Destinace

Destinace: Omán

Jsme jiná cestovní kancelář.
Žádné hory katalogů, žádné masové akce – jen vy, vaše chuť cestovat a naše zkušenosti, rady a perfektní servis.

Úvod: 

Omán se rozprostírá v jihovýchodní části Arabského poloostrova. Díky ropným nalezištím je velmi bohatým a prosperujícím státem. Přesto že si stále udržuje islámské tradice, je celkem liberální stát. Ženy zde mohou řídit auta, účastnit se politiky a vykonávat vysoké funkce. Omán býval námořnickou velmocí, v antice byl ustanoven obchod s Indií, později se ománské loďstvo dostalo až ke břehům Číny. Většinu území tvoří pouštní roviny, avšak u pobřeží se vyvyšují v pohoří Al-Hajar. Krajina Ománu je rozmanitá, objevují se zde svěží oázy a při mořském pobřeží se rozléhají překrásné pláže.

Počasí:

Léta bývají extrémně horká, teploty sahají v pobřežních oblastech až k 46°C, podmínky navíc znepříjemňuje velmi vysoká vlhkost, ve vnitrozemí jsou ještě vyšší. Zimy jsou teplé, průměrné teploty se pohybují okolo 23°C.

léto: Největší horka panují od května do října.
zima:
Nejchladněji období je od listopadu do února.
období dešťů: od června do září
období sucha:
zimní období

Kdy nejlépe jet:

Doporučuje se navštívit Omán v zimních měsících mezi listopadem a únorem, kdy nepanují nesnesitelné klimatické podmínky, ale teploty se přibližují nám známým hodnotám.

Časový posun oproti ČR: 

český zimní čas +3h, český letní čas+2h

Očkování: 

Povinná  nejsou žádná očkování, pouze při cestách z endemických oblastí (subsaharská Afrika, Latinská Amerika) se vyžaduje záznam o očkování proti žluté zimnici (prevence importu infekce žluté zimnice nemocným cestovatelem). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Doporučená očkování: žloutenka A + B, břišní tyfus

Měna: 

ománský rijál (OMR), aktuální kurs: 1OMR=64,01 (ke dni 28.10.2022)

Oficiální měnou používanou v Ománu je Ománský riál (OMR), který je dělený na 1000 baiz. Bankovky mají nominální hodnotu 100, 200 a 500 baiz a dále 1, 5, 10, 20 a 50 riálů a v oběhu jsou také mince o 5, 10, 25 a 50 baiz.

Směnárny jsou situovány v každém větším městě a nejlepší kurzy najdete většinou ve velkých nákupních centrech. Vybírat peníze je možné také z bankomatů. Ty se vyskytují po celé zemi v každém městě. Akceptovány jsou nejběžnější karty Visa, MasterCard nebo American Express.

Upozornění:

elktrická síť: napětí 220 - 240 V, nutná adaptér
Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, v zemi je nízká kriminalita.

Zajímavosti:

Omán je proslulý svýmk vonnými svíčkami, tyčinkami a olejíčky, které tu zdejší lidé používají každý den. Téměř každá ománská vesnice má vlastního výrobce těchto vonných produktů. Převážně se tyčinky a olejíčky vyrábějí z růžové vody, cukru, šantalového dřeva, myrty a ambry. Voňavé produkty z regionu Dhofari patří mezi nejlepší na světě. 

Vízová povinnost:

Občanům ČR je vízum uděleno po příletu zdarma na dobu 14 dní. V případě pobytu na 15 a více dní je třeba si předem zakoupit elektronická víza: https://evisa.rop.gov.om

Důležité kontakty:

Zastoupení ČR v zemi není, nejbližší zastoupení:
Velvyslanectví Ománu ve Vídni
Embassy of the Sultanat of Oman
Wehringer Str. 224, 1494 Vienna, Austria

Zastoupení země v ČR není, nejbližší zastoupení:
Velvyslanectví České republiky v Saúdské Arábii
Saad Bin Gharir Street, Al-Nuzha District, Riyadh, P.O.Box 94305, 11693

 

Říkají o nás

„Na konci srpna 2014 jsme měli od cestovní kanceláře JEDU.cz zajištěn okruh Historickým Jihem USA. Cestování jsme si užili, bylo tam velice pěkně. Během celého pobytu jsme neměli žádné problémy. Auto jsme si mohli vybrat přímo na parkovišti v rámci kategorie, kterou jsme měli zaplacenou. Protože j...“ (více)
„Na konci srpna 2014 jsme měli od cestovní kanceláře JEDU.cz zajištěn okruh Historickým Jihem USA. Cestování jsme si užili, bylo tam velice pěkně. Během celého pobytu jsme neměli žádné problémy. Auto jsme si mohli vybrat přímo na parkovišti v rámci kategorie, kterou jsme měli zaplacenou. Protože jsem měl navigaci, neměli jsme žádný problém s orientací. Bez navigace však cestování nedoporučuji. Ubytování bylo v pořádku, většinou všude byla snídaně a vždy po předložení voucheru nás ihned ubytovali. Dokonce v New Orleansu už dopoledne po příjezdu do města. Itinerář byl postaven reálně, prakticky jsme navštívili skoro všechna doporučovaná místa. Pro příští zájemce bych doporučil navštívit v N.O. muzeum 2. světové války, je to něco, co se málokde na světě vidí a mají to udělané perfektně, včetně obrovské 4D projekce. Na stránkách N.O. to uvádějí jako TOP atrakci. Celkově hodnotím cestu velice pozitivně. P.S. Za celou dobu jsme tam nenarazili ani na jednoho Čecha nebo Slováka“
– J. Bobák
Zobrazit všechna doporučení...

Ochrana vašeho soukromí

Souhlasím

Tento web využívá cookies ke sledování vašeho chování na webu a získávání statistických informací o návštěvnosti.

Kliknutí na tlačítko „Souhlasím“ nebo kamkoliv mimo toto oznámení vnímáme jako udělení souhlasu s využíváním cookies
a předáním údajů o vašem chování na webu provozovatelům sledování návštěvnosti. Podrobnosti najdete v podmínkách ochrany osobních údajů.