Destinace: Španělsko
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.
Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem. Poloostrov se od pobřežních nížin pomalu zvedá až k vrcholkům jako Pico de Aneto nebo Mulhacén. Nejvyšší hora Španělska je Pico de Teide, která se však nachází na Kanárských ostrovech na ostrově Tenerife, tedy mimo pevninu.
Díky rozmanité historii státu zde najdeme vysoký počet různorodých památek jako například akvadukty, amfiteátry z doby římského osídlení a zároveň pozlacené mešity bohatě pokryté ornamenty z dob, kdy poloostrov obývali Maurové.
Rozloha: 505 990 km²
Obyvatelstvo: 46, 94 milionů obyvatel (k roku 2019)
Hlavní město: Madrid
Jazyk: španělština
Měna: 1EURO (EUR) = 100 centů
Počasí:
Průměrné letní teploty se pohybují mezi 23 - 30°C, v zimě kolem 10 - 13°C. Místy se vyskytují silné větry, ve vysokých horách se vyskytují i mrazy. Podnebí na Kanárských ostrovech je subtropické, a příjemné teploty zde panují po celý rok.
léto: červen-září
zima: prosinec-únor
období dešťů/sucha: Severní Meseta a pánev řeky Ebro mají dvě období dešťů, jedno na jaře a druhé na podzim. V severní části země táhnoucí se od Pyrenejí k severozápadní části je nejdeštivějším obdobím podzim a nejsušším měsícem je červenec. Na jihu v oblasti Andalusie jsou srážky často nedostatečné a nepravidelné, nejčastěji se vyskytují na konci podzimu a v zimě.
Kdy nejlépe jet:
Ideální měsíce pro návštěvu jsou květen, červen nebo září v případě pobytových zájezdů. V těchto měsících se můžete spolehnout na dobré počasí a zároveň se vyhnete extrémním horkům a tlačenicím turistů. Na Kanárské ostrovy lze vyrazit celoročně. Velká města jako Madrid, Barcelona, Valencie a další můžete navštívit celoročně například formou prodlouženého poznávacího víkendu.
Časový posun oproti ČR:
Na pevnině a na Baleárských ostrovech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně.
Mezinárodní telefonní předvolba:
0034 nebo +34
Důležitá telefonní čísla:
Tísňová linka (v zemích EU):112 - jednotná tísňová linka pro policii, záchrannou službu, hasiče
Občanská garda – 062
Národní policie – 091
Záchranná služba – 092,061
Vízová povinnost:
Občané ČR mohou vstupovat do Španělska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem.
Elektřina:
Jak elektrické zásuvky, tak i síťové napětí je stejné jako u nás (220 V).
Telefon:
Všichni čeští operátoři mají ve Španělsku roaming a po celé zemi je kvalitní pokrytí signálem. Na aktuální ceny hovorů a SMS se informujte u svého operátora.
Internet:
Přístup na internet nabízí většina hotelů a běžné jsou i internetové kavárny.
Očkování:
Žádné očkování do Španělska není povinně vyžadováno. Mezi základní cestovatelská očkování patří očkování proti žloutence typu A, B a proti tetanu.
Velvyslanectví Španělska v ČR:
Badeniho 401/4, 170 00 Praha 7
Tel.: 233 097 211, 606 623 060
E-mail: emb.praga@maec.es emb.praga.info@maec.es /Consular Section/
Web: www.exteriores.gob.es/emajadas/Praga
Velvyslanectví ČR ve Španělsku (Madrid):
Embajada de la República Checa
Avda. Pío XII, 22-24, 28016 Madrid
Tel.: +34 91 353 1880, sekretariát-91 353 1882, KO-91 353 1896-7
E-mail: madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid
Strava:
Podobně jako jinde ve Středomoří se tu velmi hojně užívá olivový olej, jehož je Španělsko největším producentem i konzumentem na světě, a také další charakteristické součásti jižanské kuchyně: česnek, cibule, rajčata, papriky... Ke španělské kuchyni neodmyslitelně patří zeleninové saláty.
Španělské stravovací zvyklosti se výrazně liší od našich. Snídaně není příliš důležitá. Hlavním jídlem dne je oběd, který má často několik chodů. Podává se ale až mezi 13:30 a 16. hodinou. Po obědě následuje siesta, odpočinek, během něhož je neslušné např. dojednávat pracovní schůzky. Tomu odpovídá většinou i pracovní doba. Večeře už je lehčí, ale nezačíná dříve než ve 21 hodin, výjimkou není ani 23. hodina!
Mezi typické pokrmy patří Jamón strano (sušená šunka), Paella (pokrm z rýže doplněn o mořské plody, maso či jen zeleninu, každá oblast má svojí recepturu), Gazpacho (Studená polévka), Churos con chocolate (sladké pečivo, které se namáčí v čokoládě), tapas (malé jednohubky, které se podávají před večeří, ale i během celého dne a hlavně večer ke sklence vína nebo sherry. Tapas se jedí rukama bez příborů a jsou podávána na malých talířkách).
Z nápojů musíme zmínit Sangríu (vinný nápoj doplněn o čerstvé ovoce), španělské víno, cava (španělské šumivé víno), sherry (dezertní víno z Andalusie).
Zajímavosti:
- La Tomatina je typická španělská oslava, která probíhá formou rajčatové bitvy, pravidelně se koná již od roku 1945 ve španělském městě Buňolu.
- Ze Španělska pochází slavný režisér Pedro Almodóvar. Mezi jeho poslední nejznámější díla patří: Mala Educación (Špatná výchova), Volver s Penelope Cruz nebo Rozervaná obětí z roku 2009.
- Šunka Jamón Serrano je vyrobena originální španělskou recepturou z vepřového masa. Kromě masa obsahuje šunka sůl, vepřový tuk a potravinářské přísady.