Destinace

Destinace: Guatemala

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Zřejmě nejkrásnější a jistě nejzajímavější země Střední Ameriky, obdařená nesmírným přírodním, kulturním i historickým bohatstvím, ohraničená na západě Tichým a na východě Atlantickým oceánem. Zvlněná pásma hor jsou tu pokryta sytě zelenými pralesy, protkanými množstvím divokých řek, tajemných jezer a lagun, vodopádů a nad tím vším majestátně ční mohutné kužely sopek, z nichž ty činné neustále chrlí ze svých jícnů proudy žhavé lávy a poskytují tak odvážným cestovatelům nezapomenutelná denní, ale hlavně pak noční představení. Tajemné řeky často mizí v nekonečných labyrintech krasových jeskynních systémů, ozdobených krápníky všech barev a velikostí, jejichž dómy dosahují mnohdy opravdu impozantních rozměrů. V pralesech lze najít nejzachovalejší pozůstatky mayské civilizace – rozsáhlé systémy vysokých Mayských pyramid a královských paláců. Tyto pyramidy by vypadaly monumentálně kdekoliv na světě, ale v panenské džungli, plné pestrých papoušků, opic, tukanů a další tropické fauny, působí téměř nadpozemsky. Více než polovina veškerého obyvatelstva Guatemaly jsou domorodci Indigenos a Indiani, takže jejich kultura je zde viditelnější než kdekoliv jinde a množství barev, se kterými dokáží zručně pracovat, vám učaruje. Guatemala je jednou z nejpestřejších a nejbarevnějších zemí.

Počasí:

Podnebí má Guatemala tropické. Teplota vzduchu se mění v závislosti na nadmořské výšce. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 25°C do výšky 600 m.n.m., 20°C do 1 800 m.n.m a výše nad 3200 m.n.m. i pod 10°C. Svahy vystavené působení atlantských pasátových větrů mají roční úhrny srážek vyšší než 5000 mm. Při pobřeží Tichého oceánu jsou srážky nižší, mezi 500-1200 mm. Guatemala leží v subtropickém pásmu, takže z pohledu Evropy je zde vždy teplo. Počasí pak bude nejvíce záležet na nadmořské výšce. V nížinách, zejména v Peténu, vlhkost může být značně vyčerpávající. Nejvyšší vlhkost je v deštové sezóně od května do listopadu. Nejtěžší lijáky bývají v září a říjnu. Pokud chcete cestovat severně od Tikalu, jeďte až na konci ledna. Za nejlepší dobu pro cestování je považováno období od listopadu do Vánoc.

léto: od prosince do února
zima: 
červen až srpen
období dešťů: květen -říjen, nejvíce září a říjen
období sucha: zimní období 

Kdy nejlépe jet:

Obecně od listopadu do dubna.

Časový posun oproti ČR:

- 7 hodin v době zimního času, - 8 hodiny v době letního.

Očkování:

Povinná  nejsou žádná očkování.

Doporučená očkování: žloutenka A + B, tetanus, břišní tyfus

Měna: 

guatemalský quetzal (GTQ), aktuální kurz: 1 GTQ = 2,93 CZK (kurz ke dni 13. 12. 2018), běžně lze platit americkým dolarem (USD), aktuální kurz 1 USD = 22,71 (kurz ČNB ke dni 13. 12. 2018)

Upozornění:

Guatemala je problematická země z hlediska fotografování. Vždy je nutné předem fotografovanou osobu nebo majitele fotografovaného objektu požádat o svolení. Může se stát, že fotografovaný člověk bude chtít za své vyfocení i zaplatit. Bezpečnostní situace v hlavním městě a významných turistických lokalitách je relativně dobrá. V ostatních oblastech, zejména v pohraniční s Mexikem, jsou vyšší rizika přepadení. Návštěvu těchto oblastí nelze doporučit. Doporučujeme cestovat pouze ve dne a vyhýbat se osamělým místům.

Zajímavosti:

Guatemala je společně s Mexikem považována za pravlast čokolády. Pěstování kakaových bobů má v zemi tisíciletou tradici a již staří Mayové čokoládu považovali za jídlo bohů. Čokoládu si můžete koupit v pevném stavu i jako nápoj. Oblíbeným nápojem je ostatně i káva. Káva výjimečné kvality se pěstuje ve výše položených oblastech a šálek dobré kávy si můžete vychutnat v každé vesnici.

Vízová povinnost:

Občané ČR nepotřebují pro turistické cesty do Guatemaly víza při pobytu max do 90 dnů.

Důležité kontakty:

Honorární konzulát Guatemala
Avenida de las Americas 20–12, Zona 13, Ciudad de Guatemala
úřední hodiny pondělí–pátek 09:00–14:00
Tel: +502/2332-5989, 5951, 5720, 5820
e-mail: guzmanjl@mac.com karlacosillo@gmail.com

 

Velvyslanectví ČR v Mexiku (Embajada de la República Checa)
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, 11590 Cuidad de México
Tel.: +52 55 55312544, 55312777
email: mexico@embassy.mzv.cz

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 08.00 - 16.30

 

 

Říkají o nás

„Na konci srpna 2014 jsme měli od cestovní kanceláře JEDU.cz zajištěn okruh Historickým Jihem USA. Cestování jsme si užili, bylo tam velice pěkně. Během celého pobytu jsme neměli žádné problémy. Auto jsme si mohli vybrat přímo na parkovišti v rámci kategorie, kterou jsme měli zaplacenou. Protože j...“ (více)
„Na konci srpna 2014 jsme měli od cestovní kanceláře JEDU.cz zajištěn okruh Historickým Jihem USA. Cestování jsme si užili, bylo tam velice pěkně. Během celého pobytu jsme neměli žádné problémy. Auto jsme si mohli vybrat přímo na parkovišti v rámci kategorie, kterou jsme měli zaplacenou. Protože jsem měl navigaci, neměli jsme žádný problém s orientací. Bez navigace však cestování nedoporučuji. Ubytování bylo v pořádku, většinou všude byla snídaně a vždy po předložení voucheru nás ihned ubytovali. Dokonce v New Orleansu už dopoledne po příjezdu do města. Itinerář byl postaven reálně, prakticky jsme navštívili skoro všechna doporučovaná místa. Pro příští zájemce bych doporučil navštívit v N.O. muzeum 2. světové války, je to něco, co se málokde na světě vidí a mají to udělané perfektně, včetně obrovské 4D projekce. Na stránkách N.O. to uvádějí jako TOP atrakci. Celkově hodnotím cestu velice pozitivně. P.S. Za celou dobu jsme tam nenarazili ani na jednoho Čecha nebo Slováka“
– J. Bobák
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.