen a duben a květen, ale ani zima (např. listopad či únor) není špatná. Příliš se nedoporučuje léto. Mezi červnem a srpnem je největší výskyt monzunů.

Časový posun oproti ČR: 

+5 hodin v době zimního a +4 hodin v době letního času.

Očkování:

Doporučuje se proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.

Měna:

Bhutan ngultrum, aktualní kurz : 1BTN = 0.37 Kč (k 9.12.2015)

Upozornění:

Platební karty: v Bhútánu existují bankomaty, ale neakceptují evropské platební karty. Ty se dají použít pouze v hotelech nebo v turistických obchodech.
Elektřina: napětí je 230 V, kmitočet sítě 50 Hz
Voda: doporučuje se pít vodu z uzavřených lahvích
Mobilní telefony: čeští mobilní operátoři nemají roaming s místními operátory, pro volání je třeba si koupit místní SIM kartu.

Zajímavosti:

Bhútán jako jediná země na světě prosazuje lámaistický buddhismus. Ostatní buddhisté, kteří nejsou obyvateli Bhútánu musí pro vstup do lámaistických klášterů dostat zvláštní povolení. Cizincům je vstup do praktikujících buddhistických klášterů zakázán.

Vízová povinnost:

Pro vstup do Bhútánu je nutné mít povolení, které je možné obdržet pouze přes místní CK za poplatek min 250 USD/den. Platí se tím celkové služby CK,  ubytování, průvodce, po celou dobu pobytu. Individuálním cestovatelům není vstup do země umožněn. Naše CK je specialistou na Bhútán a rádi vám vyřídíme vízum-tedy i celý pobyt.

Důležité kontakty:

Bhútán nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR.
Nejbližší diplomatické zastoupení je v Ženevě:
17-19 Chemin du champ d´Anier, Geneva
Tel.: (+41/22) 799 08 90
Fax: (+41/22) 799 08 99

Nepál

Úvod: 

Nepál, oficiálně Federativní demokratická republika Nepál, leží ve vnitrozemí Asie, rozkládá se ve středu Himálaje a sousedí s Čínou a Indií. Povrch Nepálu je rozmanitý. Na jeho území najdeme vlhké nížiny řeky Gangy a zároveň vrcholky osmitisícovek. Nepál je rájem milovníků hor, nalezneme zde i nejvyšší horu světa – Mount Everest. Mount Everest se tyčí v Mahálangurském Himálaji v nepálském regionu Khumbu na hranici s Čínou (s Tibetskou autonomní oblastí). Na nepálské straně je součástí národního parku Sagarmatha, který je součástí světového dědictví UNESCO. Úředním jazykem je nepálština a převažujícím náboženstvím hinduismus.

Počasí: 

V Nepálu převažuje monzunové počasí, ale hodně záleží na konkrétní oblasti. Velký vliv mají také nadmořské výšky – obecně se vzrůstající nadmořskou výškou se teploty snižují.

Léto: V období od března do dubna a od října do listopadu jsou dny povětšinou teplé, teploty dosahují 24-28°C.
Období dešťů: V období od května do září je největší úhrnnost srážek, prší téměř každý den.

Kdy nejlépe jet: 

Nejvhodnějšími měsíci pro vysokohorskou turistiku jsou říjen a listopad. Poznávacím cestám přeje březen, duben a říjen. Monzunové deště padají od června do září. V prosinci a lednu může být v Nepálu dost zima, naopak v květnu až červnu příliš velké horko.

Časový posun oproti ČR: 

+ 4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času.

Očkování: 

Při cestování do Nepálu není žádné povinné očkování, pouze doporučené např. virová hepatitida A,B, břišní tyfus, tetanus. 

Měna: 

Nepálská rupie (NPR)
Kurz 1CZK = 4,19NPR  (k 19.12.2015)

Upozornění:

Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička.
Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu není vhodné.

Zajímavosti:

Freak Street v Káthmandú (její skutečné jméno – Jochne) je takovou zajímavou perličkou. Je to nejznámější ulice z období hnutí hippies. Dříve byla ulice slavná pro své levné hotely, rušné restaurace, hašišové obchůdky a potulující se podivíny. Nyní je spíše turistickou atrakcí.

V Nepálu se dá velmi výhodně nakoupit turistické vybavení od nejrůznějších světových značek, jak originály, tak padělky. Člověk také musí umět dobře smlouvat – říká se, že reálná cena se pohybuje někde na 1/3 první požadované ceny!

Vízová povinnost:

Držitelé pasů ČR potřebují pro vstup do Nepálu víza. Naše CK vám s vyřízením víz ráda pomůže.

Důležité kontakty:

Konzulát Nepálského království v ČR
Heydukova 1589/6, Praha 8 180 00
tel: 266 312 945, fax: 272 705 710
e-mail: shrestha@quick.cz
titulář: Pan Rajendra Bahadur SHRESTHA
Provozní hodiny úřadu: 16.00 – 18.00 (Po, St, Pá)

Velvyslanectví Nepálského království v Německu (nejbližší nepálská ambasáda s působností pro ČR)
Guerickestrasse 27, Berlin 10587
tel: 004930-3435 9920, fax: 004930-3435 9906
web: http://www.nepalembassy-germany.de/
provozní hodiny úřadu: 09.00 – 13.00, 14.00 – 16.00 (Po-Pá)

Honorární konzulát České republiky v Nepálu
3/487, Jawalakhel; G.P.O. Box 3664
tel.: +977-1-552 4741, 552 1730
e-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz
po-pá 14.00-17.00 hod.

Říkají o nás

„S CK JEDU jsme byli v roce 2011 v Austrálii a Číně a letos se s ní chystáme do Japonska a USA. Se službami firmy JEDU.cz a poskytovanými službami jsme byli zatím vždy spokojeni. Konzultujeme s JEDU.cz pravidelně program námi připravované cesty a její zajištění, zejména při cestách do vzdálenějšíc...“ (více)
„S CK JEDU jsme byli v roce 2011 v Austrálii a Číně a letos se s ní chystáme do Japonska a USA. Se službami firmy JEDU.cz a poskytovanými službami jsme byli zatím vždy spokojeni. Konzultujeme s JEDU.cz pravidelně program námi připravované cesty a její zajištění, zejména při cestách do vzdálenějších destinací. Plánování cesty probíhá vždy formou oboustranného dialogu a výměny informací. Doporučení JEDU.cz nám pomohlo vypracovat optimální itinerář připravované cesty a zajistit kvalitní služby, počínaje vyřízením víz, letenek, ubytování a konče zajištěním tlumočnických služeb.“
– RNDr. Petr Šimek, CSc.
Biologické centrum AV ČR, v.v.i., České Budějovice
Zobrazit všechna doporučení...
Pronajmout si auto
Zakoupit vízum
Zakoupit letenku

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.