Destinace

Destinace: Švýcarsko

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod

Švýcarsko je malým horským státem s velmi rozmanitou přírodní i kulturní nabídkou. Známé je především svými finačnímu ústavy, vynikajícím sýrem a čokoládou, hodinářským průmyslem, překrásnou krajinou a skvělým dopravním systémem.

Ač se zde promítá kultura sousedních států (Německo, Francie, Itálie, Rakousko a Lichtenštejnsko), má tato země kulturu osobitou, založenou na národní hrdosti pojící se k typickým švýcarským vlastnostem, kterými jsou přesnost, pracovitost, vysoká efektivita či skromnost. Najdete tu velká města, ale i klidné horské vesničky v tradičním stylu. Švýcarsko pro mnohé znamená luxus a bohatství, ale jeho opravdová krása tkví v nedotčené přírodě, kterou země opatruje jako svůj národní klenot.

Rozloha:                                 41 285 km²

Obyvatelstvo:                        8,57 milionů obyvatel (k roku 2019)

Hlavní město:                        Bern

Jazyk:                                      němčina, francouzština, italština, rétorománština

Měna:                                     1Švýcarský frank (CHF) = 100 centimů

Počasí:

Co se týká podnebí, tak Švýcarsko je na tom podobně jako Česká republika – podnebí je zde mírné a stejně jako u nás je nejtepleji v období letních prázdnin, nejchladněji naopak v lednu a v únoru. Oproti počasí u nás zde ale nejsou tak časté velké výkyvy teplot. Srážky se tu objevují během celého roku, nejčastěji ale během letních měsíců. Obecně je počasí ve Švýcarskuhodně závislé na nadmořské výšce a tak se v různých oblastech této země klimatické podmínky výrazně liší.

Kdy nejlépe jet:

Milovníci tepla, koupání v jezerech a horských treků by měli vyrazit ideálně v červenci – září. Dříve bychom horské oblasti nedoporučovali, protože se tam sníh může držet až do konce května a mnohdy až do června. Také většina průsmyků (alpských vysokohorských silnic) se otevírá až na přelomu května a června.

Pro nadšence do zimních sportů je jako dělaný prosinec – březen, kdy je většina horských středisek permanentně otevřena.  Může Vás zaujmout i možnost letního lyžování, jelikož například v Saas Fee nebo v Zermattu lze na ledovci lyžovat celoročně. Počasí může přát horským aktivitám i ve zbytku roku, je to mnohdy jen o štěstí.

Časový posun oproti ČR:

Ve Švýcarsku platí středoevropský čas, tedy stejný jako v ČR

Mezinárodní telefonní předvolba:

 0041 nebo +41

Důležitá telefonní čísla:

Policie 117
Hasiči 118
Záchranná služba 144
Asistenční služba pro motoristy 140
Průjezdnost a stav silnic a průsmyků 163
Lavinový servis 187

Vízová povinnost:

Občané ČR mohou vstupovat do Švýcarska s platným cestovním pasem, popřípadě s platným občanským průkazem. Země ale není součástí EU, proto doporučujeme cestovní pas!

Elektřina:

Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).

Telefon:

Než se vydáte na cestu, zkontrolujte, zda máte zabezpečen roaming v zahraničí, případně jej zařiďte u svého mobilního operátora. Zástrčky všech nabíječek jsou kompatibilní se zásuvkami ve Švýcarsku.

Ve Švýcarsku

Mobilní operátor Swisscom pokrývá více než 99 % obydlené části Švýcarska a nabízí nejkvalitnější spojení. Švýcarskou síť si váš mobilní telefon na místě vyhledá automaticky. Na displeji vašeho přístroje se objeví např. GSM SWISS.

Pokud budete chtít být ve Švýcarsku on-line pomocí mobilního datového připojení, doporučujeme zakoupit předplacenou SIM kartu u operátora Sunrise za 19,90 CHF s tarifem Sunrise Prepaid Unlimited. U tohoto tarifu získáte SIM kartu s kreditem 20,- CHF, neomezené volání, 4G on-line připojení a SMS po Švýcarsku zdarma na 24 hodin – dalších 24 hodin stejných neomezených služeb je za jednorázový poplatek 2,50 CHF, který se vám odečte z kreditu. K zakoupení SIM karty budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas.

Internet:

Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.

Očkování:

Žádné očkování do Švýcarska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.

Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku (Bern):

Botschaft der Tschechischen Republik
P.O.Box 537
3006 Bern 
Schweiz

Telefon: +41/ (0 ) 31 350 40 70; nouzová linka: +41/(0) 79 641 33 00

E-mail: bern@embassy.mzv.cz; consulate_bern@embassy.mzv.cz

Strava:

Švýcarská kuchyně je kvalitní, vydatná a rozmanitá mj. proto, že německy, francouzsky a italsky mluvící oblasti se inspirovaly pokrmy sousedních zemí, které jsou s danými kantony spjaty jazykem. Základem zdejší kuchyně jsou sýry z kravského mléka, mléko, smetana, ryby, brambory, zelenina a ovoce.

Maso se připravuje nejčastěji na rožni, nejtypičtější je hovězí. Ryby (zejména pstruh a okoun) jsou velmi rozšířené u sladkovodních jezer. Na podzim je častou položkou na jídelníčku zvěřina. Vyrábí se zde i mnoho druhů uzenin, klobásy odkazují k německé kuchyni.

Vyzkoušejte typická jídla mezi které se řadí: Fondue, Raclette, Rösti, Cervelat (klobása), jedlé kaštany, švýcarská čokoláda a z pití určitě místní ovocné destiláty či absint.

Zajímavosti:

  • Nejnižším bodem Švýcarska je Ascona (196 m n.m.). Panuje zde středomořské klima, což umožňuje růst různým druhům palem
  • Ve Švýcarsku můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tam okolo 1500. Ještě více než jezer je v zemi ledovců – okolo 1800 (největším z nich je Aletshgletscher o délce 25 km)
  • Müsli bylo vymyšleno švýcarským lékařem Bircherem Bennerem, který se pokoušel podpořit zdravou výživu. Jeho recept obsahuje ovesné vločky, jogurt, mléko, lískové a vlašské ořechy, nastrouhaná jablka a sezónní ovoce.
  • První hodinky přivezl do Švýcarska obchodník z Londýna v roce 1679. Jelikož se ale brzy pokazily, začali se lidé pokoušet o výrobu vlastních.

Říkají o nás

„Služby vaší kanceláře jsem již třikrát použil k zapůjčení automobilu v zahraničí a vždy k mé plné spokojenosti, takže o pronájem ani o druh pojištění jsem se nemusel starat a měl jsem jistotu, že vše dobře dopadne. Ještě jednou děkuji za poskytnutou službu a pokud vbudoucnu budu mít zájem o zapůj...“ (více)
„Služby vaší kanceláře jsem již třikrát použil k zapůjčení automobilu v zahraničí a vždy k mé plné spokojenosti, takže o pronájem ani o druh pojištění jsem se nemusel starat a měl jsem jistotu, že vše dobře dopadne. Ještě jednou děkuji za poskytnutou službu a pokud vbudoucnu budu mít zájem o zapůjčení auta v zahraničí, opět se na vaši kancelář obrátím.“
– Jiří Nejedlý
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.